Kezdőlap Ingatlan OTP: európai szinten olcsó a magyarországi lakhatás
No menu items!

OTP: európai szinten olcsó a magyarországi lakhatás

Tavaly a magyar lakosság a jövedelmének 13,5 százalékát fordította lakhatási célra, ami az Európai Unióban a harmadik legalacsonyabb érték. A listát Görögország vezeti 38,9 százalékkal – közölte az OTP Ingatlanpont.

Az Eurostat december 9-én megjelent összeállítása szerint az EU tagállamai között jelentősek az eltérések a lakhatás viszonyai, költségei és az ingatlanpiaci folyamatok szempontjából is.

A vizsgálatból kiderült, hogy az unió lakosainak 70 százaléka saját tulajdonú ingatlanban él, Magyarország a 92 százalékos értékével a dobogó második fokán áll, Románia áll az élen 96 százalékkal. A saját tulajdonú ingatlanok aránya Németországban a legalacsonyabb, 51 százalék.

Az Európai Unióban a lakásállomány 46 százalékát lakások, 53 százalékát pedig a házak adják.

Valkó Dávid

Valkó Dávid, az OTP Ingatlanpont vezető elemzője elmondta: Magyarországon a házak vannak túlsúlyban (72 százalék), ami a településszerkezet sajátosságaival magyarázható. Ugyanakkor jelezte, hogy az 5 százalékos lakásáfa visszavezetésével fellendülő lakásépítésnek köszönhetően ez az arány hosszabb távon akár meg is változhat.

Az Eurostat összeállításából kiderült, hogy az unió polgárainak 17 százaléka él zsúfolt lakásokban, ezt a problémát Romániában a lakosság 45,8 százaléka, Cipruson viszont csupán 2,2 százaléka jelezte. Magyarországon a lakosok 20,3 százaléka nyilatkozott úgy, hogy lakhelye zsúfolt, ami javulást jelent 2010-hez képest, amikor ez az arány még 47 százalék volt.

A felmérése vizsgálta a lakóingatlanok minőségét is, például azt, hogy hány ingatlanban nincs zuhanyzó, fürdő vagy WC, hány otthonban okoz nehézséget az ingatlan megfelelő fűtése. Ilyen problémák Magyarországon a lakosság 2,7-5,2 százalékát érintik, míg Európában a fürdő hiányát tekintve Románia, a nem megfelelő fűtésnél pedig Bulgária áll az élen 22,4, illetve 30,1 százalékkal.

Valkó Dávid elmondta, a magyarországi ingatlanállomány jelentős része elavult és korszerűtlen, ezen az állapoton változtathat a 2021. január elsejétől elérhető lakásfelújítási támogatás, hiszen hatmillió forintból egy teljes tetőfelújítás vagy fűtéskorszerűsítés is kivitelezhető.

Hirdetés
0Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Érkezik az okoskedvezmény, péntektől 15 százalék árkedvezmény jár a MÁVPlusz applikációban vásárolt jegy után

A kedvezmény kizárólag az új MÁVPlusz applikációban érhető el.

Az USÁ-ba indulóknak fel kell tárniuk a közösségimédia múltjukat a tervek szerint

Az Egyesült Államokba utazó külföldi turistáknak hamarosan...

Elfogadta a 14. havi nyugdíj bevezetéséről szóló jogszabályt az Országgyűlés

A 14. havi nyugdíj - a 13. havi nyugdíjjal megegyező módon - annak a nyugdíjasnak jár, aki a tárgyévet megelőző év legalább egy napjára, valamint a tárgyév februárjára részesült az ellátásban.

BM: a rendészeti szervek a mai nappal átveszik a javítóintézetek irányítását és felügyeletét

A rendőrség folyamatos bűnmegelőzési jelenlétet biztosít a javítóintézetekben. A rendelet azonnal, szerdán 11 órakor lép hatályb
Hirdetés

Hírek

Érkezik az okoskedvezmény, péntektől 15 százalék árkedvezmény jár a MÁVPlusz applikációban vásárolt jegy után

A kedvezmény kizárólag az új MÁVPlusz applikációban érhető el.

Elfogadta a 14. havi nyugdíj bevezetéséről szóló jogszabályt az Országgyűlés

A 14. havi nyugdíj - a 13. havi nyugdíjjal megegyező módon - annak a nyugdíjasnak jár, aki a tárgyévet megelőző év legalább egy napjára, valamint a tárgyév februárjára részesült az ellátásban.

BM: a rendészeti szervek a mai nappal átveszik a javítóintézetek irányítását és felügyeletét

A rendőrség folyamatos bűnmegelőzési jelenlétet biztosít a javítóintézetekben. A rendelet azonnal, szerdán 11 órakor lép hatályb

A határ a csillagos ég lehet? – tovább emelkedik az alanyi adómentesség határa

A mentességet újonnan választóknak december 31-ig kell nyilatkozniuk, legegyszerűbben az Online Nyomtatványkitöltő Alkalmazásban (ONYA) - hívta fel a figyelmet szerdai közleményében a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV).

A kerekasztal lovagjai:  létrejött az Építőipari Kerekasztal

Az alapítók lefedik a magyar GDP 13 százalékát biztosító, csaknem 600 ezer munkavállalót foglalkoztató építésgazdaságot - írták.

Kimagasló lakossági részvétellel zárult az MBH Bank nyilvános részvényértékesítési tranzakciója

Az MBH Bank Magyarország második legnagyobb bankja, összesített mérlegfőösszege meghaladja a 12 280 milliárd forintot.

Szijjártó Péter: Magyarországra költözik a Török Áramlat földgázvezetéket üzemeltető vállalat Hollandiából

Az Egyesült Államokkal megkötött megállapodásnak köszönhetően így a működés körülményei biztosítottak lesznek, a Török Áramlat vezeték működéséhez kapcsolódó fizetési tranzakciók nem esnek szankciók alá.

Átrendeződik az európai budget szálláspiac: az a&o felvásárolta a Schulz Hotels-t

Az a&o Hostels, Európa legnagyobb és leggyorsabban növekvő hostelhálózata megvásárolta a berlini központú Schulz Hotels-t.
Hirdetés

Gazdaság

NGM: Magyarország pénzügyei rendezettek, a költségvetés stabil

Októberben (egy hónap alatt) a központi alrendszer 339,0 milliárd forint hiánnyal zárt, szemben az előző évi azonos havi 427,0 milliárd forintos hiánnyal.

10 újdonság, amit a magyar revolutosok megkaphatnak a közeljövőben

Érkeznek a hírek a sajtóban arról, hogy a Revolut megnyitotta a magyarországi fióktelepét. De azt már kevesen tudják, hogy az jogilag már évek óta...

Nem a párna a pénz legjobb helye az inflációban

Akciós bankbetétekkel rövid távon is kivédhető a pénzromlás

Óvatosan fektetnek be a magyarok, a pénzügyi műveltség és a digitális bizalom erősítésre szorul

Az XTB egy nemzetközi befektetési applikáció, amelynek világszerte több mint 2 millió felhasználója van. A befektetési szolgáltató XTB csoport több mint 1300 munkavállalót foglalkoztat.