Kezdőlap Világgazdaság Női vezetők. Sokan vannak, de nem elegen?
No menu items!

Női vezetők. Sokan vannak, de nem elegen?

Nő a topmenedzser hölgyek száma a legnagyobb német tőzsdei cégek élén, de alig vannak többen a jogszabályban megköveteltnél. Pedig többségük értékes nemzetközi kapcsolatrendszert visz a DAX-vállalatokhoz. Magyarországon a 250 főnél többet foglalkoztató cégeknél 0,9% a női vezetők aránya.

Inkább kivétel, mint szabály

Prof. Dr. Michael Wolff,

A hagyományok makacsok. A legnagyobb német vállalatokat évtizedekig hatvanon felüli férfiak vezették. Szűk körben, egymás között osztották a pozíciókat. Az utóbbi időben némi változást lehet tapasztalni.

Vannak fiatal vezetők, nem ritkán külföldiek és egyre gyakrabban nők. Hölgy az 1891-ben alapított acélipari óriás, a Thyssen-Krupp nemrégiben megválasztott új felügyelőbizottsági elnöke is, Martina Merz személyében.

A német gazdasági napilap, a Handelsblatt felkérésére a Göttingeni Egyetem közgazdász professzora, Michael Wolff tanulmány készített a témáról. Ez megerősíti, hogy több a hölgyek, de továbbra is kevesen vannak. 2011-ben a 30 legnagyobb német tőzsdei vállalat igazgatótanácsában 7 nő ült, 2019-ben már 17. Ezzel megháromszorozódott, 27%-ra nőtt az arányuk – derült ki a 160 TOP-cég vezetői összetételének 2011 és 2019 között változását vizsgáló tanulmányból.

Valamennyi vállalatot figyelembe véve, 2,3%-os növekedés mellett, 32% a nők aránya a felső vezetői szinten. Ezzel Németország az Európai Bizottság összeállítása szerint az 5. a kontinensen. Az éllovas franciáknál 44%, a második helyezett Svédországban 36%, nálunk 14%, a sereghajtó Észtországban 7% az arány.

Akiknek sikerült

Martina Merz

Martina Merz személyében először van nő a Thyssen-Krupp vezetői között. A Bosch korábbi felügyelőbizottsági elnökasszonya, aki most bekerült a német menedzserek TOP 10-es csoportjába is, a német ipar talán legnehezebb pozícióját vette át. A nehézipari óriás részvényesei ezért szabták a kinevezés feltételéül, hogy Merznek le kell mondania más gazdasági tisztségeiről, így a Lufhansánál, a mezőgazdasági gépgyártó SAF Hollandnál, a belga autóipari beszállítónál, a Bekaertnél, az 5 milliárd eurós forgalmú francia nehézipari óriásnál, a Imerysnél és a Volvonál betöltött felügyelőbizottsági tagságáról. A német ipar szebb napokat látott zászlóshajójának vezetése egész embert kíván.

A Simensnél, a ProSieben–Sat1 médiakonszernnél, Európa legnagyobb gyógyszeripari nagykereskedője, a 40 ezer embert foglalkoztató Celesionál, és a 80 milliárd euró éves árbevételű erőmű üzemeltetőnél, az Unipernél topmenedzseri posztba kerültek az utóbbi időben hölgyek. A Telekomnál, a Heidelberg Cementnél és a Deutsche Banknál pedig felügyelőbizottsági tagságot szereztek. Ennek ellenére a pénzintézeteknél és biztosítóknál alulreprezentáltak a vezetői szinten (9 illetve 10 százalék).

A 30 legnagyobb hatalmú gazdasági döntéshozó közül 9 szintén nő. A TOP 21-50-ben már 43 százalék az arányuk!

Ebbe a körbe tartozik a világ legnagyobb háttérbiztosítója, a MunchenRe, a negyedik legnagyobb német pénzintézet, a Commerzbank, Frankfurt mellett a világ 12 repülőterében tulajdoni hányaddal rendelkező Fraport és a Deutsche Post ügyvezetője.

Nemzetközivé teszik a cégvilágot

Ann-Kristin Achleitner

Marion Helmes

A női vezetők kapcsolati hálózata sokkal nemzetközibb, mint férfi kollégáiké. 19 százalékuk külföldi cégeknél is fontos megbízatással rendelkezik. Férfiaknál csak 8 százalék ez az arány. Például Ann-Kristin Achleitner, aki a MunchenRe és a Linde igazgatótanácsának tagja, hasonló pozíciót tölt be a francia energetikai vállalatnál, az Engiénél. Marion Helmes pedig nem csak a német dohánykonszern, a BAT, de a holland Heineken felügyelőbizottságában is benne van.

