Kezdőlap Világgazdaság Szövetségese ment szembe Putyinnal: nem akar a világban kvázi-államokat
No menu items!

Szövetségese ment szembe Putyinnal: nem akar a világban kvázi-államokat

Kaszim-Zsomart Tokajev és Vlagyimir Putyin egy 2019-es találkozójukon. Kép forrása: Wikimedia Commons

Vlagyimir Putyin a szentpétervári gazdasági fórumon igyekezett az Ukrajna ellen vívott háborúját a nemzetközi jog szerint jogszerűnek minősíteni. De a színpadon mellette ülő kulcsfontosságú szövetségese nem értett vele egyet.

Miután Putyin azzal érvelt, hogy az orosz ajkúakat védi a kelet-ukrajnai önhatalmúlag kikiáltott donyecki és luhanszki népköztársaságokban – amelyeket Oroszország már napokkal az invázió előtt függetlennek ismert el – a moderátor, Margarita Szimonjan, a Kreml által finanszírozott RT TV vezetője Kaszim-Zsomart Tokajev kazah elnököt kérdezte arról, hogy támogatja-e Oroszország álláspontját.

De a kazah vezető ezt nem tette meg. Kazahsztán nem ismeri el “a kvázi-állami területeket, ami szerintünk Luhanszk és Donyeck” – mondta Tokajev. “Káosz” lenne a világban, ha több száz új ország keletkezne, ráadásul az államok területi integritásának jogi elvei és az ott élő emberek önrendelkezési joga között konfliktus van – mondta.

Ritka viszály

Tokajevnek a Szentpétervári Nemzetközi Gazdasági Fórum plenáris ülésén elhangzott különvéleménye ritka diszharmónia volt a Kreml számára, amely igyekezett megmutatni, hogy Oroszország sikeresen dacol a Putyin elszigetelését célzó amerikai és európai szankciókkal. Ez annál is inkább figyelemre méltó volt, mert Putyin januárban Tokajev kérésére csapatokat küldött Kazahsztánba, hogy segítsenek eltiporni az általa puccskísérletnek nevezett zavargásokat. Oroszország és Kazahsztán is tagja az Eurázsiai Gazdasági Uniónak, az Európai Unió Moszkva vezette riválisának.

A hatóságok “lépésről lépésre stabilizálják a gazdaságot“, és a Nyugat “Oroszország elleni gazdasági villámháborújának nem volt esélye a sikerre” – mondta Putyin a nagyrészt orosz tisztviselőkből és üzleti vezetőkből álló hallgatóságnak. Mark Twain amerikai írót idézte Oroszország gazdasági ellenálló képességének jellemzésére, mondván, hogy “a halálomról szóló hírek erősen eltúlzottak“.

Európa idén több mint 400 milliárd dollárt veszíthet az orosz importra kivetett szankciók miatt, amelyek az energiaköltségek emelkedéséhez vezettek – mondta, anélkül, hogy részletezte volna. Tagadta a felelősséget azért, amit egyesek “Putyin inflációjának” neveztek, és az amerikai és európai politikát okolta a globális árnövekedésért.

A február 24-i invázió óta tartott legnagyobb nyilvános beszédében Putyin megvédte Oroszország lassú előrehaladását Kelet-Ukrajnában, mondván, hogy a hadsereg a csapatveszteségek csökkentése érdekében elkerüli az ukrán állások teljes körű megtámadását, és ehelyett igyekszik bekeríteni őket.

Putyin ennek ellenére kijelentette, hogy “semmi kifogása” Ukrajna európai uniós csatlakozása ellen, még akkor is, ha a konfliktus kialakulásáért a korábbi Kreml-barát elnök 2014-es kijevi megbuktatását tette felelőssé, miután az elutasította az EU-val kötött kereskedelmi megállapodást az Oroszországgal való szorosabb kapcsolat érdekében. Az Európai Bizottság pénteken azt javasolta, hogy Ukrajna kapja meg a tagjelölti státuszt, ami az első lépés az esetleges uniós tagság felé vezető hosszú folyamat során.

Tokajev számára potenciálisan kellemetlen pillanatban Putyin azt mondta, hogy a volt Szovjetunió ugyanazt a területet foglalja magában, mint a “történelmi Oroszország“, bár azt is mondta, hogy senkinek eszébe sem jutna elrontani a kapcsolatokat a “testvéri” Kazahsztánnal.

A fórumon általában a világ vezetői és a világcégek vezetői vesznek részt, de idén kevés külföldi vett részt a háború miatti nemzetközi visszhang miatt, ami a vállalatok Oroszországból való elvándorlásához vezetett. A kormány válaszul a gazdasági önállóság erősítésére törekedett, hogy pótolja a kulcsfontosságú nyugati technológiák elvesztését, mivel Oroszország az elmúlt évek legsúlyosabb gazdasági visszaesésével néz szembe. (Bloomberg)

0Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Veszélyes lehet trükközni az Otthon Start hitellel

Az Otthon Start meghirdetése óta a lakáspiacon élénk a forgalom, és sokan próbálják a maximumot kihozni az új támogatási rendszerből.

