Hirdetés
Kezdőlap Hírek Az amerikai hírszerzés nagyot hibázott az ukrajnai háború kapcsán

Az amerikai hírszerzés nagyot hibázott az ukrajnai háború kapcsán

A kép illusztráció. Forrás: DIA

Több mint 100 nappal azután, hogy Oroszország megindította az Ukrajna elleni támadást, a világ megtapasztalta, hogy az orosz és az ukrán hadsereg sem az, aminek korábban hitte. Mindez az amerikai hírszerzés hiányosságaira is rávilágít.

Az az orosz haderő, amelyről az amerikai hadsereg és a hírszerző ügynökségek azt feltételezték, hogy közel egyenrangú ellenfél, nem jelent meg az ukrán fronton. A felvonult haderő fő erejét a létszámban kisebb ukrán hadseregnek is sikerült letörnie. Miután súlyos veszteségeket szenvedett és kevés objektumot ért el, Moszkva visszavonta csapatait és csökkentette ambícióit.

Valami nem stimmelt az orosz hadseregről szóló amerikai értékelésekben, így a Pentagon, illetve a hírszerző közösség is elismerte, hogy nem vették észre azokat a jeleket, amelyek arra utaltak, hogy Moszkva valójában egy “kiüresedett haderővel” rendelkezik.

Egy találat és egy melléfogás

Az amerikai hírszerzés belső felülvizsgálatba kezdett, miután alábecsülte az ukrán fellépést és túlbecsülte az orosz katonai képességeket.

A Pentagon korábban az afgán hadseregről is hibás értékelést készített, ugyanis az amerikai vezetők azt gondolták, hogy az afgán katonák az amerikai kivonulás után hónapokig képesek lesznek feltartóztatni a tálibokat.

A szenátus fegyveres szolgálatokkal foglalkozó bizottságának májusi meghallgatásán a törvényhozók Avril Hainest, a nemzeti hírszerzés igazgatóját és Scott Berrier altábornagyot, a Védelmi Hírszerző Ügynökség (DIA) igazgatóját kérdezték az ügynökségük ukrajnai várakozásairól, elsősorban azokra az értékelésekre összpontosítva, amelyek szerint Kijev három-négy nap alatt elesik, és a háború csak két hétig tart.

Úgy ítéltük meg, hogy az ukrán határon felgyülemlett orosz erők méretével szembenézni nagyon nehéz lesz számukra” – mondta Berrier az ukránokról.

“Amit nem láttunk, hogy egyfajta kiüresesett haderőről van szó”, amelyből hiányzik a hatékony altiszti testület, a vezetői képzés és a hatékony doktrínák

– mondta Berrier az oroszokról szólva.

A törvényhozók nyomására Berrier azt mondta, hogy a DIA alaposan meg fogja vizsgálni, hogy mit mulasztott el, hangsúlyozva, hogy “az egész műveletben összességében sokkal több volt a siker, mint a kudarc“.

S bár az amerikai hírszerző ügynökségek félreértelmezték az orosz és az ukrán hadsereg hatékonyságát, pontos információkat szolgáltattak Oroszország szándékairól a február 24-én kezdődött orosz támadást megelőző hónapokban.

Ezek a pontos értékelések – amelyek közül sokat a Fehér Ház nyilvánosságra hozott a szövetségesek és a nyilvánosság számára – segítettek Ukrajna nemzetközi támogatásának összegyűjtésében és az USA hitelességének csiszolásában.

Hogyan értékeli az USA a külföldi hadseregeket?

A hírszerzési elemzőknek számos akadállyal kell szembenézniük, amikor egy haderő képességeit értékelik.

Amikor egy külföldi szereplővel van dolgunk, az elemzők számos mentális csapdának eshetnek áldozatul, kezdve az elfogultságtól a meglévő elemzési irányvonalak előnyben részesítéséig” – mondta az Insidernek Michael E. van Landingham, a CIA egykori Oroszország-elemzője.

“Az elemzőknek folyamatosan meg kell próbálniuk ellenőrizni magukat és egymást különböző formális és informális elemzési módszerekkel, hogy megbizonyosodjanak arról, hogy nem hoznak hibás ítéletet” – tette hozzá van Landingham.

Az amerikai hírszerző ügynökségek több hírszerzési módszerre támaszkodnak az elemzési folyamat közben.

Az emberi hírszerzés – a leghagyományosabb módszer – a forrástól függően a legértékesebb lehet, mivel közvetlen betekintést nyújthat az ellenség terveibe és szándékaiba. A hírszerzés az elektronikus kommunikáció lehallgatásából származik.

A nyílt forrású hírszerzés – a hírszerzés új gyermeke – pedig nyilvánosan elérhető információkat rak össze olyan forrásokból, mint a sajtójelentések vagy a közösségi média. A képi hírszerzés műholdak vagy repülőgépek által készített képekből merít, hogy dokumentálja az ellenfél mozgását.

