Hirdetés
Kezdőlap Gazdaság Innováció - uniós rangsor. Tartotta a pozícióját Magyarország
No menu items!

Innováció – uniós rangsor. Tartotta a pozícióját Magyarország

Hazánk megőrizte huszonkettedik helyét, de a tavalyi 73-as értékről 76-ra javította összesített mutatóját az évente megjelenő European Innovation Scoreboard (EIS) rangsorán – közölte az Innovációs és Technológiai Minisztérium.

A hazai kutatás-fejlesztésben elért eredmények megalapozzák a tudásalapú, magas hozzáadott értéket előállító gazdaság megerősítését, megteremtik a fenntartható növekedés feltételeit Magyarországon” – hangsúlyozta Palkovics László innovációs és technológiai miniszter.

Az ITM közölte: az uniós szintű elemzés összehasonlító értékelést ad a tagállamok kutatás-fejlesztési és innovációs helyzetéről. A közelmúltban közzétett jelentés szerint Magyarország a 2014-es bázisévhez képest a vizsgált tizenkét dimenzióból kilencben teljesít jobban.

A legjelentősebb előremozdulást, korábbi értékét közel megkétszerezve a “Pénzügyek és támogatások” dimenzió mutatta. Az elemzés kiemelkedő mértékű előrelépést rögzít a “Kapcsolódások” dimenzióban, hazánk legfontosabb erősségeinek egyikeként azonosítja be a digitalizációt, különösen a szélessávú internet lefedettséget is.

A magyar mutató a tavalyi három pontos növekedés után emelkedett újabb három ponttal, 76-ra, a bázisév 2014 óta nem tapasztalt magas szintre.

Az Innovációs és Technológiai Minisztérium létrejötte elsőként a 2019-es adatokban éreztethette hatását, azóta a növekedés töretlen.

Az interaktív térképért kattintson ide

A legutóbbi három összegzésben tetten érhető erőteljes teljesítményjavulás elsősorban a külföldi doktoranduszok számának, az üzleti kutatás-fejlesztés és innovációhoz nyújtott kormányzati támogatásoknak és a közép- és csúcstechnológiai termékek exportjának kimutatható bővülése okozta.

Az ITM a magyar, high-tech és zöld gazdaság kialakításán, az egyetemközpontú innovációs ökoszisztéma kiépítésén, a hazai felsőoktatás versenyképességének megerősítésén dolgozik. Magyarország tehát a tárca erőfeszítéseinek köszönhetően, annak elsődleges célterületei közé tartozó ügyekben produkált az uniós adatoknál lendületesebb előrelépést – mutatnak rá.

Palkovics László innovációs és technológiai miniszter elmondta: “A kormány folyamatosan emeli a kutatás-fejlesztési és innovációs (KFI) ráfordítások összegét, amely meghaladta a 700 milliárd forintot. A minden eddigit felülmúló forrásmennyiség jócskán több mint kétszerese a 2010-es költéseknek. 2021-ben sosem látott mértékű kormányzati támogatás, összesen 182 milliárd forint érhető el a kutatás-fejlesztési és innovációs pályázatokon.

A tavalyi Globális Innovációs Index szerint az Európában huszonkettedik Magyarország világméretű összevetésben 131 ország közül a harmincötödik helyen áll. Az elmúlt években elvégzett munka első eredményei már látszanak. A hosszabb távú haszon egyre inkább megmutatkozik majd a nemzetközi rangsorokban is” – tette hozzá a miniszter.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Így húzott el Győr mellett Debrecen, és együtt integetnek Miskolcnak

Az első negyedévi 640 ezer forintról az utolsó negyedévre 678 ezer forintra nőtt az átlagos négyzetméterár Debrecenben, ez 6 százalékos emelkedést jelent.

Hazánk továbbra is szoros együttműködésre törekszik a FAO-val

A magyar uniós elnökség kapcsán az európai élelmiszerpazarlás csökkentésére és a világ egyes régióiban tapasztalható nélkülözés felszámolására is fel kívánja hazánk hívni a figyelmet

A Microsoft gigabefektetése a mesterséges intelligenciába

A Kearney globális tanácsadó cég becslése szerint az AI 2030-ra közel 1 billió dollárral járulhat hozzá a délkelet-ázsiai bruttó hazai termékhez (GDP).

Csökken a kereslet, olcsóbb lehet a benzin

A benzin iránti kereslet globális növekedése idén lelassulhat az elektromos autók kínai és USA-beli térnyerése miatt.
Hirdetés

Hírek

BÉT – Emelkedett a héten a BUX

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX a múlt pénteki záráshoz képest 1,44 százalékkal, vagyis 962,94 ponttal emelkedve, 68 002,24 ponton zárta a hetet.

Felülteljesített a magyar tőzsde

A részvénypiac forgalma 14,6 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest.

Mínuszban zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

 Mínuszban zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék kedden.

Történelmi csúcson zárt a BUX – A Magyar Telekom és az OTP húzta az indexet

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 846,62 pontos, 1,26...

Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Az euróövezeti EuroStoxx50 index 0,48 százalékkal esett.

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon
Hirdetés

Gazdaság

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.

Sok bankszámlás megúszta a drasztikus áremelést 

A digitális bankolásra ösztönöznek a díjemelések

A kormányzati szektor GDP-arányos hiánya 6,7 százalékos volt 2023-ban

A kormányzati szektor adóssága - a Magyar Nemzeti Bank adatai alapján - 2023 végén 55 134 milliárd forintot, a GDP 73,5 százalékát érte el.

MBH Bank: 345,3 milliárd forint korrigált adózás előtti eredmény 2023-ban

A társaság a tavalyi évben 350 millió euró értékben sikeres nemzetközi kötvénykibocsátást hajtott végre.