Iskolába e-rollerrel? 5 fontos tipp Bécstől a biztonságos közlekedéshez

Ahogy egyre több gyerek választja az elektromos rollert az iskolába menet, úgy válik egyre fontosabbá a biztonságos közlekedésre való felkészülés is.

Bank360: Nem elég az átlagbér a lakástámogatások kimaxolásához

A szeptemberben induló Otthon Start lakáshitellel akár 150 millió forintos ingatlant is vásárolhatnak vagy építhetnek az igénylők. Egy ekkora értékű ingatlanhoz azonban a minimum önerővel számolva már piaci lakáshitel felvételére is szükség van, és a törlesztőrészlet is kifejezetten magas lesz.

MNB: új eszközzel segíti a banki díjak összehasonlítását a jegybank

A Magyar Nemzeti Bank és a Magyar Bankszövetség között létrejött megállapodás alapján az MNB ezentúl negyedévente publikálja a lakosság számára elérhető összes számlacsomag éves díját.
Hirdetés

Hírek

Veszélyes lehet trükközni az Otthon Start hitellel

Az Otthon Start meghirdetése óta a lakáspiacon élénk a forgalom, és sokan próbálják a maximumot kihozni az új támogatási rendszerből.

Iskolába e-rollerrel? 5 fontos tipp Bécstől a biztonságos közlekedéshez

Ahogy egyre több gyerek választja az elektromos rollert az iskolába menet, úgy válik egyre fontosabbá a biztonságos közlekedésre való felkészülés is.

Bank360: Nem elég az átlagbér a lakástámogatások kimaxolásához

A szeptemberben induló Otthon Start lakáshitellel akár 150 millió forintos ingatlant is vásárolhatnak vagy építhetnek az igénylők. Egy ekkora értékű ingatlanhoz azonban a minimum önerővel számolva már piaci lakáshitel felvételére is szükség van, és a törlesztőrészlet is kifejezetten magas lesz.

MNB: új eszközzel segíti a banki díjak összehasonlítását a jegybank

A Magyar Nemzeti Bank és a Magyar Bankszövetség között létrejött megállapodás alapján az MNB ezentúl negyedévente publikálja a lakosság számára elérhető összes számlacsomag éves díját.

A Shell továbbra is a világ legértékesebb olaj- és gázmárkája

A Shell megtartotta vezető helyét a világ legdrágább olaj- és gázmárkáinak listáján, annak ellenére, hogy értéke egy év alatt 10 százalékkal, 45,4 milliárd dollárra csökkent - áll a Brand Finance elemző cég jelentésében.

A Széchenyi Kártya Programban a támogatások összege elérte a 100 milliárd forintot

A Széchenyi Kártya Program jelentősen hozzájárul a hazai kkv-k versenyképességének erősítéséhez és a gazdasági növekedés ösztönzéséhez, ebben kiemelt szerepet játszik, hogy a beruházási hitelek kamatszintje a Demján Sándor Program 2024 novemberi indulása óta két lépcsőben 5-ről évi 3 százalékra csökkent. A kormány intézkedéseinek hatására a Széchenyi Kártyához kapcsolódó kezelési költség, kamat- és díjtámogatások kifizetéseinek összege idén elérte a 100 milliárd forintot.

A Spar 2,7 milliárd forintos beruházással fejlesztette logisztikáját

A Spar Magyarország 2,7 milliárd forintos beruházással fejlesztette logisztikáját, a vállalat több mint 700 millió forintot fordított üllői logisztikai központjának fejlesztésére tavaly, idén pedig mintegy 2 milliárd forintos beruházással új budapesti átrakodó központot hozott létre, amellyel fővárosi üzleteinek ellátását teszi hatékonyabbá.

A romániai napelemparkok termelési kapacitása meghaladta a gáz- és a széntüzelésű erőművekét

A romániai napelemparkok termelési kapacitása meghaladta a gáz- és a széntüzelésű erőművekét.
Hirdetés

Gazdaság

Bővül a Magyar Államkincstár online állampapír-értékesítése

Új, azonnali és biztonságos fizetési lehetőséggel bővül a Magyar Államkincstár online értékesítési rendszere: a WebKincstárban és a MobilKincstárban mostantól QVIK fizetéssel is vásárolhatnak állampapírt az ügyfelek.

Kamatdöntés – Egyhangúlag szavazott az alapkamatról az MNB Monetáris Tanácsa júliusban

A július 22.-i döntés alapján a jegybanki alapkamat 6,50 százalék maradt.

A nyári uborkaszezon a legjobb időszak a dubaji ingatlanvásárlásra a magyar szakértő szerint

Töretlenül növekszik a magyarok érdeklődése a dubaji ingatlanok iránt, egyes cégek évről évre hússzoros növekedést is tapasztalnak a keresletben.

Vegyesen változott csütörtök estére a forint árfolyama

Vegyesen alakult a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben csütörtök estére a reggeli szintekhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.