Hirdetés
Kezdőlap Mozaik Német gazdaság. Kelet-Közép-Európa súlya nagyobb, mint Kínáé?!
No menu items!

Német gazdaság. Kelet-Közép-Európa súlya nagyobb, mint Kínáé?!

A németek alábecsülik régiónk jelentőségét, pedig egyik legfontosabb exportpiacuk. A magyar-német külkereskedelmi forgalom megközelíti a német-oroszt. A németek többet kereskednek Csehországgal, Lengyelországgal és Magyarországgal, mint Kínával, vagy az USA-val! Jó esély van térségünk további felértékelődésére, de a német elemzők veszélyeket is látnak.

Oroszország túlexponált

Ha a kelet-európai gazdasági kapcsolatokról van szó, elsősorban Oroszország foglalkoztatja a német sajtót. Gázszállítás, viták az Északi Áramlat körül, szankciók és ellenintézkedések a Krím megszállása kapcsán – mostanában többször a címlapokra került témák. A kelet-közép-európai országokkal jóval zökkenőmentesebbek, ezért csendesebb, de nagyságrendekkel intenzívebb a kapcsolat.

Peter Altmaier német gazdasági miniszter és orosz kollégája, Maxim Oreschkin legutóbbi találkozójukon örömmel újságolták, hogy élénkülnek a kereskedelmi kapcsolatok. Tavaly 8,4%-os bővülés mellett, 62 milliárd euró értékben áramlott áru és szolgáltatás a két ország között. A szépséghiba: a növekedés csak az emelkedő olaj- és földgázárak miatt 15%-al nőtt német import értéke. A német export 26 milliárd euróval gyakorlatilag változatlan maradt.

Kelet-Közép-Európa az igazán fontos

A 118 milliárdos német-lengyel, és a 92 milliárd euró értékű német-cseh kereskedelem jóval meghaladja a 62 milliárdos német-orosz forgalmat. A tízmilliós Magyarországgal is 54 milliárd, tehát közel azonos volumenű a külkereskedelem, mint a 150 millió lakosú Oroszországgal. Minket Románia és Szlovákia követ 32, és 29 milliárddal.

Németország 5 legfontosabb kereskedelmi partnere:

A statisztikák ország centrikusak, a V4-ek összesítését ezért rendszerint nem érzékeltetik

Régiónk évek óta a német gazdasági és kereskedelmi bővülés motorja. 2018-ban összességében 4,2, Kelet-Közép-Európával viszont 6,5%-os volt a német kereskedelmi forgalom bővülése.

Márpedig Németországnak, a világ negyedik legnagyobb gazdaságának és harmadik legjelentősebb exportőrének kulcsfontosságú a külkereskedelem.

Régiónk szerepe három ok miatt is egyre fontosabb: (1) a bővülés mögött nem csak energiahordozók árának emelkedése, hanem a gazdasági kooperáció valódi élénkülése áll; (2) a kapcsolatok nem egynyáriak, múltja, történelmi és kulturális háttere van; (3) a mindenre kiható amerikai-kínai kereskedelmi háború miatt nehezedő világgazdasági helyzetben régiónk a stabilitás szigete, ezért további felértékelődése várható.

Fontosabbak vagyunk, mint Kína és az USA! 

A Németország és kelet-közép-európai közötti külkereskedelmi forgalom 18 543 milliárd euróra tehető, ami körülbelül 20%-al meghaladja Németország legnagyobb partnereivel, sorrendben Kínával, Franciaországgal és az USA-val folytatott kereskedelme egyenkénti értékét. Ez az állítás akkor is igaz, ha nem a ki- és behozatal összvolumenét, hanem csak a német gazdaság motorját adó exportot nézzük. A három legnagyobb partner egyébként itt is azonos, csak a sorrend más: USA (112mrd), Franciaország (105mrd), Kína (86mrd).

A Németország öt legfontosabb közép-kelet-európai partnere, sorrendben Lengyelország, Csehország, Magyarország, Románia és Szlovákia. Európa legnagyobb gazdasága ötükkel másfélszer akkor kereskedelmet bonyolítanak le, mint Kínával! Az export-import meglepő módon német deficitet mutat: a 2018-as export 5,6%-os bővüléssel 225, az import 7,5%-os növekedéssel 228 milliárd euró volt. A deficit oka, hogy az összstatisztikában Oroszország is benne van a már említett energiaár növekedéssel. Régiónkkal szinte kiegyensúlyozott az áru és szolgáltatáscsere.

