Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Energiaválság. Áfacsökkentést javasol a bajor miniszterelnök
No menu items!

Energiaválság. Áfacsökkentést javasol a bajor miniszterelnök

Az energiaárak németországi emelkedése miatt adócsökkentést szorgalmaz a bajor tartományi miniszterelnök. Markus Söder javaslata szerint átmenetileg 7 százalékra kellene csökkenteni az üzemanyagok általános forgalmi adóját.

A Keresztényszociális Unió (CSU) elnöke a Berliner Morgenpost című lap hírportálján közölt nyilatkozatában a formálódó új szövetségi kormányra az energiapiacon váró feladatokról elmondta: nem szabad tétlenül nézni, ahogy a télhez közeledve egyre drágul az energia.

Az új szövetségi kormánynak – amelyben a CSU és a testvérpárt Kereszténydemokrata Unió (CDU) várhatóan nem lesz benne – a 19 százalékos kulcs helyett a kedvezményes, 7 százalékos áfakulcs alá kell sorolnia az üzemanyagokat, legalábbis átmenetileg.

Markus Söder

A villamos energia árának emelkedése miatt pedig ki kell vezetni, nullára kell csökkenteni a megújuló források kiaknázásának ösztönzését szolgáló járulékot – az úgynevezett megújuló energia törvény (EEG) után EEG-hozzájárulásnak nevezett díjat -, és az európai uniós előírások által szabályozott mozgásteret maximálisan kihasználva a lehető legalacsonyabb szintre kell csökkenteni az áramszolgáltatókat terhelő úgynevezett villamosenergia-adót – fejtette ki Markus Söder.

Hozzátette, hogy a hátrányos helyzetű lakossági fogyasztóknak külön támogatást kell biztosítani a fűtési költségekhez. A gazdasági szereplők terheinek növekedéséről azt mondta, hogy az ipari áram árában meg kell határozni egy felső szintet, amelyet nem léphetnek át a szolgáltatók.

A földgáz világpiaci árának elszabadulásával kapcsolatban úgy vélte, “ésszerű” lenne, ha rövidesen kiadnák az engedélyeket az orosz földgázt Németországba Ukrajna és Lengyelország kikerülésével, a Balti-tenger alatt szállító Északi Áramlat vezetékrendszer új vezetékpárja, az Északi Áramlat-2 üzembe helyezéséhez.

Az Északi Áramlat-2 biztonságos alapot jelent ahhoz, hogy Németországban stabilan rendelkezésre álljon a gáz – húzta alá Markus Söder a Berliner Morgenpostnak és a kiadó – a Funke médiacsoport – többi lapjának adott nyilatkozatában. Kiemelte, hogy Németországnak nagy szüksége van gáztüzelésű erőművekre, méghozzá a szénfelhasználás és az atomenergia használatának fokozatos megszüntetése és egy sor további tényező, köztük a digitalizáció és az elektromobilitás miatt növekvő villamosenergia-igény miatt.

Németországban hónapok óta egyre nagyobb gond az energia drágulása. A szövetségi statisztikai hivatal (Destatis) adatai szerint októberben 18,6 százalékkal többet kellett fizetni az energiáért, mint egy éve. A lakossági fogyasztók különösen nehéz helyzetben vannak, mert az áram és az üzemanyag ára is meredeken emelkedik.

Az energiaszolgáltatók, valamint a pénzügyi és a távközlési szolgáltatók és a biztosítók árainak összehasonlításával foglalkozó legnagyobb német szakportál, a Verivox számításai szerint egy átlagos, háromszemélyes német háztartás energiaköltsége az októberi árak alapján éves szinten 4549 eurót (1,6 millió forint) tesz ki. Ez 35 százalékos emelkedés éves összehasonlításban.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Itt a csavar: a mesterséges intelligencia most új munkahelyeket teremt az IT piacon

Az AI-tehetségeket kereső vállalatok számára egyszerűen nincs elég tapasztalt munkavállaló, és néhányan közülük akár milliós éves kompenzációs csomagokat is elkérnek.

Nagyon meg kell fékezni a csonttörő dengue-lázat: itt van a megoldás

Lopakodó, maláriát terjesztő unokatestvérével ellentétben a nőstény Aedes aegypti vagyis az egyiptomi csípőszúnyog bosszantó hanggal jelzi a közeledését, de a csípése sokkal rosszabb, mint a zümmögése.

Megjött a kamatemelés a lakáshiteleknél, áttörik a bankok a THM-plafont

A kamatoknál élénkebb volt a mozgás a jövedelmi elvárások terén.

Retro-Amerika érzést hoz Obama kedvenc burgerezője Pestre

Hamarosan a magyar fővárosban is megnyitja első gyorséttermét a modernkori burger forradalom egyik legtrendibb újítója a Five Guys’.
Hirdetés

Hírek

Felülteljesített a magyar tőzsde

A részvénypiac forgalma 14,6 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest.

Mínuszban zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

 Mínuszban zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék kedden.

Történelmi csúcson zárt a BUX – A Magyar Telekom és az OTP húzta az indexet

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 846,62 pontos, 1,26...

Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Az euróövezeti EuroStoxx50 index 0,48 százalékkal esett.

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön
Hirdetés

Gazdaság

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.

Sok bankszámlás megúszta a drasztikus áremelést 

A digitális bankolásra ösztönöznek a díjemelések

A kormányzati szektor GDP-arányos hiánya 6,7 százalékos volt 2023-ban

A kormányzati szektor adóssága - a Magyar Nemzeti Bank adatai alapján - 2023 végén 55 134 milliárd forintot, a GDP 73,5 százalékát érte el.

MBH Bank: 345,3 milliárd forint korrigált adózás előtti eredmény 2023-ban

A társaság a tavalyi évben 350 millió euró értékben sikeres nemzetközi kötvénykibocsátást hajtott végre.