Hirdetés
Kezdőlap Gazdaság Vállalatfelvásárlás 2018. Régiós csökkenés, magyar stagnálás
No menu items!

Vállalatfelvásárlás 2018. Régiós csökkenés, magyar stagnálás

A globális folyamatokkal ellentétben 2018-ban Kelet-Közép-Európában csökkent a vállalatfelvásárlások száma, ezért a magyar piacon tapasztalt stagnálás pozitív eredménynek számít régiós összehasonlításban – ez derült ki a Deloitte magyar piacot vizsgáló vállalatértékesítési és felvásárlási (M&A) piaci tanulmányából.

A globális M&A piac a tranzakciók számát tekintve három éve töretlenül nő, értékben két év stagnálás után 2018-ban 12 százalékot bővült. Ennek ellenére a kelet-közép-európai régió M&A piaca immár második éve csökken: tavaly 347 vállalatfelvásárlást bonyolítottak, ami 7 százalékos mérséklődés 2017-hez képest.

Bíró Balázs

A régióban csökkent, Magyarországon stagnált a piac: az 5 millió dollár összértéket meghaladó tranzakciók száma 2017-hez hasonlóan 25 volt.

A stagnálást a regionális befektetői hangulat okozta, mivel a magyar piac hosszú évek óta a régiós M&A piac 7-9 százalékát teszi ki és együtt mozog az ottani trendekkel – fejtette ki Bíró Balázs, a Deloitte magyarországi pénzügyi tanácsadási üzletágának vezetője a közleményben.

A tanulmány kiemeli: jóllehet a tavalyi cégfelvásárlások csupán töredékénél publikus a vételár, a tranzakciók közül kiemelkedik a PPF Group N. V. ügylete, amellyel 2,8 milliárd euróért megvásárolta a norvég Telenor S. A. telekommunikációs társaság kelet-közép-európai operációját, így a bolgár, szerb és montenegrói leányvállalatok mellett a Telenor Magyarországot is.

Emellett 2018 meghatározó piaci eseménye volt a Trigránit építőipari vállalkozás értékesítése is. Ennek során a tulajdonos  TPG Real Estate a Revetasnak értékesítette a Trigránitot.

A vételár nem nyilvános, de az értékesített eszközérték meghaladta a 450 millió eurót. 2018 második felében zárult a GE régiós fényforrás- és globális autólámpa üzletágának eladása, melyet Joerg Bauer a GE korábbi magyarországi vezetője vásárolt meg – írták.

A tanulmány szerint Magyarországra továbbra is jellemző az M&A piac diverzifikáltsága. 

Számszerűen a legtöbb cégértékesítés a fogyasztói, az ipari és a szolgáltatási ágazatokban zajlott le, e három szektor a teljes piac csaknem felét adta. Az előző évhez képest jelentős erősödést mutatott azonban az IT szektor is, a pénzügyi szektorban viszont a 2017-es 4 tranzakcióval szemben tavaly mindössze egy ment végbe. Tranzakciós érték alapján egyértelműen a telekommunikációs szektor dominált 2018-ban, a már említett Telenor felvásárlásnak köszönhetően.

Közölték: a magyar M&A piacon az elmúlt évekhez hasonlóan tavaly is nőtt a magyar befektetői aktivitás.

A tranzakciók kétharmadánál volt a vevő és az eladó is magyar.

Ugyancsak jellemző a magyar cégfelvásárlásokra, hogy a régióból csekély számú befektető érkezik, ezzel szemben a nyugat-európai felvásárlók adják évek óta a piac 20-30 százalékát. A tengerentúli befektetők a régiós befektetőkhöz hasonlóan limitált aktivitást mutatnak. Közülük az Egyesült Államok emelhető ki, 2017-ben és tavaly is két-két felvásárló érkezett Magyarországra.

 

A Deloitte tanulmánya kitért arra is, hogy 2018-ban mind a lakóingatlanok, mind a kereskedelmi ingatlanok piaca régen látott mértékben szárnyalt Magyarországon. Tavaly a kereskedelmi ingatlanok befektetési volumene elérte az 1,8 milliárd eurót, ami csak 3 százalékkal marad el a kimagasló 2017-es értéktől.

