Idén ismét az osztrák főváros, Bécs lett a világ legélhetőbb városa az Economist Intelligence Unit (EIU) felmérése szerint.
A Global Liveability Index 2023 a stabilitás, a sokszínű kulturális és szórakozási lehetőségek, a megbízható infrastruktúra, a példaértékű oktatás és az egészségügyi szolgáltatások “nyerő kombinációjának” tulajdonította Bécs sikerét.
Bécs “az elmúlt években rendszeresen elfoglalhatta ezt a pozíciót, és csak a Covid-járvány miatt kellett ideiglenesen átadnia az első helyét” – tette hozzá a CNBC által szemlézett jelentés.
Koppenhága is megőrizte a pozícióját, mivel 2023-ban is a világ második legélhetőbb városa lett, míg az ausztrál városok közül Sydney és Melbourne az első ötbe került.
“Az egészségügyi ellátás kategóriában javultak a pontszámaik tavaly óta, amikor még a Covid-hullámok sújtották egészségügyi rendszereiket” – közölte a kutatócég.
Az éves jelentés 172 várost értékelt az élhetőséget meghatározó alábbi kategóriákban: stabilitás, egészségügyi ellátás, kultúra és környezet, oktatás és infrastruktúra.
Az EIU szerint az index tavaly 15 éves csúcsra emelkedett, ahogy a világ kilábalt a világjárványból. Az index átlagos pontszáma most 76,2 a 100-ból, szemben az egy évvel ezelőtti 73,2-vel.
Íme, a top 10 város:
- Bécs (Ausztria)
- Koppenhága (Dánia)
- Melbourne (Ausztrália)
- Sydney (Ausztrália)
- Vancouver (Kanada)
- Zürich (Svájc)
- Calgary (Kanada)
- Genf (Svájc)
- Toronto (Kanada)
- Oszaka (Japán), Auckland (Új-Zéland)
Csökkenő stabilitási pontszámok
Míg az egészségügyi ellátás, az oktatás, az infrastruktúra, a kultúra és a szórakozás pontszámai javultak az elmúlt évben, addig a stabilitásé “csekély mértékben csökkent” – közölte az EIU.
Ennek oka, hogy számos városban a megélhetési válság közepette polgári zavargások törtek ki, és néhány városban megnőtt a bűncselekmények száma.
Különösen a nyugat-európai városok csúsztak vissza a rangsorban a munkavállalók sztrájkjainak megnövekedett száma miatt – tette hozzá az EIU. A németországi Frankfurt és a hollandiai Amszterdam például kiesett a top 10-ből.
“Nem számítunk arra, hogy a pezsgő düh hamarosan alábbhagy” – áll a jelentésben.
“A még mindig magas globális nyersanyagárak, az ellátási láncok folyamatos zavarai, a magas élelmiszerárak és az egyes országok dollárral szembeni devizagyengülése továbbra is táplálni fogja az elégedetlenséget 2023-ban” – részletezték.
A háború sújtotta szíriai Damaszkusz továbbra is a felmérés legalacsonyabbra értékelt városa, ahol az élhetőségi pontszámok “nem javultak“.
Az ukrajnai háború nem meglepő módon számos európai város, köztük az ukrán főváros, Kijev élhetőségére is hatással volt. A háború sújtotta város idén újra bekerült a felmérésbe, miután 2022-ben Oroszország inváziója miatt kizárták.
Pontszáma azonban 2021 óta csaknem 6 százalékponttal csökkent, ami annak köszönhető, hogy “a háború kárt okozott a stabilitásban, az infrastruktúrában és az általános élhetőségben. Mostanra az élhetőségi indexünkben az utolsó tíz város közé került” – tette hozzá a jelentés.