Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Recesszióra készülnek nyugati szomszédaink
No menu items!

Recesszióra készülnek nyugati szomszédaink

Illusztráció: Bigstock

Recesszióra számít Ausztriában az év hátralévő részében az Osztrák Iparszövetség (IV) legfrissebb konjunktúra-barométere alapján.

Az IV (Industriellenvereinigung) konjunktúra-barométere, amelyet a jelenlegi üzleti helyzet és a hat hónapra előretekintő üzleti kilátások számszerűsített szubjektív értékelésének (súlyozott) átlagaként határoznak meg, pontosan 0 pontra csökkent júliusban az előző havi 10,7 pontról.

Az üzleti kilátásokat hat hónapos távlatban megítélő mutatószám a már amúgy is alacsony mínusz 11 pontról további 10 ponttal mínusz 21 pontra romlott, ami tapasztalati alapon már “közepes” recessziónak felel meg. Az üzlet kedvező alakulására a megkérdezetteknek mindössze 6 százaléka számít, több mint egynegyedük viszont romlást vár.

Az aktuális üzleti helyzet megítélését számszerűsítő mutató értéke 32 pontról 21 pontra csökkent.

A megrendelésállomány mutatószáma 28 pontról 19 pontra csökkent, ami már nem elegendő egy fellendülés támogatásához, mert elmarad a kapacitáskihasználáshoz szükséges szinttől.

A vállalatok termelési kilátásait számszerűsítő index mínusz 8 pontról mínusz 17 pontra, még mélyebb negatív tartományba süllyedt. A foglalkoztatási kilátások mutatószáma plusz 9 pontról fordult mínusz 10 pontra.

Általános gazdasági szempontból a rendelkezésre álló mutatószámok a gazdasági stagnálás elhúzódó periódusára utaltak. Az év vége előtti fellendülésre vonatkozó várakozás már nem tartható fenn az Osztrák Iparszövetség legfrissebb felmérése alapján. Éppen ellenkezőleg, az osztrák iparnak a téli félévben recesszióra kell felkészülnie” – foglalta össze az gazdasági helyzetet Christoph Neumayer, az Osztrák Iparszövetség (IV) főtitkára.

Véleménye szerint a mostani kihívásokkal terhes gazdasági helyzetre tekintettel ismét el kellene gondolkodni a magánszektor beruházásainak ösztönzését célzó intézkedéseken.

Az osztrák cégek immár a nyolcadik egymást követő negyedévben ítélik meg egyre gyengébbnek aktuális üzleti környezetüket, a hat hónapra előretekintő kilátások megítélése pedig egy átmeneti fellendülés után ismét negatív tartományba billent.

Összességében az üzleti barométer állása alapján az Iparszövetség szakemberei nem tartanak valószínűnek egy nagyobb gazdasági válságot, feltéve, hogy az európai gazdaságot nem éri újabb külső negatív sokk. Az osztrák ipar üzleti kilátásai mindazonáltal jelenleg egyértelműen lefelé tendálnak.

Az elmúlt hetekben az iparban a gazdasági kilátások rohamosan romló tendenciát mutattak. Mégpedig a mutatók teljes skáláját érintve, a hangulatindexektől kezdve az előzetes jelzéséként szolgáló klasszikus mutatókon át (mint az új megrendelések és a rendelésállomány alakulása), egészen a már megvalósult teljesítést számszerűsítő statisztikai értékekig. Néhány ipari ágazat változatlanul jó üzleti teljesítménye mellett egyértelműen elmondható, hogy a teljesítményromlás az ágazatok egyre szélesedő körét öleli fel. Az általános gazdasági helyzet tehát egyelőre tovább romlik majd, a helyzet javulására legkorábban a jövő tavasszal lehet számítani” – kommentálta a felmérés megállapításait Christian Helmenstein, az IV vezető közgazdásza.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Az Agrárminisztérium és a Magyar Bankszövetség együttműködési megállapodása

Ma Magyarországon a teljes gazdasági hitelállományon belül 14,6 százalék a mezőgazdasághoz és az élelmiszeriparhoz kapcsolódik.

Távozik posztjáról a Pénztárszövetség elnöke

A döntésre azután került sor, hogy az őt delegáló OTP Nyugdíjpénztárnál február végén megszűnt a szakember vezetői megbízatása.

Hétmilliárd forint többlettámogatást kapnak a távhőszolgáltatók

A több mint 670 ezer lakossági díjfizetőt ellátó távhőszolgáltatók bevételekből meg nem térülő kiadásait a távhőkassza útján ellentétezi a költségvetés.

Nagy Márton: Kína és Magyarország kapcsolata erős és töretlen marad

Kína és Magyarország kapcsolata mindig is erős és töretlen volt, ez a jövőben is így fog maradni.
Hirdetés

Hírek

BÉT – Emelkedett a héten a BUX

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX a múlt pénteki záráshoz képest 1,44 százalékkal, vagyis 962,94 ponttal emelkedve, 68 002,24 ponton zárta a hetet.

Felülteljesített a magyar tőzsde

A részvénypiac forgalma 14,6 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest.

Mínuszban zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

 Mínuszban zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék kedden.

Történelmi csúcson zárt a BUX – A Magyar Telekom és az OTP húzta az indexet

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 846,62 pontos, 1,26...

Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Az euróövezeti EuroStoxx50 index 0,48 százalékkal esett.

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon
Hirdetés

Gazdaság

Távozik posztjáról a Pénztárszövetség elnöke

A döntésre azután került sor, hogy az őt delegáló OTP Nyugdíjpénztárnál február végén megszűnt a szakember vezetői megbízatása.

Meghaladta a várakozásokat az OTP adózás utáni nyeresége az első negyedévben

Az OTP összesítésében készült eredménykonszenzus szerint az elemzők alacsonyabb, átlagosan 221,645 milliárd forint eredményt valószínűsítettek az idei első három hónapra.

Tízezrek menekítik a millióikat az adó elől, a TBSZ az új sztár

Az idei első negyedévben csaknem 33 ezer tartós befektetési számlát (TBSZ) nyitottak a magyarok, ami azt mutatja, hogy az állampapírpiacról kivett százmilliárdok hozamára továbbra...

Jelentősen nőtt az Erste Bank nyeresége az első negyedévben

Kivárás jellemzi a vállalati szektorban a hitelkeresletet, ezért elmaradt a növekedés.