Hirdetés
Kezdőlap Turizmus Szállodaszövetség: korlátozni kellene az Airbnb-s lakások számát
No menu items!

Szállodaszövetség: korlátozni kellene az Airbnb-s lakások számát

A szállodaszövetség az Airbnb-s lakáskiadás kerületi vagy fővárosi önkormányzati szabályozását sürgeti. A kiadható napok és lakások számának korlátozását szeretnék elérni.

Az Magyar Szállodák és Éttermek Szövetsége (MSZÉSZ) közölte: a tavalyi rendelet-módosítás önkormányzati szinten lehetővé tette a kiadható napok számának korlátozását. Szerintük azonban nem ez az egyetlen megoldás az egyensúlyhelyzet megteremtésére mind a lakóközösségekkel, mind a piac többi szereplőjével. A szövetség a rendeletmódosítás után munkacsoportot hozott létre a több éves elemzések összefoglalására, a legfrissebb nemzetközi jó példák felkutatására.

Kollin Gergely
Kollin Gergely

A munkacsoport vezetője, Kollin Gergely hangsúlyozta: a nagyközönség által csak “Airbnb”-ként ismert szálláshelytípusra szükség van Budapesten. A nyári, hátizsákos turistákkal teli időszakban különösen. Viszont az országimázs, az egyenlő versenyféltételek, a helyi lakosok védelme érdekében fontos az önkormányzatok felelősségteljes döntése, a megfelelő szabályozási környezet kialakítása – tette hozzá.

Szeretnék elérni, hogy dolgozzanak ki informatikai megoldást a turisztikai ügynökséggel, ami lehetővé teszi, hogy

kizárólag érvényes NTAK regisztrációs számmal lehessen regisztrálni az online közvetítő platformokon, valamint egy regisztrációs számmal csak egy egységet lehessen hirdetni.

Emellett zárják ki a rendszerből a több lakás egy néven történő értékesítését – mondta Kollin Gergely.

Másutt már sikerült

A szállodaszövetség kiemelte: az online közvetítő általi idegenforgalmi adó (ifa) beszedésre és befizetésre van példa más európai városokban – ezzel láthatóvá válik az összes szereplő, és az adóelkerülés, működési engedély nélküli üzemeltetés ellehetetlenülne.

Szerintük szükséges a több lakás kiadására / üzemeltetésre szakosodott gazdasági szervezetek (egyéb szálláshely üzemeltetők) fokozottabb, célzott ellenőrzése és szakhatósági ellenőrzése (jegyző, NAV, MTÜ, fogyasztóvédelem). Egy épületen belül korlátozni kellene a rövidtávra kiadható lakások számát.

Arra is kitértek, hogy egy területen, városrészen belül is korlátozni kellene a kiadható lakások számát, hasonlóan az V. és VI. kerületi szabályozáshoz. Tiltani kell bizonyos számú napnál kevesebbre a lakások kiadását, példaként említik, hogy New Yorkban, 30 napnál nem lehet rövidebb időre kiadni lakást.

A járvány miatt ugyanakkor moratóriumot javasolnak 1-3 évre az új működési engedélyek kiadására. A működési engedély kiadásának feltételeit ugyanakkor szigorítani javasolják, így ahhoz kötelező, határozott idejű társasházi hozzájáruló nyilatkozatot írnának elő, bizonyos évenkénti megújítással. Az épület külső bejáratánál kötelező legyen feltüntetni NTAK regisztrációs számot a szálláshely nevével együtt, akár vizuális sztenderd kialakításával. Előírnák az engedélyhez a 24 órás elérhetőséget és a parkolóhely megváltást is.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

A szoftveróriás aki megváltoztatta a világot és most hátralép

A cégvezető több mint 50 év után távozik az SAP szoftvercsoporttól - Németország egyetlen világszínvonalú technológiai óriáscégétől

Így húzott el Győr mellett Debrecen, és együtt integetnek Miskolcnak

Az első negyedévi 640 ezer forintról az utolsó negyedévre 678 ezer forintra nőtt az átlagos négyzetméterár Debrecenben, ez 6 százalékos emelkedést jelent.

Hazánk továbbra is szoros együttműködésre törekszik a FAO-val

A magyar uniós elnökség kapcsán az európai élelmiszerpazarlás csökkentésére és a világ egyes régióiban tapasztalható nélkülözés felszámolására is fel kívánja hazánk hívni a figyelmet

Összeépült az egyetemekkel a magyar gazdaság

Hankó Balázs véleménye szerint a következő időszakban soha nem látott nagyságú, összesen 340 milliárd forint értékű fejlesztési pályázat jelenik meg.
Hirdetés

Hírek

BÉT – Emelkedett a héten a BUX

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX a múlt pénteki záráshoz képest 1,44 százalékkal, vagyis 962,94 ponttal emelkedve, 68 002,24 ponton zárta a hetet.

Felülteljesített a magyar tőzsde

A részvénypiac forgalma 14,6 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest.

Mínuszban zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

 Mínuszban zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék kedden.

Történelmi csúcson zárt a BUX – A Magyar Telekom és az OTP húzta az indexet

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 846,62 pontos, 1,26...

Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Az euróövezeti EuroStoxx50 index 0,48 százalékkal esett.

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon
Hirdetés

Gazdaság

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.

Sok bankszámlás megúszta a drasztikus áremelést 

A digitális bankolásra ösztönöznek a díjemelések

A kormányzati szektor GDP-arányos hiánya 6,7 százalékos volt 2023-ban

A kormányzati szektor adóssága - a Magyar Nemzeti Bank adatai alapján - 2023 végén 55 134 milliárd forintot, a GDP 73,5 százalékát érte el.

MBH Bank: 345,3 milliárd forint korrigált adózás előtti eredmény 2023-ban

A társaság a tavalyi évben 350 millió euró értékben sikeres nemzetközi kötvénykibocsátást hajtott végre.