Hirdetés
Kezdőlap Gazdaság KSH: a járvány előtti szintet is meghaladta az ipar
No menu items!

KSH: a járvány előtti szintet is meghaladta az ipar

Áprilisban az ipari termelés 58,8 százalékkal meghaladta az előző év áprilisának rendkívül alacsony bázisszintjét, amely a járványügyi intézkedések miatt tavaly 36,9 százalékkal esett vissza 2019 azonos hónapjához viszonyítva. A termelés volumene idén áprilisban a nyers adat szerint 1,7 százalékkal meghaladta a 2019. áprilisi szintet – közölte a Központi Statisztikai Hivatal.

Munkanaphatástól megtisztítva 59,2 százalékkal emelkedett az ipari termelés az előző év azonos hónapjához képest, a 2019. áprilisi szintet 0,8 százalékkal meghaladta.

Az előző hónaphoz viszonyítva 3,2 százalékkal csökkent a szezonálisan és munkanappal kiigazított ipari kibocsátás áprilisban. Az év első négy hónapjában az ipari termelés 13,8 százalékkal nőtt.

A feldolgozóipar áprilisi kibocsátása 63,0 százalékkal, a járműgyártásé 342,5 százalékkal nőtt.

A kiugró teljesítmény elsősorban a tavaly áprilisi gyárleállások okozta alacsony bázisérték eredménye – jegyezte meg a KSH. Ám ezzel együtt is még 10,1 százalékkal elmaradt a két évvel korábbitól szinttől. A közúti gépjármű gyártásának termelési értéke mintegy tizennégyszeresére, a közúti jármű alkatrészeinek gyártásáé pedig több mint a háromszorosára emelkedett – tette hozzá a KSH.

A számítógépgyártás 44,6 százalékkal nőtt – jóval meghaladva a tavaly áprilisi 20,6 százalékos visszaesés mértékét – így 14,8 százalékos növekedést ért el 2019. áprilishoz viszonyítva. Az élelmiszeripar kibocsátása 12,9 százalékkal nőtt tavaly áprilishoz mérve.

Az ipari export volumene 83,8 százalékkal nagyobb volt az egy évvel korábbinál, a feldolgozóipar kivitele 85,4 százalékkal, ezen belül a járműexport több mint négyszeresére, 317,1 százalékkal nőtt. A számítógép, elektronikai, optikai termékek kivitele 51,1 százalékkal emelkedett. A villamosberendezéseké kivitele 29,4 százalékkal, a gépi berendezéseké 37,7 százalékkal nőtt.

A járvány előtti szinthez, 2019 áprilisához mérve a feldolgozóipar exportja 3,8 százalékkal nőtt, de a járműiparé még 5,0 százalékkal elmaradt. A számítástechnikai cikkek exportja 16,0 százalékkal a villamosberendezéseké 69,4 százalékkal, az élelmiszereké 6,7 százalékkal nőtt a két ével korábbi szinthez képest. Az élelmiszerexport 11,3 százalékkal nőtt egy év alatt, amivel 6,7 százalékkal múlta felül a két évvel korábbit.

A feldolgozóipar belföldi eladásai 27,3 százalékkal emelkedtek az előző év azonos hónapjához képest. A járműipari eladások 306,7 százalékkal, a számítástechnikai termékeké 71,1 százalékkal, az élelmiszereké 12,6 százalékkal nőtt.

 

A megfigyelt feldolgozóipari ágazatok összes új rendelésének volumene 93,6 százalékkal nagyobb volt a tavaly áprilisinál. Az új belföldi rendelések 46,0 százalékkal, az új exportrendelések 104,4 százalékkal emelkedtek. Az összes rendelésállomány április végén 4,0 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit, a belföldi rendelések 5,4 százalékkal, az export rendelésállomány 3,9 százalékkal haladta meg a tavaly áprilisit.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Így húzott el Győr mellett Debrecen, és együtt integetnek Miskolcnak

Az első negyedévi 640 ezer forintról az utolsó negyedévre 678 ezer forintra nőtt az átlagos négyzetméterár Debrecenben, ez 6 százalékos emelkedést jelent.

Hazánk továbbra is szoros együttműködésre törekszik a FAO-val

A magyar uniós elnökség kapcsán az európai élelmiszerpazarlás csökkentésére és a világ egyes régióiban tapasztalható nélkülözés felszámolására is fel kívánja hazánk hívni a figyelmet

A Microsoft gigabefektetése a mesterséges intelligenciába

A Kearney globális tanácsadó cég becslése szerint az AI 2030-ra közel 1 billió dollárral járulhat hozzá a délkelet-ázsiai bruttó hazai termékhez (GDP).

Csökken a kereslet, olcsóbb lehet a benzin

A benzin iránti kereslet globális növekedése idén lelassulhat az elektromos autók kínai és USA-beli térnyerése miatt.
Hirdetés

Hírek

BÉT – Emelkedett a héten a BUX

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX a múlt pénteki záráshoz képest 1,44 százalékkal, vagyis 962,94 ponttal emelkedve, 68 002,24 ponton zárta a hetet.

Felülteljesített a magyar tőzsde

A részvénypiac forgalma 14,6 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest.

Mínuszban zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

 Mínuszban zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék kedden.

Történelmi csúcson zárt a BUX – A Magyar Telekom és az OTP húzta az indexet

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 846,62 pontos, 1,26...

Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Az euróövezeti EuroStoxx50 index 0,48 százalékkal esett.

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon
Hirdetés

Gazdaság

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.

Sok bankszámlás megúszta a drasztikus áremelést 

A digitális bankolásra ösztönöznek a díjemelések

A kormányzati szektor GDP-arányos hiánya 6,7 százalékos volt 2023-ban

A kormányzati szektor adóssága - a Magyar Nemzeti Bank adatai alapján - 2023 végén 55 134 milliárd forintot, a GDP 73,5 százalékát érte el.

MBH Bank: 345,3 milliárd forint korrigált adózás előtti eredmény 2023-ban

A társaság a tavalyi évben 350 millió euró értékben sikeres nemzetközi kötvénykibocsátást hajtott végre.