Rendkívüli küldöttgyűlést hívott össze egyik alelnökének leváltására a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara elnöksége. Értesülésünk szerint a személyi konfliktus hátterében a GMO egyik új keletű módszere, a mutagenezis magyarországi bevezetéséről kialakult vita áll.
A Nemzeti Agrárkamara rendkívüli küldöttgyűlést tart. Ezen az egyik alelnök menesztését szeretnék elérni, bizalomvesztés címén. Ifj. Hubai Imre alelnöknek az a bűne, hogy nem hajlandó elfogadni az országos elnökség vélekedését, amely a génsebészettel létrehozott növények hazai meghonosításának elfogadásáról szól. Azután mérgesedett el különösen a viszony, hogy az Agrárkamara és a Magyar Gazdakörök Országos Szövetsége közös állásfoglalásában továbbra is ragaszkodott a mutagenezissel létrehozott növények hazai kutatásának folytatásáról, és annak elvben elfogadható széleskörű elterjesztéséhez, annak ellenére, hogy az Európai bíróság Ifj. Hubai Imre álláspontját erősítette meg.
A bíróság lényegében kimondta: a mutagenezissel létrehozott szervezetek genetikailag módosított organizmusok, amelyeket az ennek megfelelő szabályok szerint kell kezelni. Ez azt jelenti, hogy Magyarországon jelenleg szigorúan tilos a termesztésük. A tilalmat az alkotmány is rögzíti. Ami talán még ennél is fontosabb, az ország teljesen GMO-mentes, egyetlen génmódosított növényt sem termesztettek a területén, Magyarország szigorúan GMO fertőzés mentes terület.
Ifj. Hubai Imre alelnök azt szeretné elérni, hogy legalább a kamara országos küldöttei szembesülhetnének a közötte és az elnök között kialakult nézetkülönbséggel. Vagyis azzal, hogy a kamara elnöke, Győrffy Balázs a genomszerkesztésnek is hívott technológia széleskörű elterjesztésének elvét támogatja, miközben az elnökségből eltávolítani szándékozott Ifj. Hubai Imre következetesen ragaszkodik az alaptörvényben foglalt GMO-mentességhez. Szerinte „ezen a talajon kell állnia” a kamara elnökségének, összes tisztségviselőjének. Mindenkinek arra kellene törekednie, hogy Magyarországnak megmaradjon a GMO-mentes státusza.
A jelek szerint a génsebészet elterjesztésének hazai pártolói az Európai Bíróság döntését szeretnék súlytalanná tenni. Fő szabályként ugyanis azt mondta ki a bíróság, hogy a mutagenezissel létrehozott szervezetekre is vonatkoznak azok az irányelvek, amelyek a más technikákkal előállított GMO-kra. Külön jelöléssel, szigorú vizsgálatok után kerülhetnek forgalomba az ebből készült termékek. A kockázat, a veszteség nagy lehet. Ugyanis ma a magyar élelmiszer a világban köztudottan génmanipulció mentes. Ezt törheti meg a mutagezenis engedélyezése.
Ha ez az áttörés megtörténne, a hazai nemesítésű és génállományú, nem génmanipulált világhírű növénykultúrák semmisülnének meg, például a búza vetőmag exportunk is veszélybe kerülne, pedig ebben a világ exportőrei között a hatodik helyen állunk jelenleg.
Azon túl, hogy a hazai vetőmag nemesítő műhelyeket tönkreteszi, Ifj. Hubai Imre szerint jelentős társadalmi, jogi, gazdasági és egészségügyi kockázatot is jelent a gépsebészet. Ezért kell elővigyázatosnak lennie az országnak – vélekedett.
Természetesen megkerestük a Nemzeti Agrár Kamarát is. Itt azonban különös választ kaptunk:
“A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara –amennyiben ezt szükségesnek érzi – sajtóközlemény formájában szokott hírt adni a küldöttgyűléseinek eredményeiről. “
AzÜzlet.hu már foglalkozott a GMO védjegy sikertelennek mutatkozó történetével, azzal hogy a GMO mentes jelölést miért csak egy cég vette használatba. Az események azt mutatják, nem csak az időhiány az oka. A népszerűsítésére is meglehetősen csekély erőket mozgósítottak.
Úgy tűnik, mélyebb okai vannak a védjegy eddigi, mérsékelt sikerének.