Hirdetés
Kezdőlap Hírek Máris van vevő az akciós orosz olajra

Máris van vevő az akciós orosz olajra

Illusztráció: Bigstock

A nyugati szankciók szigorodása miatt Oroszország új piacokat keres olajexportjának, India pedig a kedvezményes árakat kihasználva máris növelte az Ukrajnával háborúban álló országból származó importot. Ez több kérdést is felvet.

Honnan szerzi be India az olajat?

Az USA és Kína után India a világ harmadik legnagyobb olajfogyasztója, a felhasznált kőolajuk több mint 80 százaléka importból származik. Ugyanakkor 2021-ben India mindössze 12 millió hordó olajat vásárolt Oroszországtól, ami a teljes importjának csupán 2 százaléka. Tavaly messze a legnagyobb mennyiséget a Közel-Keletről szállították, de jelentős mennyiség érkezett az USA-ból és Nigériából is.

Idén januárban és februárban India egyáltalán nem importált kőolajat Oroszországból. A Kpler árutermék-kutató csoport által összeállított adatok szerint azonban a márciusi és áprilisi szerződések már elérték a hatmillió hordót.

Az indiai kormány szerint még ha több olajat is vásárolna Oroszországtól, az “akkor is csak egy csepp lenne egy nagyobb vödörben“.

Milyen üzletet köt India?

Az ukrajnai inváziót követően kevesebb vevő van az orosz Urals nyersolajra, és az ára csökkent.

Matt Smith

Bár nem ismerjük a pontos árat, amelyet India fizet, az Urals az elmúlt héten hordónként körülbelül 30 dollárral volt olcsóbb, mint a Brent típusú nyersolaj” – mondta Matt Smith, a Kpler elemzője a BBC-nek.

Ez a kétféle nyersolaj általában hasonló áron kel el. De márciusban egy ponton, amikor az Urals ára tovább csökkent, a köztük lévő különbség minden idők rekordját érte el. Így “India és Kína valószínűleg jelentős kedvezménnyel vásárolja majd meg legalább részben az orosz nyersolajat” – tette hozzá Smith.

Milyen hatása van a pénzügyi szankcióknak?

Az indiai nagy finomító vállalatoknak az orosz bankokkal szembeni szankciók miatt kihívást jelent a kedvezményes beszerzések finanszírozása. Ez mindkét irányban problémát jelent a kereskedelem számára.

A Bloomberg pénzügyi elemzők becslése szerint az indiai exportőrök jelenleg mintegy 500 millió dollár (381,5 millió font) értékű kifizetésre várnak.

Az egyik lehetőség, amelyet India vizsgál, egy helyi valutákon alapuló tranzakciós rendszer, amelyben az indiai exportőrök dollár vagy euró helyett rubelben kapják meg a kifizetéseket.

Kitől akar még India olajat vásárolni?

A Refinitiv elemzői szerint India olajimportja az Egyesült Államokból február óta jelentősen megnőtt. Piaci elemzők szerint azonban ez a jövőben nem biztos, hogy fenntartható lesz, mivel az Egyesült Államok a hazai olajtermelését igyekszik felhasználni a letiltott orosz szállítások pótlására.

Vannak olyan javaslatok is, hogy az Iránnal folytatott kereskedelem egy barter-mechanizmus keretében újraindulhatna, amelyet az indiai olajfinomítók használhatnának az iráni olaj megvásárlására. Ez a megállapodás három évvel ezelőtt szűnt meg, amikor az USA újra szankciókat vezetett be Iránnal szemben.

De nem valószínű, hogy az ez irányú kereskedelem újraindulhat, legalábbis addig nem, amíg nem születik szélesebb körű megállapodás az Iránnal folytatott nemzetközi tárgyalásokon az ország nukleáris programjáról.

Hirdetés
0Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Kína 84%-os vámokat jelent be az amerikai árukra a Trumppal való leszámolás során. Európa is visszavág

Kína szerdán 84 százalékos megtorló vámokat vezetett be az...

Közös akció az élelmiszerbiztonság erősítése és az élelmiszerhamisítás elleni küzdelemben

 A Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) a Nemzeti Adó- és Vámhivatallal (NAV) együttműködve részt vett a nemzetközi OPSON műveletben, amelyet az INTERPOL és az EUROPOL szervezett az élelmiszerhamisítás elleni küzdelem jegyében.

Nem emel árat a Magyar Telekom

Nem érvényesíti az inflációkövető díjkorrekciót a Magyar Telekom.

Nacsa Lőrinc: elindult a Szülőföldön Magyarul program

Elindult kedden a Szülőföldön Magyarul program; az oktatási, nevelési, hallgatói, tankönyv- és taneszköz-támogatásra május 8-ig lehet jelentkezni a mipont.hu felületen.
Hirdetés

Hírek

Kína 84%-os vámokat jelent be az amerikai árukra a Trumppal való leszámolás során. Európa is visszavág

Kína szerdán 84 százalékos megtorló vámokat vezetett be az...

Trump vámol, a kongresszusi republikánusok közül egyre többen féltik a nyugdíjasokat

A kongresszusi republikánusok már csak azért is aggódnak a...

Kínai válaszlépés: plusz vám és 18 amerikai cég feketelistán a Trump-vámok miatt

A kínai kereskedelmi minisztérium szerdán korlátozásokat vezetett be több...

Megvan a döntés: az EU visszavág az USÁ-nak a vámháborúban

Az USA elleni kereskedelmi ellenintézkedések bevezetésére irányuló bizottsági javaslat...

Devizapiac – Gyengült hétfő reggelre a forint

Gyengült hétfő reggelre a forint a főbb devizákkal szemben a péntek esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Devizapiac – Vegyesen változott kedd estére a forint árfolyama

Az euró árfolyama a reggel hét órakor jegyzett 402,86 forintról 402,12 forintra gyengült 18 órakor, napközben 401,77 forint és 403,69 forint között mozgott.

Nem ússzuk meg: áprilistól ez is kell a beutazáshoz az Egyesült Királyságba

Április 2-tól minden magyar állampolgárnak is szüksége lesz az...
Hirdetés

Gazdaság

Indul a Lakhatási Tőkeprogram, emelt keretösszeggel, 300 milliárd forinttal

A Lakhatási Tőkeprogram a nagy érdeklődés miatt 100 milliárd forinttal magasabb keretösszeggel, 300 milliárd forinttal indul el.

Európai terjeszkedéséhez olasz bankot nézett ki az ING

  Fotó: popso.it Európai terjeszkedési tervéhez igazodva az ING, Olaszország felé vette az irányt, ahol a Banca Popolare di Sondrioval vette fel a kapcsolatot. Az ING Group...

Az adóelőlegből is igénybe vehető az szja-kedvezmény

Nyomtatásra, irattárolásra sincs szükség, mert a nyilatkozatot az adóhivatal automatikusan továbbítja az abban megjelölt munkáltatónak, kifizetőnek.

Az alapvető élelmiszerek árának csökkentéséért lép a GVH

A nemzeti versenyhatóság álláspontja szerint az érdekképviseleti szervezetek által rendszeresen kiadott áremelési közlemények sérthetik a tisztességes piaci versenyt és fokozzák az inflációs nyomást.