Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Tovább enyhült az inflációs nyomás Németországban
No menu items!

Tovább enyhült az inflációs nyomás Németországban

Júliusban a várakozásoknak megfelelően tovább enyhült az inflációs nyomás Németországban. Az inflációt továbbra is az energia- és az élelmiszerárak emelkedése hajtja – jelentette a német szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis.

A júniusi 7,6 százalékról júliusban az előzetes értékkel megegyező 7,5 százalékra csökkent az infláció a Destatis végleges adatai szerint Németországban. Májusban még 7,9 százalék volt a fogyasztói árak éves emelkedésének a mértéke.

Az előző havihoz képest szintén az előzetes értéknek megfelelő 0,9 százalékkal nőttek a fogyasztói árak júliusban, a júniusi 0,1 százalékos havi áremelkedés után.

Az uniós összehasonlítási célokra kalkulált (HICP) harmonizált fogyasztói árindex éves bázison 8,5 százalék lett júliusban, az előzetes értékkel megegyező. Júniusban 8,2 százalékos volt a német HICP éves bázison. Havi bázison 0,8 százalékos volt júliusban az uniós harmonizált fogyasztói árindex, a júniusi mínusz 0,1 százalék után.

Georg Thiel

A magas infláció fő oka továbbra is az energiatermékek áremelkedése. 2022 júniusa óta a könnyítési csomag két intézkedése némileg visszafogta az általános inflációt: a 9 eurós tömegközlekedési bérlet és az üzemanyag-kedvezmény. 2022 júliusában az EEG-járulékot (“ökoáram-pótdíj”) is eltörölték” – mondta Georg Thiel, a Destatis elnöke.

Az inflációt továbbra is elsősorban az energiatermék áremelkedése határozza meg. Emellett továbbra is fennállnak az ellátási szűk keresztmetszetek a megszakadt ellátási láncok miatt, valamint jelentős áremelkedések a gazdaság alapanyagtermelő szintjein.

Ennek következtében nemcsak az energiatermékek, hanem más áruk és szolgáltatások is drágultak, különösen az élelmiszereké.

Az energiatermékek árai 2022 júliusában 35,5 százalékkal voltak magasabbak, mint az előző év azonos hónapjában, a 2022. júniusi 38,0 százalékos emelkedés után. A villamosenergia áremelkedése éves bázison 18,1 százalék volt, és elsősorban az EEG-járulék eltörlése miatt lassult a júniusi 22,0 százalékról. A benzinárkedvezmény 2022. júniusi hatályba lépése óta az üzemanyagok áremelkedése is gyengült: júliusban 23,0 százalék volt az áremelkedés a júniusi 33,2 százalék, illetve a májusi 41,0 százalék után. Más energiatermékek is drágultak: a könnyű fűtőolaj ára éves bázison több mint kétszeresére, 102,6 százalékkal emelkedett. A földgáz ára pedig 75,1 százalékkal haladta meg júliusban az egy évvel korábbit. Az energiatermékek áremelkedése tehát a könnyítések ellenére is jelentősen meghaladta az általános inflációt, mivel azt több tényező befolyásolja, többek között a nemzetközi beszerzési árak és a szén-dioxid-adó.

Az élelmiszerárak júliusban 14,8 százalékkal emelkedtek az előző év azonos hónapjához képest. Ez már az ötödik egymást követő hónap, amikor az áremelkedés mértéke erősödött. Júliusban minden élelmiszercsoport ára emelkedett. Jelentősen drágultak az étkezési zsírok és olajok (44,2 százalékkal), valamint a tejtermékek és a tojás (24,2 százalékkal), a hús és húskészítmények (18,3 százalékkal).

Az inflációs ráta az energia nélkül 4,4 százalék volt júliusban, energia és élelmiszerek nélkül pedig +3,2 százalék, vagyis feleannyira sem volt magas, mint az általános inflációs ráta.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Megkapták a bérüket a Dunaferr dolgozói, a kormány fizetett

A Lyberty Steel acélipari vállalat többszöri felszólításra sem tett...

Rohamosan terjed a gyilkos kór itthon: egyre több térségben fertőz

Október 1-jétől több mint 150 madárinfluenza-kitörést regisztrált a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal.

Bánhegyi Zsófia: a női karrier alapja az önazonosság és egymás támogatása

Ahhoz, hogy egy női munkavállaló sikeres legyen a karrierépítésben...

30 százalékos béremelés a vízügyi terület dolgozóinak januártól

A 2022-es rendkívüli aszály megmutatta, hogy milyen fontos lételeme Magyarországnak a víz -.
Hirdetés

Hírek

Nacsa Lőrinc felel államtitkárként a nemzetpolitikáért

Nacsa Lőrinc felel államtitkárként a nemzetpolitikáért.

Gyengült a forint árfolyama

Az euró 1,0714 dollárt ért hétfő reggel a péntek esti 1,0694 dollár után.

BÉT – Mínuszban zárt a BUX

A BUMIX 6793,64 ponton zárt pénteken, ez 59,36 pontos, 0,87 százalékos csökkenés a csütörtöki záráshoz viszonyítva.

Gyengült pénteken a forint

Gyengült pénteken a forint a kora reggeli jegyzéséhez képest a főbb devizákkal szemben.

Devizapiac – Vegyesen mozgott a forint kedd reggel

Az euró jegyzése hét órakor 408,10 forintra gyengült az előző esti 408,27 forintról

Az Operában a “IV. Murat” operaelőadást adják elő a 2024-es Török-Magyar Kulturális Év részeként

Az opera török nyelven, magyar és angol felirattal kerül bemutatásra, így a szélesebb közönség is hozzáférhet ehhez a kulturális mesterműhöz.

Vegyesen alakult a forint árfolyama szerda reggel

Az euró jegyzése a kedd kora esti 1,0810 dollárról 1,0814 dollárra változott.

Jöhet Hollywood! – Új filmstúdiók várják a bécsi filmipar felvirágzását

Az üzemeltetők 2025-re változatos osztrák, nemzetközi és akár hollywoodi játékfilmekre, sorozatok gazdag kínálatára számítanak.

Gazdaság

Az MFB kiemelt jelentőségű pénzügyi művelete

A klubhitelek lényege, hogy a hitelfelvevő nem egyetlen pénzintézettől, hanem több banktól, azaz az általuk alkotott csoporttól jut forráshoz, amelyet a részt vevő bankok azonos feltételekkel és futamidőre biztosítanak.

Megszületett a döntés: így változik majd az ÁFA az Európai Unióban

2024. november 5-én az Európai Unió Gazdasági és Pénzügyi Tanácsának (ECOFIN) miniszterei a soros magyar elnökség alatt elfogadták az úgynevezett „VAT in the Digital...

Történelmi csúcson a bitcoin

A bitcoin eddigi történelmi csúcsa 73 ezer 777 dollár volt, ezt idén március 14-én érte el.

Hát ezt is megértük! Már dolláros nyugdíjra is spórolhatunk

Ehhez persze be kellett fektetni az eurót és a dollárt is, amit egyre többen megtesznek a Magyar Nemzeti Bank (MNB) adatai szerint.