Jogszabály kötelez

Németországban 2016 óta jogszabály írja elő a nők legalább 2000 főt foglalkoztató, tőzsdén jegyzett vállalatok felügyelőbizottságában 30%-os arányát. A rendelkezés a gyakorlatban 108 céget érint. Eleinte nagy volt az ellenállás. A konszernek azonban időközben rájöttek, hogy profitálnak a nők kinevezéséből. Jobb külföldi kapcsolati hálójuknak köszönhetően javul a cégek nemzetközi beágyazottsága.

Az érem másik oldala

Hiába az előnyök, a nők arány a 108 érintett cégnél csak 3 százalékkal haladja meg a törvényi minimumot. Ráadásul 2016 óta összeségében alig javult a helyzet.

További probléma, hogy a kinevezések belterjesek. A cégelnököknél nem ritka, hogy egy vállalat vezetői posztjáról egy másik cég élére váltanak. Ez a nők esetében is így van. Hiába a megfelelő életrajz, aki még nem ült egy nagyvállalat vezetői székében, nehezen kap megbízást. Így lehet, hogy sok a topállást halmozó hölgy.

Erhard Schipporeit

Karl-Heinz Streibich

A legfontosabb döntéshozók továbbra is férfiak. Így Németország két legbefolyásosabb menedzsere is, Erhard Schipporeit és Karl-Heinz Streibich személyében. Előbbi többek között a legnagyobb német energiakonszern, az E.ON, utóbbi pedig más pozíció mellett a Telekom vezetője.

A politika abban reménykedett, hogy a felügyelőbizottságokra vonatkozó kötelező kvóta ki fog hatni az igazgatótanácsokra is. Nem így történt. A tanulmányban összehasonlításként szereplő Norvégiától és Ausztráliától eltérően az utóbbi testületekben alig emelkedett a nők aránya: 2016-ban 7,9%, 2018-ban 8,5% volt. Az átlag ráadásul szépíti a valóságot. A 200 legnagyobb vállalat harmadánál, így például az E.ON és a Bayer igazgatótanácsban nincs nő. Vannak pozitív példák is, a Siemensnél és az SAP-nál 25% az arányuk.

A politika maga sem jár elől jó példával. Azoknál a vállalótoknál, ahol a német állam is tulajdonos, 2014 óta csökkent a nők aránya a vezetői szinten.

Nincs okunk a büszkeségre

Magyarországon a 250 főnél többet foglalkoztató cégeknél 0,9% a női vezetők aránya.

A hölgy tulajdonosoké alig valamivel nagyobb, 2,2%. Ahogy csökken a cég mérete, úgy javul az arány. A 10 főnél kevesebbet foglalkoztatóknál már 34%. Növekedés alig van. Összességében csak 0,2%-al vannak többen a hölgy vezetők, mint 2016-ban. Az össze felsővezetői pozíciót figyelembe véve magasabb, az 50 és 250 foglalkoztatott közötti cégeknél 26%, a 250 felettieknél 25% az arányuk.

Az összes foglalkoztatottak körében is kirívóan alacsony a hölgyek aránya Magyarországon európai összehasonlításban.

Mindössze 52%-uk aktív. Az EU-átlag 67%. Az éllovas Svédországban 80%, a sereghajtó görgőknél 49% az arány.

0Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Soproni egyetemisták jártak a NYÍRERDŐ-nél

Több évtizedes hagyomány, hogy a Soproni Egyetem végzős erdőmérnök hallgatói tanulmányúton ellátogatnak a NYÍRERDŐ Zrt.-hez.

Táguló fényuniverzum-Zsolnay Negyed is bekapcsolódik a pécsi Fényfesztiválba

Fénnyel festett történelmi épületek, tüllök tengerén lebegő fénylények, interakció a mesterséges intelligenciával – a Zsolnay Fényfesztivál 2025-ben is minden érzékszervedet elvarázsolja. Ez nem csak egy fesztivál – ez Európa egyik leglátványosabb városi rendezvénye, ami július 3-6. között immár kilencedik alkalommal borítja fényárba Pécset, több mint százezer érdeklődőt vonzva a városba.

Stratégiai érdek a méhészeti ágazat támogatása

A méhészeti ágazat támogatása, illetve a méhtartási kedv megfelelő szinten tartása nemzetstratégiai érdek. Az agrártárca eddig is kiemelt figyelmet fordított az ágazatra, amit fenn kíván tartani a Közös Agrárpolitika (KAP) 2027-ig tartó végrehajtásáról szóló Stratégiai Tervben, illetve a nemzeti támogatási rendszerben egyaránt.

