Hirdetés
Kezdőlap Pénzvilág Takarékbank: a vártnál magasabb lehetett a GDP-bővülés, olcsóbb euró jöhet
No menu items!

Takarékbank: a vártnál magasabb lehetett a GDP-bővülés, olcsóbb euró jöhet

A vártnál nagyobb GDP-növekedés hatására a Takarékbank megemelte a tavalyi évi előrejelzését, elemzői szerint 4,8 százalékos volt a bruttó hazai termék éves növekedése 2018-ban – mondta Suppan Gergely, a Takarékbank vezető elemzője, aki szerint elképzelhető, hogy 2019 végén ismét 315 forintba fog kerülni egy euró.

A  kedvező áthúzódó hatások, valamint a folytatódó dinamikus reálbér-növekedés, és ennek köszönhetően a fogyasztás markáns bővülése miatt idén 4,2 százalékos GDP-növekedésre számít a Takarékbank elemzői csapata.

Ugyanakkor kockázatot jelenthet a munkaerőhiány, ezt a termelékenység, a hatékonyság és a versenyképesség növelésével lehet ellensúlyozni, ami további beruházásokra ösztönözheti a vállalkozásokat – jelezte Suppan Gergely.

Elmondta: az infláció a viszonylag gyors gazdasági dinamika ellenére sem száll majd el, a tavalyi 2,8 százalékról idén éves szinten 3 százalékra emelkedhet.

A bruttó bérek tavalyi 11,3 százalékos növekedése után 2019-ben is nagyon jelentős, 9 százalékos béremelkedés várható – jelezte a vezető elemző.

Suppan Gergely

Suppan Gergely szerint 2019-ben az ipari termelés is nagyobb mértékben járulhat hozzá a növekedéshez, mint tavaly, részben az előző évi alacsony bázis, részben a kapacitások üzembe állítása, valamint egyes új autómodellek hazai gyártásának elindítása miatt.

A növekedésre kockázatot jelenthet a külső környezet alakulása is, elsősorban az euróövezet gazdaságának lassulása. Suppan Gergely szerint enélkül akár 0,3-0,4 százalékponttal gyorsabb is lehetett volna a 2018-as növekedés, sőt, az idei GDP-bővülés egy kedvezőbb globális környezetben akár az 5 százalékot is megközelítené.

Elmondta: a német statisztikai hivatal előzetes adatai alapján Németországnak sikerült elkerülni a technikai recessziót, azt, hogy egymást követő két negyedévben csökkenjen a német gazdaság teljesítménye, ráadásul az autóipari megrendelések emelkednek, ez a német ipari termelést hamarosan felfelé húzhatja, ami Magyarországra pozitívan hat majd.

Rámutatott: Olaszország viszont nagy problémát jelent, hiszen valószínűleg tavaly recesszióba süllyedt az olasz gazdaság, pedig Magyarország legfontosabb exportpiacai közé tartozik. Kína is a globális kockázatot jelentő országok egyike, a kínai gazdaságról nehéz konkrétumokat találni, az államvezetésen kívül gyakorlatilag senki sem tudja, melyek a kínai gazdaság valós számai – mondta a bank vezető elemzője.

Suppan Gergely elmondta: a Takarékbank előrejelzése szerint a tavaly év végi lassulás után 2019 elején ismét 3 százalék fölé emelkedhet az infláció, azonban az üzemanyagok a tavalyi év közepén látott magas bázisa miatt az idei év közepére megint 3 százalék alá eshet vissza, így 2019-re éves átlagban várhatóan 3 százalék lehet az infláció.
Jelezte: az egyre erősödő inflációs nyomás miatt akár már a márciusi ülésén arról dönthet a monetáris tanács, hogy 0 százalékra emeli a betéti rátát, ezt követően pedig a kamatfolyosó alsó és felső határának emelésével szigoríthatja monetáris politikáját.

Suppan Gergely kiemelte: 2020 közepére válhat szimmetrikussá a kamatfolyosó a 0,9 százalékos alapkamat körül, ezt követően nyúl majd csak az MNB az alapkamathoz. Mivel a jegybank hamarosan elkezdi a nem konvencionális eszközök kivezetését, ezen keresztül pedig a monetáris szigorítást, a forint árfolyama erősödhet idén az euróval szemben, hiszen előtérbe kerülhetnek az ország kedvező gazdasági fundamentumai. A Takarékbank legfrissebb előrejelzése szerint év végére 315 forint lehet egy euró – tudósított az MTI.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Így húzott el Győr mellett Debrecen, és együtt integetnek Miskolcnak

Az első negyedévi 640 ezer forintról az utolsó negyedévre 678 ezer forintra nőtt az átlagos négyzetméterár Debrecenben, ez 6 százalékos emelkedést jelent.

Hazánk továbbra is szoros együttműködésre törekszik a FAO-val

A magyar uniós elnökség kapcsán az európai élelmiszerpazarlás csökkentésére és a világ egyes régióiban tapasztalható nélkülözés felszámolására is fel kívánja hazánk hívni a figyelmet

A Microsoft gigabefektetése a mesterséges intelligenciába

A Kearney globális tanácsadó cég becslése szerint az AI 2030-ra közel 1 billió dollárral járulhat hozzá a délkelet-ázsiai bruttó hazai termékhez (GDP).

Csökken a kereslet, olcsóbb lehet a benzin

A benzin iránti kereslet globális növekedése idén lelassulhat az elektromos autók kínai és USA-beli térnyerése miatt.
Hirdetés

Hírek

BÉT – Emelkedett a héten a BUX

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX a múlt pénteki záráshoz képest 1,44 százalékkal, vagyis 962,94 ponttal emelkedve, 68 002,24 ponton zárta a hetet.

Felülteljesített a magyar tőzsde

A részvénypiac forgalma 14,6 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest.

Mínuszban zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

 Mínuszban zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék kedden.

Történelmi csúcson zárt a BUX – A Magyar Telekom és az OTP húzta az indexet

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 846,62 pontos, 1,26...

Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Az euróövezeti EuroStoxx50 index 0,48 százalékkal esett.

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon
Hirdetés

Gazdaság

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.

Sok bankszámlás megúszta a drasztikus áremelést 

A digitális bankolásra ösztönöznek a díjemelések

A kormányzati szektor GDP-arányos hiánya 6,7 százalékos volt 2023-ban

A kormányzati szektor adóssága - a Magyar Nemzeti Bank adatai alapján - 2023 végén 55 134 milliárd forintot, a GDP 73,5 százalékát érte el.

MBH Bank: 345,3 milliárd forint korrigált adózás előtti eredmény 2023-ban

A társaság a tavalyi évben 350 millió euró értékben sikeres nemzetközi kötvénykibocsátást hajtott végre.