Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Tovább enyhült az inflációs nyomás Németországban
No menu items!

Tovább enyhült az inflációs nyomás Németországban

Júliusban a várakozásoknak megfelelően tovább enyhült az inflációs nyomás Németországban. Az inflációt továbbra is az energia- és az élelmiszerárak emelkedése hajtja – jelentette a német szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis.

A júniusi 7,6 százalékról júliusban az előzetes értékkel megegyező 7,5 százalékra csökkent az infláció a Destatis végleges adatai szerint Németországban. Májusban még 7,9 százalék volt a fogyasztói árak éves emelkedésének a mértéke.

Az előző havihoz képest szintén az előzetes értéknek megfelelő 0,9 százalékkal nőttek a fogyasztói árak júliusban, a júniusi 0,1 százalékos havi áremelkedés után.

Az uniós összehasonlítási célokra kalkulált (HICP) harmonizált fogyasztói árindex éves bázison 8,5 százalék lett júliusban, az előzetes értékkel megegyező. Júniusban 8,2 százalékos volt a német HICP éves bázison. Havi bázison 0,8 százalékos volt júliusban az uniós harmonizált fogyasztói árindex, a júniusi mínusz 0,1 százalék után.

Georg Thiel

A magas infláció fő oka továbbra is az energiatermékek áremelkedése. 2022 júniusa óta a könnyítési csomag két intézkedése némileg visszafogta az általános inflációt: a 9 eurós tömegközlekedési bérlet és az üzemanyag-kedvezmény. 2022 júliusában az EEG-járulékot (“ökoáram-pótdíj”) is eltörölték” – mondta Georg Thiel, a Destatis elnöke.

Az inflációt továbbra is elsősorban az energiatermék áremelkedése határozza meg. Emellett továbbra is fennállnak az ellátási szűk keresztmetszetek a megszakadt ellátási láncok miatt, valamint jelentős áremelkedések a gazdaság alapanyagtermelő szintjein.

Ennek következtében nemcsak az energiatermékek, hanem más áruk és szolgáltatások is drágultak, különösen az élelmiszereké.

Az energiatermékek árai 2022 júliusában 35,5 százalékkal voltak magasabbak, mint az előző év azonos hónapjában, a 2022. júniusi 38,0 százalékos emelkedés után. A villamosenergia áremelkedése éves bázison 18,1 százalék volt, és elsősorban az EEG-járulék eltörlése miatt lassult a júniusi 22,0 százalékról. A benzinárkedvezmény 2022. júniusi hatályba lépése óta az üzemanyagok áremelkedése is gyengült: júliusban 23,0 százalék volt az áremelkedés a júniusi 33,2 százalék, illetve a májusi 41,0 százalék után. Más energiatermékek is drágultak: a könnyű fűtőolaj ára éves bázison több mint kétszeresére, 102,6 százalékkal emelkedett. A földgáz ára pedig 75,1 százalékkal haladta meg júliusban az egy évvel korábbit. Az energiatermékek áremelkedése tehát a könnyítések ellenére is jelentősen meghaladta az általános inflációt, mivel azt több tényező befolyásolja, többek között a nemzetközi beszerzési árak és a szén-dioxid-adó.

Az élelmiszerárak júliusban 14,8 százalékkal emelkedtek az előző év azonos hónapjához képest. Ez már az ötödik egymást követő hónap, amikor az áremelkedés mértéke erősödött. Júliusban minden élelmiszercsoport ára emelkedett. Jelentősen drágultak az étkezési zsírok és olajok (44,2 százalékkal), valamint a tejtermékek és a tojás (24,2 százalékkal), a hús és húskészítmények (18,3 százalékkal).

Az inflációs ráta az energia nélkül 4,4 százalék volt júliusban, energia és élelmiszerek nélkül pedig +3,2 százalék, vagyis feleannyira sem volt magas, mint az általános inflációs ráta.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Adventi szeretetvendégség az Ökumenikus Segélyszervezetnél

Egy hívás 500 forint adomány, így 4 hívás egy tál meleg ételt jelenthet egy rászorulónak.

Itt az első magyar elektromos csuklós busz

Az Electronell 18-at 2025 elején az utasok is kipróbálhatják majd a Volánbusz járatain.

HungaroControl: 6 százalékkal nő a forgalom az ünnepek alatt

A tavalyi ünnepi időszakban 32 300 légi járművet kezeltek a társaság szakemberei, az idén 1800 járattal többre számítanak.

Mit mond a Századvég? – A belső kereslet növekedése támogathatja a gazdasági bővülést

2024-ben 0,7, 2025-ben 2,6, 2026-ban pedig 3,1 százalékkal bővülhet a magyar gazdaság
Hirdetés

Hírek

Csökkent a 6 hónapos diszkont kincstárjegy aukciós átlaghozama

A 6 hónapos diszkontkincstárjegy-aukción az ÁKK 10,0 milliárd forintért vitt piacra állampapírt.

Vegyesen alakult kedd reggel a forint árfolyama

Kedd reggeli jegyzésén a forint erősebben áll a decemberi kezdésnél, 0,9 százalékkal az euró, 0,2 százalékkal a dollár és 1,8 százalékkal a svájci frank ellenében.

Országgyűlés – Kedd a döntések napja – két tucat előterjesztés

A Pénzügyminisztérium év végével beolvad a Nemzetgazdasági Minisztériumba.

Címzetes egyetemi docensi címet kapott Feldman Zsolt

Az elismerés átadására a MATE Cselekvő Vezetők Konferenciáján került sor az intézmény kaposvári campusán.

Alig változott hétfő reggelre a forint árfolyama

Hétfő reggeli jegyzésén a forint gyengébben áll a decemberi kezdésnél, 0,3 százalékkal az euró, 0,7 százalékkal a dollár és 0,8 százalékkal a svájci frank ellenében.

A Mikulás nyomában Antalyában

A templomban található egy római kori szarkofág, amelyet halpikkelyek és akantuszlevelek díszítenek, és amelyről úgy vélik, hogy Szent Miklósé volt.

Vegyesen mozgott a forint péntek reggel

Az euró a kora esti 1,0553 dollár után 1,0568 dolláron áll péntek reggel.

Kevéssé változott szerda reggelre a forint árfolyama

Kevéssé változott a forint árfolyama szerda reggelre a főbb...

Gazdaság

Csökkentette az irányadó eurókamatokat az EKB

A kamatcsökkentést az EKB a kedvezőbb inflációs kilátásokkal és a monetáris politika transzmissziójának javulásával indokolta.

Egymillió magyar embernek van állampapírja a Magyar Államkincstárnál

Állampapírt ma már akár telefonról is, néhány kattintással lehet vásárolni a WebKincstár és a MobilKincstár felületein

A Mol részesedését az ENEOS MOL Synthetic Rubber Kft.-ben az ENEOS veszi meg

A tranzakció várhatóan 2025 első negyedévében zárul le, a hatósági jóváhagyástól függően.

Háromból két ügyfélszámla már kamatadómentes az idén is profitban fürdő brókereknél

A befektetési vállalkozásoknál összesen 298,5 ezer számla volt szeptember végén, ebből több mint 160 ezer volt a TBSZ és csaknem 32 ezer a NYESZ,.