Egy új rendszer, ahol a hirdetés nem zavar, hanem segít

A Sharity egy digitális platform, amely az adományozást és a hirdetéseket kapcsolja össze egy 21. századi rendszerben. Az applikáció segítségével a felhasználók reklámok, vagy szponzorált tartalmak megtekintésével támogatást generálhatnak nonprofit szervezetek számára anélkül, hogy saját zsebükből kellene költeniük.
Hirdetés

Hírek

Soproni egyetemisták jártak a NYÍRERDŐ-nél

Több évtizedes hagyomány, hogy a Soproni Egyetem végzős erdőmérnök hallgatói tanulmányúton ellátogatnak a NYÍRERDŐ Zrt.-hez.

Stratégiai érdek a méhészeti ágazat támogatása

A méhészeti ágazat támogatása, illetve a méhtartási kedv megfelelő szinten tartása nemzetstratégiai érdek. Az agrártárca eddig is kiemelt figyelmet fordított az ágazatra, amit fenn kíván tartani a Közös Agrárpolitika (KAP) 2027-ig tartó végrehajtásáról szóló Stratégiai Tervben, illetve a nemzeti támogatási rendszerben egyaránt.

Egy új rendszer, ahol a hirdetés nem zavar, hanem segít

A Sharity egy digitális platform, amely az adományozást és a hirdetéseket kapcsolja össze egy 21. századi rendszerben. Az applikáció segítségével a felhasználók reklámok, vagy szponzorált tartalmak megtekintésével támogatást generálhatnak nonprofit szervezetek számára anélkül, hogy saját zsebükből kellene költeniük.

Átlagosan 8 százalékkal magasabb órabérre számíthatnak a diákmunkások

Az ELTE-Trenkwalder Iskolaszövetkezet május közepi adatai szerint a munkáltatók idén 8 százalékkal magasabb, átlagosan 2150 forint körüli órabért kínálnak a diákoknak.

Javaslat készül az árréscsökkentés kivezetésére

Az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) nemzetközi élelmiszer-kiskereskedelmi vállalkozásai a további bizonytalanság elkerülése érdekében javaslatot tesznek a kormánynak az árrésstop zökkenőmentes kivezetésére.

Éjfélig nyújtható be az szja-bevallás: fontos tudnivalók az utolsó napra

Május 20. a személyijövedelemadó-bevallás határideje, éjfélig még teljesíthető a bevallás, aki eddig nem nézte meg, és nem fogadta el a NAV által készített bevallási tervezetet, annak a határidő lejártával az automatikusan bevallássá válik.

Új lendületet vettek a magyar-amerikai agrárkapcsolatok

Ünnepélyes keretek között írta alá a magyar-amerikai kettős diplomát adó precíziós mezőgazdasági mérnök képzésről szóló megállapodást a Debreceni Egyetem és a Dél-Dakotai Állami Egyetem. Ökrös Oszkár helyettes államtitkár beszédében kiemelte, az egyezmény messze túlmutat a két intézmény közötti formális megállapodáson és új fejezetet nyit a két ország szakmai kapcsolataiban.

Kötelező lesz a bérsávok közlése Magyarországon is

Jövő nyártól Magyarországon is életbe lép az uniós fizetési átláthatósági irányelv, amely kötelezővé teszi a bérsávok előzetes ismertetését, tiltja a fizetési titoktartást, és jelentési kötelezettséget ír elő a nemek közötti bérkülönbségről. Szakértők szerint az irányelv bevezetése újfajta transzparenciát hoz, amely jelentősen érinti a magyar munkaerőpiacot, különösen a cégek felkészültségét és a belső feszültségek kezelésének módját.
Hirdetés

Gazdaság

Az MNB üdvözli a jegybanktörvény módosítását

A jegybank a jövőben kizárólag a törvényben meghatározott alapfeladatok ellátására fókuszál, elkötelezett az intézmény átlátható és hatékony működése mellett

Július 1-től újabb szigor az online számlaadat-szolgáltatásban. Itt van mire figyeljünk.

Az Online Számla rendszerbe jelentett számlaadatok pontosságának javítása érdekében újabb szigorítás várható a Nemzeti Adó- és Vámhivatal részéről a figyelmeztető- (WARNING) és hibaüzenetek (ERROR) kapcsán,

Devizapiac – Erősödött kissé a forint kedd reggelre

Erősödött kissé a forint a főbb devizákkal szemben kedd reggelre az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Szokatlan mértékű túlterheléses támadás érte az OTP-t

Nemzetközi mércével mérve is szokatlan méretű túlterheléses támadás érte csütörtökön az OTP Bank digitális ügyfélkiszolgálási felületeit