Szemvizsgálatra, ahogy minden egyéb egészségügyi vizsgálatra már jóval korábban szükség van, mint ahogy a problémák felütnék a fejüket. Általános, teljes körű szemészeti vizsgálatot 40 éves korig 2 évente, afelett pedig évente javasolják a szakemberek. Akik családjában előfordul a zöldhályog, azoknak pedig már fiatalabb korban is érdemes vizsgálaton részt venniük. A szemészeti központok korszerű műszerparkkal, átfogó és specializált szaktudással rendelkező szakorvosokkal dolgoznak, ahol mind a várók, mind a vizsgálók modern légkörrel szolgálnak a páciensek számára.
Az alábbiakban eláruljuk, hogy milyen szemvizsgálat típusok léteznek. Kiderül az is, hogy melyik és miben segítheti a gyógyulásunkat.
Mire terjed ki egy általános szűrővizsgálat?
Hazánkban a lakosság nagy százalékának van vagy volt már valamilyen szemészeti problémája. Egy szemész szakorvos azonban bármire képes lehet, legyen szó akár lézeres látásjavításról, szürkehályog kezelésről, látásjavító szemlencse műtétről, vagy éppen zöldhályogról egyaránt. A teljes körű vizsgálatok sok mindenre kiterjednek, erre is kitér a Budai Szemészeti Központ a szűrővizsgálat kisokosában. Budapesten és Debrecenben is van rendelőjük, így az ország bármely területéről érkezhetnek betegek.
A vizsgálat során megnézik a fénytörési hibákat közelre és távolra, de sok krónikus betegség szemészeti szűrése is ilyenkor történik meg. Erre azért van szükség, mert egyes panaszok csak a kezdeti szakaszukban oldhatók meg hatékonyan, amikor még nem okoznak kritikus problémát. Ilyen lehet a cukorbetegség, a magas vérnyomás, a zöldhályog, a szürkehályog, a keratoconus, vagy éppen a makula degeneráció. Amennyiben bármelyiket azonosítják, akkor mindenképpen ajánlott rendszeresen kontrollra járni.
A szűrővizsgálat során azonban nem csak az ellenőrzést végzik el, hanem tájékoztatják a pácienst a fénytörési hibák műtéti korrigálásának lehetőségéről, a látászavarokról, emellett megoldásra kerülhetnek a szemüvegproblémák, illetve átbeszélésre kerül a helyes műkönny használat is. Jogosítványhoz, terhesgondozáshoz, valamint munka alkalmassági vizsgálathoz szintén ekkor adnak ki igazolást. Akinek szakvéleményre van szüksége, annak szintén érdemes szakmai segítséget kérnie.
Akut és tartósan meglevő szemészeti gyulladások diagnosztizálására, szemkörnyéki bőrelváltozásokkal kapcsolatos konzultációra szintén sor kerülhet. A szemészeti vizsgálat lehetőség ad továbbá a kisebb sérülések ellátására is.
Milyen műszeres mérésekkel végzik a szűrővizsgálatokat?
Amikor általános szemészeti vizsgálatra kerül sor, akkor attól függően, hogy mi a panasz használják fel az egyes eszközöket. Az állapotfelmérés során megtörténik a fénytörés szubjektív és objektív meghatározása közelre és távolra. Emellett mérik a szaruhártya-görbületet, vizsgálják az üvegtestet, a szín és térlátást, a szemfeneket, a szemmozgásokat, a könnyfilm felszakadási időt, valamint szűrik a szürkehályogot és a zöldhályogot egyaránt. Előbbi esetében kitágított pupillánál végeznek teljes körű vizsgálatot.
Meddig tart egy szűrővizsgálat a szemészeten?
A műszeres mérések, valamint a szakorvosi konzultáció nagyjából 90 percet vesz igénybe, néhány esetben azonban pupillatágításra van szükség, amit szemcseppel végeznek, így akár 2-3 órán keresztül nem áll helyre az eredeti állapot, így homályos látással és a szemek fényérzékenységével kell számolni. A hatás egyes esetekben eltarthat akár 24-48 óráig is. A szakorvosi javaslatok szerint ilyenkor nem szabad gépjárművet vezetni, legalábbis addig, amíg a pupillatágító hatása el nem múlik teljesen.
Mivel készüljünk? Mit vigyünk magunkkal?
A szemészeti szűrővizsgálatok nem igényelnek semmilyen felkészülést, pár iratra és információra lesz csak szükség. Mindenképpen magunkkal kell vinni a TAJ kártyát, a gyógyszerek listáját, amiket szedünk, emellett tájékozódjunk a családban, hogy volt-e valakinek korábban szemészeti problémája. Amennyiben valaki akut tünetekkel érkezik, gondolja át előre, hogy azok mikor jelentek meg és milyen intenzitással voltak és vannak jelen.
Szemüvegesként ne feledkezzünk meg a szemüvegről, a kontaktlencsét felejtsük el a vizsgálat idejére, de az adatokat mindenképpen írjuk fel egy papírra. A vizsgálat előtt pár nappal már mellőzzük a lencse használatát. Gondoljuk át a kérdéseinket, hogy miről szeretnénk informálódni. A vizsgálaton ne felejtsük el jelezni, ha valamilyen igazolásra van szükségünk, esetleg új szemüveget szeretnénk felíratni.