Kohári Gábor Deloitt
Kohári Gábor

Idén a magyar gazdaság gyors ütemű növekedése folytatódhat, így az ingatlanpiac iránti erőteljes befektetői érdeklődés 2019-ben is megmaradhat. A piaci hozamok a hosszú távon fenntartható szint közelében vannak.

A tranzakciók volumene az elmúlt évekhez hasonló maradhat, hiszen a kínálat jelentős bővülésére nem lehet számítani – mondta Kohári Gábor, a Deloitte Magyarország ingatlan-tanácsadási szakértője.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Mi állítja meg a lakások drágulását?

A vármegyeszékhelyek lakáspiacának adatai szerint már tíz nagyvárosban haladja meg az átlagos négyzetméterár a 600 ezer forintot.

Az Airbnb szabályozása a budapesti lakhatási probléma megoldását szolgálja

A már nyilvántartásba vett és működő szálláshelyek számára nem jelent korlátozást a jelenlegi törvénytervezet, az új engedélyek kiadásának kétéves felfüggesztése pedig 2025 januárjától lép csak életbe.

A bécsi reptéren több az utas, az üzemeltetőnek nőtt a bevétele és nyeresége

A cég az eredmény javulását az utasforgalom és a járatszám növekedésére vezeti vissza.

Többen váltottak kötelező gépjármű-felelősségbiztosítást

A motorok esetében 3 ezer forintot, a teherautók esetében pedig több mint 20 ezer forintot takaríthatnak meg a kötelezőt váltók.
Hirdetés

Hírek

Gyengült a forint árfolyama

Az euró 1,0714 dollárt ért hétfő reggel a péntek esti 1,0694 dollár után.

BÉT – Mínuszban zárt a BUX

A BUMIX 6793,64 ponton zárt pénteken, ez 59,36 pontos, 0,87 százalékos csökkenés a csütörtöki záráshoz viszonyítva.

Gyengült pénteken a forint

Gyengült pénteken a forint a kora reggeli jegyzéséhez képest a főbb devizákkal szemben.

Devizapiac – Vegyesen mozgott a forint kedd reggel

Az euró jegyzése hét órakor 408,10 forintra gyengült az előző esti 408,27 forintról

Vegyesen alakult a forint árfolyama szerda reggel

Az euró jegyzése a kedd kora esti 1,0810 dollárról 1,0814 dollárra változott.

Jöhet Hollywood! – Új filmstúdiók várják a bécsi filmipar felvirágzását

Az üzemeltetők 2025-re változatos osztrák, nemzetközi és akár hollywoodi játékfilmekre, sorozatok gazdag kínálatára számítanak.

Vegyesen mozgott a forint árfolyama

Az eurót hétfőn reggel 404,15 forinton jegyezték a péntek esti 404,09 forint után.

Alig változott csütörtök reggelre a forint árfolyama

Alig változott csütörtök reggelre a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Gazdaság

Az MFB kiemelt jelentőségű pénzügyi művelete

A klubhitelek lényege, hogy a hitelfelvevő nem egyetlen pénzintézettől, hanem több banktól, azaz az általuk alkotott csoporttól jut forráshoz, amelyet a részt vevő bankok azonos feltételekkel és futamidőre biztosítanak.

Megszületett a döntés: így változik majd az ÁFA az Európai Unióban

2024. november 5-én az Európai Unió Gazdasági és Pénzügyi Tanácsának (ECOFIN) miniszterei a soros magyar elnökség alatt elfogadták az úgynevezett „VAT in the Digital...

Történelmi csúcson a bitcoin

A bitcoin eddigi történelmi csúcsa 73 ezer 777 dollár volt, ezt idén március 14-én érte el.

Hát ezt is megértük! Már dolláros nyugdíjra is spórolhatunk

Ehhez persze be kellett fektetni az eurót és a dollárt is, amit egyre többen megtesznek a Magyar Nemzeti Bank (MNB) adatai szerint.