A szuperlatívuszokról ismert városban, Dubajban nem meglepő, hogy valaki egy újabb gigászi projekt megvalósítását tervezi. A legmagasabb felhőkarcolóval vagy a legmélyebb medencével ellentétben azonban a legújabb tervezett projekt nem egyszerűen építészeti bravúr, hanem az óceánok védelmét is segíti.
A Dubai Reefs a világ legnagyobb óceán-helyreállítási projektjeként hirdeti magát: ha megépül, 77 négyzetmérföldnyi mesterséges zátonyból áll majd, amely több mint egymilliárd korallnak és 100 millió mangrovefának adhat otthont.
A projekt terveit a héten jelentette be az URB, a fenntartható városok dubaji székhelyű fejlesztője, amelynek korábbi tervei között szerepel egy dubaji kerékpáros szupersztráda, valamint fenntartható városok Egyiptomban és Dél-Afrikában.
“Városaink egészsége szorosan összefügg óceánjaink egészségével. Vállalkozói szellemre van szükségünk a tengerparti városok tervezésében” – mondta Baharash Bagherian, az URB vezérigazgatója a CNN-nek.
A mesterséges zátonyok mellett az URB úszó lakó-, vendéglátó- és kiskereskedelmi létesítményeket, valamint különböző öko-házakat tervezett, amelyek állítása szerint turisztikai célponttá tennék a helyszínt.
A projekt középpontjában egy tengeri intézet állna, amely az óceánkutatással és Dubaj part menti környezetének védelmével foglalkozna. Az intézet oktatási programokat is kínálna a tengerek védelmével kapcsolatban.
Az URB azt állítja, hogy a helyszínt 100%-ban megújuló energiával látják majd el, amelyet napenergiából, vízenergiából és hullámfarmokból állítanak elő, míg a tengeri moszat- és osztrigafarmok élelmiszert termelnének.
Ha az építkezés megkezdődik, a fejlesztő azzal számol, hogy a projekt 2040-re készül el, de megjegyzi, hogy kihívásokkal kell szembenéznie annak biztosítása érdekében, hogy a kezdeményezés teljes mértékben magánfinanszírozású legyen, és minden jövedelmi szinthez tartozó ember számára elérhető legyen.
“A Dubai Reefs célja, hogy a tengervédelem, az ökoturizmus és az óceáni életmód mintájává váljon” – mondta Bagherian. “Végső soron egy egyedülállóan rugalmas célponttá válhat, amely élelmiszerbiztonságot és energiát biztosít az óceánból, miközben egy zöldebb gazdaságot is lehetővé tesz” – tette hozzá.