Továbbra is sokan tartoznak az államnak, vannak milliárdos adótartozású cégek és olyan magánszemélyek is, akikkel szemben több száz milliós – esetenként milliárdos – követelése van az adóhatóságnak. Számszerűen azonban a második negyedévben csökkent az adótartozók köre a március végihez képest.
Június végén 2844 – március végén 3015 – magánszemély és egyéni vállalkozó tartozott az adóhatóságnak egyenként több mint 10 millió forinttal, illetve 1551 – március végén 1680 – társaság és szervezet. Utóbbiak egyenként több mint 100 millió forinttal és 180 napon keresztül folyamatosan tartoztak a hatodik hónap végén – derül ki a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) honlapján pénteken közzétett adatokból.
Az adóhatóság negyedévente teszi közzé a tartós adósok listáit, amelyek csak az adózó nevét és címét, illetve székhelyét, valamint a társaságok, vállalkozók esetében az adószámot ismertetik, a fennálló tartozás összegét nem tartalmazzák.
A 10 millió feletti tartozással rendelkezők közül 2103 magánszemély, 707 egyéni vállalkozó, 34 adós pedig lakcím nélküli.
A tartósan nagy összeggel tartozó nem magánszemély adózók közül 356 működik, illetve csődeljárás alatt áll, 430 kényszertörlés alatt, 741 felszámolás alatt, 24 pedig végelszámolás alatt van.
A magánszemélyek és egyéni vállalkozók a 10 milliós küszöbértékkel számolva mintegy 28,5 milliárd forinttal, a szervezetek a 100 milliós küszöbbel 155 milliárd forinttal tartoztak június végén, együttes minimális tartozásuk 183,5 milliárd forintra rúgott.
A valóságos tartozás azonban ennél nagyobb, hiszen vannak milliárdos tartozású cégek és olyan magánszemélyek is, akikkel szemben több száz milliós – egyes esetekben milliárdos – követelése van az adóhatóságnak.