Az elemzők a fenti módszerek mindegyikére támaszkodnak a politikai döntéshozók tájékoztatásához, de az elemzőknek – és a politikai döntéshozóknak – el kell fogadniuk, hogy ritkán ismerik a teljes képet.

Az adatgyűjtési hiányosságok gyakran szélesebbek és homályosabbak, ha olyan ellenfelekkel van dolgunk, amelyek jártasak a megtévesztésben és a kémelhárításban, különösen az orosz biztonsági szolgálatokkal, amelyek agresszív és összetett módszereikről ismertek.

A gyűjtési hiányosságok a teljes információ hiányából adódnak. Talán hiányzik az emberi perspektíva a magas szintű tanácskozásokról” – mondta van Landingham, aki az Active Measures kockázatelemző és kutató cég alapítója.

Mindenesetre sok döntéshozó több információt követel, mint amennyit remélni lehet, hogy megkaphat, vagy van egy kritikus ‘ismert ismeretlen’, amely megakadályozza, hogy az elemző nagy bizalommal legyen egy ítélet iránt” – tette hozzá van Landingham. (Insider)

Hirdetés
0Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Lesz elég hazai húsvéti sonka

A kisebb húsfeldolgozók nehezebb helyzetben vannak, a nagyobb láncokba nem tudnak bekerülni termékeikkel, a kisebb boltokban és üzletekben pedig az alacsonyabb árakkal megjelenő gyengébb minőségű külföldi, így például szlovák termékekkel is fel kell venniük a versenyt.

Drótszamárra fel! Segíti a MÁV-csoport a kerékpáros turizmust

Széleskörű kerékpárszállítási lehetőségekkel és megújult kerékpáros aloldalával segíti a MÁV-csoport a kerékpáros turizmus népszerűsítését

Budapest Gyógyfürdői Zrt. 2025. évi tervei  

A Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt. (BGYH) 2025. évi...

Pályázik a Vidék – nem csak a kocsmák és a kisboltok juthatnak pályázati lehetőséghez

3 év után újra elérhető pályázat a hátrányos helyzetű térségekben működő mikro- és kisvállalkozásoknak
Hirdetés

Hírek

Trump tovább vámolja Kínát, közben mézesmadzagot dob a többieknek – összefoglaló

A CNBC, amely élő folyamban követi Trump elnök kaotikus...

Trump azonnali hatállyal 125 százalékra emeli a kínai vámot, haladékot ad a többieknek.

Donald Trump ismét posztolt a közösségi médiában, ezúttal megint Kínát vette célba. Most azt mondta, hogy 125%-ra emeli a Kínára kivetett vámot - méghozzá „azonnali hatállyal”

Kína 84%-os vámokat jelent be az amerikai árukra a Trumppal való leszámolás során. Európa is visszavág

Kína szerdán 84 százalékos megtorló vámokat vezetett be az...

Trump vámol, a kongresszusi republikánusok közül egyre többen féltik a nyugdíjasokat

A kongresszusi republikánusok már csak azért is aggódnak a...

Kínai válaszlépés: plusz vám és 18 amerikai cég feketelistán a Trump-vámok miatt

A kínai kereskedelmi minisztérium szerdán korlátozásokat vezetett be több...

Megvan a döntés: az EU visszavág az USÁ-nak a vámháborúban

Az USA elleni kereskedelmi ellenintézkedések bevezetésére irányuló bizottsági javaslat...

Devizapiac – Gyengült hétfő reggelre a forint

Gyengült hétfő reggelre a forint a főbb devizákkal szemben a péntek esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Hirdetés

Gazdaság

Szokatlan mértékű túlterheléses támadás érte az OTP-t

Nemzetközi mércével mérve is szokatlan méretű túlterheléses támadás érte csütörtökön az OTP Bank digitális ügyfélkiszolgálási felületeit

Indul a Lakhatási Tőkeprogram, emelt keretösszeggel, 300 milliárd forinttal

A Lakhatási Tőkeprogram a nagy érdeklődés miatt 100 milliárd forinttal magasabb keretösszeggel, 300 milliárd forinttal indul el.

Európai terjeszkedéséhez olasz bankot nézett ki az ING

  Fotó: popso.it Európai terjeszkedési tervéhez igazodva az ING, Olaszország felé vette az irányt, ahol a Banca Popolare di Sondrioval vette fel a kapcsolatot. Az ING Group...

Az adóelőlegből is igénybe vehető az szja-kedvezmény

Nyomtatásra, irattárolásra sincs szükség, mert a nyilatkozatot az adóhivatal automatikusan továbbítja az abban megjelölt munkáltatónak, kifizetőnek.