Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Pelosi nem véletlenül beszélt a világ legnagyobb chipgyártójának elnökével
No menu items!

Pelosi nem véletlenül beszélt a világ legnagyobb chipgyártójának elnökével

A tajvani TSMC a világ legnagyobb chipgyártója. Fotó: Bigstock

Nancy Pelosi, az amerikai képviselőház elnöke ugyan már elhagyta Tajvant, látogatása ismét reflektorfénybe helyezte a szigetország globális chipellátási láncban betöltött kritikus szerepét, és különösen a világ legnagyobb chipgyártóját, a TSMC-t.

Pekinget feldühítő, ellentmondásos látogatás során Pelosi találkozott a TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Co.) elnökével, Mark Liuval, jelezve, hogy a félvezetők mennyire fontosak az Egyesült Államok nemzetbiztonsága szempontjából, és hogy a vállalat milyen szerves szerepet játszik a legfejlettebb chipek előállításában.

Nancy Pelosi

A félvezetők, amelyek az okostelefonoktól kezdve az autókon át a hűtőszekrényekig mindenbe belekerülnek, az elmúlt néhány évben az USA és Kína technológiai rivalizálásának kulcsfontosságú részévé váltak. A közelmúltban a félvezetők hiánya arra sarkallta az Egyesült Államokat, hogy megpróbáljon felzárkózni Ázsiához, és megőrizze Kínával szembeni előnyét az iparágban.

Tajvan megoldatlan diplomáciai státusza továbbra is intenzív geopolitikai bizonytalanság forrása marad. Még Pelosi utazása is hangsúlyozza, hogy Tajvan mennyire fontos mindkét ország számára” – mondta Reema Bhattacharya, a Verisk Maplecroft ázsiai kutatási vezetője a CNBC-nek.

“Ennek nyilvánvaló oka, hogy kulcsfontosságú stratégiai jelentősége van chipgyártóként és a globális félvezető-ellátási láncban.”

Pelosi tajvani látogatása és a TSMC-vel való találkozója azt mutatja, hogy az Egyesült Államok egyedül nem képes az iparág meghatározó szereplője lenni, és együttműködésre lesz szüksége a legmodernebb chipeket uraló ázsiai vállalatokkal. Köztük a világ vezető chipgyártójaként jegyzett TSMC-vel, ami a szakemberek szerint egy “öntöde”, hiszen olyan chipeket gyárt, amelyeket más vállalatok mérnökei terveznek. A lista pedig hosszú, az Apple-től egészen az Nvidia-ig.

Mark Liu

Jól mutatja ezt, hogy a Counterpoint Research szerint a TSMC a globális chippiac 54 százalékát teszi ki, miközben Tajvan a globális chippiac mintegy kétharmadát adja, ha a TSMC-hez az olyan nagyágyúkat is hozzávesszük, mint amilyen az UMC és a Vanguard. Mindez rávilágít arra, miért is olyannyira fontos szereplő Tajvan a világ félvezetőpiacán. Ha mindehhez hozzáadjuk a Samsungot, amely a globális chippiac 15 százalékát birtokolja, akkor Ázsia valóban dominál a chipgyártás területén.

Ezért is volt Pelosi számára fontos, hogy találkozzon a TSMC elnökével és a Taiwan News szerint az augusztus 3-án Pelosi tiszteletére tartott állami banketten így a világ legnagyobb szerződéses chipgyártójának elnöke is szerepelt a vendéglistán. A hírek szerint Pelosi a bankett előtt videóhíváson is találkozott Mark Liuval, a TSMC elnökével, amikor a két fél véleményt cserélt az amerikai kongresszus által nemrég elfogadott, a chipekről és tudomány fejlesztéséről szóló törvényről.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

KSH: 1,5 milliárd euró volt a termék-külkereskedelmi többlet

Az előző hónaphoz viszonyítva a külkereskedelmi termékforgalom szintje az exportoldalon 4,0, az importoldalon 3,0 százalékkal csökkent.

Elmaradnak a nemzetközi átlagtól automatizálás és AI terén a magyar cégek

Noha Magyarország lemarad a nemzetközi átlag mögött ezen a téren, egyre több cég érdeklődik a terület iránt.

Mesterséges intelligencia a HR-ben

A mesterséges intelligencia néhány éve valósággal ránk rúgta az ajtót, a technológia az élet számos területét igyekszik forradalmasítani. Az AI térhódításához a munkaerőpiac is fokozatosan alkalmazkodik, a HR-folyamatokban is egyre nagyobb szerepet kap, a szakemberek döntő többsége ma már úgy véli, hogy a mesterséges intelligencia valódi segítség lehet.

Rekordon a személyi kölcsönök, ismét 100 milliárdnál a lakáshitelek

Márciusban tovább csökkent a lakáshitelek átlagos kamata, az új szerződések összege pedig megközelítette a 100 milliárd forintot, amire utoljára közel két éve volt példa. A személyi kölcsönből is rekordösszegben vettek fel az igénylők.
Hirdetés

Hírek

BÉT – Emelkedett a héten a BUX

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX a múlt pénteki záráshoz képest 1,44 százalékkal, vagyis 962,94 ponttal emelkedve, 68 002,24 ponton zárta a hetet.

Felülteljesített a magyar tőzsde

A részvénypiac forgalma 14,6 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest.

Mínuszban zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

 Mínuszban zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék kedden.

Történelmi csúcson zárt a BUX – A Magyar Telekom és az OTP húzta az indexet

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 846,62 pontos, 1,26...

Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Az euróövezeti EuroStoxx50 index 0,48 százalékkal esett.

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon
Hirdetés

Gazdaság

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.

Sok bankszámlás megúszta a drasztikus áremelést 

A digitális bankolásra ösztönöznek a díjemelések

A kormányzati szektor GDP-arányos hiánya 6,7 százalékos volt 2023-ban

A kormányzati szektor adóssága - a Magyar Nemzeti Bank adatai alapján - 2023 végén 55 134 milliárd forintot, a GDP 73,5 százalékát érte el.

MBH Bank: 345,3 milliárd forint korrigált adózás előtti eredmény 2023-ban

A társaság a tavalyi évben 350 millió euró értékben sikeres nemzetközi kötvénykibocsátást hajtott végre.