Mára erőforrássá vált a világban diaszpórában élő magyarság – jelentette ki Szilágyi Péter, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős miniszteri biztosa, a felvidéki Martoson.
A miniszteri biztos, erről azon a diaszpóra magyarságról tartott fórumon beszélt, amelyet “Világnemzet vagyunk” címmel tartottak a hetedik Martosi Szabadegyetemen.
Szilágyi Péter elmondta: a Nemzetpolitikai Államtitkárság, az elmúlt években számos, a diaszpóra magyarságot megcélzó programot indított, s ezeknek köszönhetően szorosabbá vált a kapcsolati háló mind a diaszpórában élő magyarság és az anyaország, mind pedig a diaszpórában élő magyarság és a kárpát-medencei külhoni magyar nemzetrészek között.
“Egyre szorosabbá válnak a kapcsolataink, egyre többen veszik fel a magyar állampolgárságot, sok olyan vállalkozás is indult, amelyeket diaszpórában élő sikeres magyar vállalkozók indítottak Magyarországon” – mutatott rá Szilágyi Péter. Hozzátette: látni lehet, hogy a kulturális kapcsolattartás szorosabbra fűzése mellett gazdasági vonalon is megindult a kapcsolatépítés.
Szilágyi Péter elégségesnek minősítette a diaszpórát célzó újonnan elindult támogatáspolitikát. Rámutatott: jelenleg a költségvetés 0,7 százalékát fordítják nemzetpolitikára, s ennek 2 százaléka a diaszpórára fordított összeg. Ez minimális összeg, ám abból mégis jó eredményeket sikerült elérni – jegyezte meg.
A miniszteri biztos a diaszpóraépítés tekintetében megfogalmazott célok között említette, hogy szeretnék ha minden magyar diaszpóra közösségben működne legalább hétvégi iskola, valamint szeretnék tovább szélesíteni azokat az oktatási lehetőségeket is a Kárpát-medencében, amelyeket a diaszpórákból érkezők is használhatnának, és szeretnének létrehozni egy diaszpóra múzeumot is.