A szigorú és következetes ellenőrzési gyakorlat miatt a hiánypótlások száma meghaladta a hirdetmények számát, nőtt a szerződések ellenőrzésének, valamint a jogorvoslatoknak a száma is – derül ki a Közbeszerzési Hatóság idei első fél éves gyorsjelentéséből, mely a korábbiakhoz képest új statisztikai módszertan alapján készült, az Európai Bizottság rendeletének megfelelően. Emellett fordulni látszik az elmúlt évben tapasztalható csökkenő tendencia az építési beruházás tárgyú közbeszerzések terén.
A Közbeszerzési Hatóság csütörtöki közleménye szerint 2024 első fél évében az ajánlatkérők 3786 eredményes közbeszerzési eljárást folytattak le, ez a bevezetett szerződésalapon számított módszer szerint összesen 8235 eredményes közbeszerzési szerződés megkötését jelentette, amelyek összértéke 1631,3 milliárd forintot tett ki. Az előző év azonos időszakához viszonyítva a szerződések száma 1,3 százalékkal, míg az összértéke 25 százalékkal nőtt. A hatóság szerint erős versenyre utal a jogorvoslatok számának növekedése is: 2024 első fél évében 412 jogorvoslati eljárás indult, míg tavaly ugyanebben az időszakban 254.
A jelentés szerint 2024 első fél évében a közbeszerzések 46,4 százaléka árubeszerzés volt, a szolgáltatások aránya 29,6, míg az építési beruházásoké 24,0 százalékot tett ki.
Az építési beruházásoknál az elmúlt évben tapasztalt csökkenő tendencia fordulni látszik: 2024 első fél évében az előző év azonos időszakához képest az építési szerződések mind darabszámban, mind értékben emelkedtek, 13,1 százalékkal, illetve 11,9 százalékkal. A tavalyi év azonos időszakához képest 228-cal több építési beruházás tárgyú szerződést kötöttek, melyek értéke 49 milliárd forinttal meghaladta a 2023 első fél évit.
2024 első fél évében minden 100 közbeszerzési szerződésből 79-et kis- és középvállalkozások nyertek el, miközben a közbeszerzések értékének körülbelül feléhez kapcsolódott nyertes kkv. A tavalyi év azonos időszakához képest a nyertes kkv-khoz kapcsolódó szerződések számának az összes közbeszerzésen belüli részaránya 1,3 százalékponttal, értékének részaránya pedig 13,7 százalékponttal csökkent, ugyanakkor a kkv-szektor hazai közbeszerzésekben betöltött szerepe továbbra is jelentős – közölték.