Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság A kitermelők nem örülnek az alacsony olajárnak, és már léptek is
No menu items!

A kitermelők nem örülnek az alacsony olajárnak, és már léptek is

Illusztráció: Bigstock

Szaúd-Arábia és más nagy exportáló országok jelentősen kevesebb olajat termelnek ki májustól. Ennek következtében a benzinárak valószínűleg érezhetően emelkedni fognak.

Az OPEC+ olajkartell bejelentette, hogy jelentősen csökkenti olajtermelését, így májustól napi 1,15 millió hordóval kevesebb kerül a piacra. Csak Szaúd-Arábia napi 500 ezer hordóval csökkenti a kitermelését. Az országok a “piaci stabilitással” indokolták a lépést, Szaúd-Arábia szerint “elővigyázatossági intézkedésről” van szó. A döntés várhatóan a benzinkutakon is érezhető lesz – számolt be a Spiegel.

Az elmúlt hetekben az olaj ára alacsonyabb volt, mint az elmúlt 15 hónapban bármikor. Pénteken az északi-tengeri Brent hordója 79,63 dollárba került. A bejelentett csökkentések hordónként mintegy tíz dollár körüli emelkedést válthatnak ki – idézi a Reuters hírügynökség a Pickering Energy Partners befektetési cég elemzőjét.

Néhány hónapon belül másodszor

A csökkentés híre meglepetésként hatott. Tavaly októberben ugyanis az OPEC+ már megállapodott egy napi kétmillió hordós csökkentésről. Az volt a várakozás, hogy ezen a szinten marad a kitermelés az olajállamok hétfői találkozója után is. Az OPEC+ a Kőolaj-exportáló Országok Szervezetéből (OPEC) és más szövetséges államokból áll, élükön Oroszországgal.

Az októberi termeléscsökkentést különösen az Egyesült Államokban érték bírálatok. Joe Biden amerikai elnök azért próbált alacsonyabb olajárakat elérni, mert az amerikai fogyasztók nagymértékben megszenvedték a megemelkedett árakat, és 2022 novemberében voltak az amerikai félidős választások. A termeléscsökkentést ezért erős jelzésnek tekintették az USA ellen.

A most bejelentett napi 1,15 millió hordó az októberi kétmillió hordón felül jön. Irak bejelentette, hogy napi 211 ezer hordóval, az Egyesült Arab Emírségek 144 ezer hordóval, Kuvait 128 ezer hordóval, Omán, Algéria és Kazahsztán pedig összesen további 166 ezer hordóval csökkenti a kitermelést.

Alekszandr Novak orosz miniszterelnök-helyettes azt mondta, hogy Oroszország 2023 végéig meghosszabbítja a napi 500 ezer hordós önkéntes termeléscsökkentést. A csökkentés reakció volt az ukrajnai háború miatti nyugati szankciókra. A nyugati országok februárban árplafont vezettek be az orosz olajra, hogy csökkentsék a Kreml bevételeit.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

BÉT – Emelkedő forgalomban emelkedett a BUX a héten

Emelkedő forgalom mellett erősödött a héten a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX 67 039,30 pont zárt pénteken, 1994,24 ponttal, 3,07 százalékkal magasabban az egy héttel korábbinál.

Heti makronaptár: GDP és lakásépítési, idegenforgalmi adatok érkeznek majd

A következő héten megjelenik az első negyedévi bruttó hazai termék (GDP) első becslése, emellett lakásépítési és idegenforgalmi adatokat közölnek.

Emelkedő gabonaáraknál nem érdemes a készleteken ülni

Emelkedést mutatnak az európai határidős piacokon a gabonaárak, így a hazai gazdáknak érdemes most odafigyelniük a megfelelő szerződések megkötésére és készleteik értékesítésére is.

Itt az első tervezet: nézzük mire készülhetnek az otthonfelújítók

Mától május 6-ig véleményezhető az otthonfelújítási program felhívástervezete. A júniusban induló pályázat újabb segítséget nyújt a családoknak, és hozzájárul a gazdasági növekedéshez is. A végleges felhívást a társadalmi és szakmai egyeztetések lezárását követően, június elején teszi majd közzé a kormány.
Hirdetés

Hírek

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.
Hirdetés

Gazdaság

Szeptembertől kötelező átutalási korlát lesz a bankszámlákra, az OTP már májusban bevezeti

Az internet- és mobilbankból indított utalásoknak május 8-tól kezdve 1 millió forint lesz a napi limitjük.

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.

Felmérik a magyarországi kriptopiaci szereplőket

A MiCA és az FTR révén Európa-szerte felügyelt, szabályozott keretek között működő nemzeti kriptopiacok alakulhatnak ki.

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.