Ok a borúlátásra

A világgazdasági turbulenciák miatt erősödnie kellene régiónk helyzetének. A német elemzők mégis látnak aggasztó jeleket. Ait felrónak: romló politikai helyzet, a növekvő korrupció, az egyre inkább hiányzó szakképzett munkaerő, a protekcionizmus, illetve a külföldi cégeket sújtó szankciók fékezhetik a kapcsolatok bővülést. Legutóbb Szlovákia borzolta a német kedélyeket. Északi szomszédunk 2,5%-os extra adót vetett ki az országban aktív, külföldi élelmiszeripari cégekre. A németek rossz szájíze magyarázhatja, hogy a szlovákokkal a régió többi országánál kisebb mértékben, csak 2%-al bővült a kereskedelem 2018-ban.

Német-magyar kapcsolat

Magyarország legfontosabb kereskedelmi partnere hosszú évek óta Németország. Mi is előkelő helyet foglalunk el a nemeteknél: mások mellett Japánt, Indiát és Koreát is megelőzve a 14.-ek vagyunk. Mi 2%-al részesedünk a teljes német külkerből, ők 27%-al a magyarból. A növekedés mindkét oldalon 8% körüli volt 2018-ban.

Nekünk sikerül az is, ami szinte csak Kínának. A kereskedelem német hiányt mutat (2017-ben 27-24mrd). A kereskedelem közel felét (10 mrd) a gépek teszik ki. Ezeket az autók és az acéltermékek követik. Regionálisan, fej-fej mellett Baden-Württemberg, Bajoroszág és Észak-Rajna-Vesztfália a legfontosabb partnerek 2,5 milliárd euróval körüli összvolumennel.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Nincs változás, maradt az alapkamat

A tájékoztatás szerint a meghatározó gazdaságok várható kamatpályáit és jövőbeli költségvetési politikáit továbbra is bizonytalanság övezi.

Katona Bence váltja Sipos-Tompa Leventét az MFB élén

Az elmúlt évek során az MFB több olyan programot indított, amely a hazai vállalkozások számára létfontosságú forrásokat biztosított.

100 milliós bírság a GymBeam táplálékkiegészítőket forgalmazó cégre

A cég kereskedelmi gyakorlata valóban több ponton jogsértő volt.

A kormány folytatja a szakképzésben oktatók béremelését

Az emelés 24 ezer szakképzésben oktatót érinti. A bérük 2025-ben legalább 705 ezer, de jellemzően 800-950 ezer forint lesz.
Hirdetés

Hírek

Vegyesen alakult kedd reggel a forint árfolyama

Kedd reggeli jegyzésén a forint erősebben áll a decemberi kezdésnél, 0,9 százalékkal az euró, 0,2 százalékkal a dollár és 1,8 százalékkal a svájci frank ellenében.

Országgyűlés – Kedd a döntések napja – két tucat előterjesztés

A Pénzügyminisztérium év végével beolvad a Nemzetgazdasági Minisztériumba.

Címzetes egyetemi docensi címet kapott Feldman Zsolt

Az elismerés átadására a MATE Cselekvő Vezetők Konferenciáján került sor az intézmény kaposvári campusán.

Alig változott hétfő reggelre a forint árfolyama

Hétfő reggeli jegyzésén a forint gyengébben áll a decemberi kezdésnél, 0,3 százalékkal az euró, 0,7 százalékkal a dollár és 0,8 százalékkal a svájci frank ellenében.

A Mikulás nyomában Antalyában

A templomban található egy római kori szarkofág, amelyet halpikkelyek és akantuszlevelek díszítenek, és amelyről úgy vélik, hogy Szent Miklósé volt.

Vegyesen mozgott a forint péntek reggel

Az euró a kora esti 1,0553 dollár után 1,0568 dolláron áll péntek reggel.

Kevéssé változott szerda reggelre a forint árfolyama

Kevéssé változott a forint árfolyama szerda reggelre a főbb...

Végre erősödött hétfő reggelre a forint

A novemberi kezdéshez képest 0,8 százalékkal áll gyengébben a forint hétfő reggel az euróval, 4,7 százalékkal gyengébben a dollárral és 1,5 százalékkal gyengébben a svájci frankkal szemben.

Gazdaság

Csökkentette az irányadó eurókamatokat az EKB

A kamatcsökkentést az EKB a kedvezőbb inflációs kilátásokkal és a monetáris politika transzmissziójának javulásával indokolta.

Egymillió magyar embernek van állampapírja a Magyar Államkincstárnál

Állampapírt ma már akár telefonról is, néhány kattintással lehet vásárolni a WebKincstár és a MobilKincstár felületein

A Mol részesedését az ENEOS MOL Synthetic Rubber Kft.-ben az ENEOS veszi meg

A tranzakció várhatóan 2025 első negyedévében zárul le, a hatósági jóváhagyástól függően.

Háromból két ügyfélszámla már kamatadómentes az idén is profitban fürdő brókereknél

A befektetési vállalkozásoknál összesen 298,5 ezer számla volt szeptember végén, ebből több mint 160 ezer volt a TBSZ és csaknem 32 ezer a NYESZ,.