Kezdőlap Agrárvilág 145 ezer gazdálkodó kapott támogatási előleget november végéig
No menu items!

145 ezer gazdálkodó kapott támogatási előleget november végéig

Lezárult a Közös Agrárpolitika új időszakának második előlegfizetési időszaka, amelynek keretében 145 ezer gazdálkodó részesült 317,8 milliárd forint támogatásban. A kifizetett terület- és állatalapú agrártámogatások elsősorban a gazdálkodók mezőgazdasági tevékenységének jövedelmezőségét negatívan befolyásoló, de környezeti szempontból előnyös kötelező termelési előírások betartásáért nyújtanak kompenzációt.

Az utóbbi évek gazdasági nehézségei –  mint az inputköltségek jelentős emelkedése, a magas hitelkamatok, az alacsony termelői árak vagy éppen az idei aszály – miatt kiemelt jelentőségű, hogy 2024-ben a gazdálkodók számára minden eddiginél több előleg került kiutalásra. Mindez annak köszönhető, hogy a kormányzat megteremtette a szükséges pénzügyi és szakmai feltételeket.

Az idén tavasszal benyújtott egységes kérelmek után – a 2024. október 16. és november 30.  közötti előlegfizetési időszakban –  17 jogcímen, összesen 317,8 milliárd forintot fizetett ki a Magyar Államkincstár. Ez az összeg 123,7 milliárd forinttal, azaz 64 százalékkal haladja meg az egy évvel ezelőttit. A kifizetések a kérelmezők 92 százalékához, mintegy 145 ezer termelőhöz jutottak el, akiknél sikeresen zárultak le a kifizetésekhez kötelező módon kapcsolódó ellenőrzési folyamatok. Egy új agrártámogatási ciklus esetében az első év mindig tanulóév, így 2023-hoz képest az idei évben már bejáratottabb intézményi mechanizmusok segíthették az előlegfizetést.

A legnagyobb összeg, 166,8 milliárd forint alaptámogatási jogcímen került kifizetésre közel 142,2 ezer termelő részére. Újraelosztó támogatás jogcímen a Magyar Államkincstár 141,7 ezer gazdálkodónak utalt 48 milliárd forintot, amely a kisebb gazdaságok első hektárjaira nyújt plusztámogatást. Előleget lehetett folyósítani még a fiatal mezőgazdasági termelőknek kiegészítő jövedelemtámogatás formájában. Továbbá kilenc termeléshez kötött támogatási jogcím keretében a szántóföldi zöldség, a gyümölcs, a húsmarha, a tej és a juh ágazatok összesen 25,3 ezer termelője jutott 26,1 milliárd forinthoz.

Az egységes kérelem keretében igényelt, terület- és állatalapú vidékfejlesztési támogatások közül három esetében volt előlegfizetés. A Vidékfejlesztési Program részeként működtetett agrár-környezetgazdálkodási program által 11,4 ezer termelő 48,7 milliárd forintot, az ökológiai gazdálkodás támogatása keretében 2,7 ezer termelő 13,5 milliárd forintot kapott. Az őshonos állatok tartását 1,7 milliárd forint előleg kifizetése segítette.

Az előlegfizetési időszak lezárulta után a Magyar Államkincstár decemberben rész-, valamint végkifizetéseket teljesít majd.(AM Sajtóiroda)

0Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Az agrárszakképzésben is kulcsfontosságú az innováció

A most átadott eszközök – köztük egy modern mezőgazdasági vontató, egy kisbusz, valamint a pék- és cukrász tanműhely – jelentős mértékben hozzájárulnak az intézmény gyakorlatorientált képzésének megerősítéséhez

Mondjon véleményt az új KRESZ-ről

Az Építési és Közlekedési Minisztérium (ÉKM) lehetőséget fog adni mindenkinek arra, hogy megismerje az új KRESZ elkészült koncepcióját, véleményt mondjon róla, és javaslataival hozzájáruljon a közúti közlekedési szabályok kialakításához.

Pántya József: október 31-re elkészül az M30-as autópálya

A tervezett határidőre, október 31-re elkészül az M30-as autópálya lezárt részének kijavítása.

Soha nem vettünk még fel annyi személyi kölcsönt, mint márciusban

Nem csökkent a lakosság hiteléhsége: személyi kölcsönből még soha nem fogyott annyi, mint márciusban, a lakáshitelek volumene a három évvel ezelőtti rekord felé közelít.
Hirdetés

Hírek

Mondjon véleményt az új KRESZ-ről

Az Építési és Közlekedési Minisztérium (ÉKM) lehetőséget fog adni mindenkinek arra, hogy megismerje az új KRESZ elkészült koncepcióját, véleményt mondjon róla, és javaslataival hozzájáruljon a közúti közlekedési szabályok kialakításához.

Pántya József: október 31-re elkészül az M30-as autópálya

A tervezett határidőre, október 31-re elkészül az M30-as autópálya lezárt részének kijavítása.

Soha nem vettünk még fel annyi személyi kölcsönt, mint márciusban

Nem csökkent a lakosság hiteléhsége: személyi kölcsönből még soha nem fogyott annyi, mint márciusban, a lakáshitelek volumene a három évvel ezelőtti rekord felé közelít.

Várakozáson felüli az OTP Bank nyeresége az első negyedévben

Az OTP Bank az első negyedévben a várakozások átlagát meghaladva 188,576 milliárd forint konszolidált korrigált adózás utáni eredményt ért el, 21 százalékkal alacsonyabbat az előző év azonos időszakánál

Fedezd fel Bécs titkait egy interaktív felfedezőúton!

Bécsben egy új, "WiG City Challenge" néven futó, interaktív városi felfedezőprogram indult, amely egy applikáció segítségével vezeti át a fiatalokat a város különleges helyszínein.

Az Európai Bizottságnak baja van a magyar pénzmosási szabályokkal

A Bizottság az 5. pénzmosási irányelv helyes átültetésére szólítja fel Magyarországot

Van amiben egyszerre marasztalta el az Európai Bizottság Magyarországot és Ausztriát

Magyarország és Ausztria nemzeti jogszabályainak összhangba kell kerülnie a környezeti hatásvizsgálatról szóló EU-s irányelvvel

EXIM: kiemelkedő az érdeklődés a két napja meghirdetett forgóeszközhitel iránt

Kiemelkedő az érdeklődés a két napja meghirdetett forgóeszközhitel iránt, a beadott mintegy 400 kérelem lefedi a rendelkezésre álló 250 milliárd forintos keret 90 százalékát.
Hirdetés

Gazdaság

Július 1-től újabb szigor az online számlaadat-szolgáltatásban. Itt van mire figyeljünk.

Az Online Számla rendszerbe jelentett számlaadatok pontosságának javítása érdekében újabb szigorítás várható a Nemzeti Adó- és Vámhivatal részéről a figyelmeztető- (WARNING) és hibaüzenetek (ERROR) kapcsán,

Devizapiac – Erősödött kissé a forint kedd reggelre

Erősödött kissé a forint a főbb devizákkal szemben kedd reggelre az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Szokatlan mértékű túlterheléses támadás érte az OTP-t

Nemzetközi mércével mérve is szokatlan méretű túlterheléses támadás érte csütörtökön az OTP Bank digitális ügyfélkiszolgálási felületeit

Indul a Lakhatási Tőkeprogram, emelt keretösszeggel, 300 milliárd forinttal

A Lakhatási Tőkeprogram a nagy érdeklődés miatt 100 milliárd forinttal magasabb keretösszeggel, 300 milliárd forinttal indul el.