A népegészségügyi termékadó változás átlagosan 20 százalékkal löki feljebb az eddig is ilyen adót tartalmazó termékek árát, a pálinkát viszont, mint újólag bevont terméket arányaiban jobban drágítja ez a költség. Magyarul: jelentős drágulás várható. Dr. Falcsik István, az RSM Hungary üzletágvezetője írásában ezt a képet vetíti elénk.
A vám-, jövedéki és termékdíj tanácsadás részlegének irányítója kifejti: a gyümölcspárlatokat nem terhelte NETA, az egészségügyi adó forma, ezért – vonhatjuk le a következtetés, a drágulás arányaiban is több pénzt húzhat ki a vásárlói zsebből.
Csupán az a tény, hogy a pálinka bekerült a NETA köteles termékek közé, olyan pofonként érheti a pálinkát, ami után a a fal adja a másikat – vélekedik a szakember.
Az új adó mértéke literenként 45 térfogatszázalékig 850 forint, az ezt meghaladó erősségű pálinkánál literenként 1100 forint. Mivel a pálinka esetében eddig egyáltalán nem kellett NETA-t fizetni, jelentős drágulást hoz, amennyiben ezt teljes egészében a fogyasztókra hárítják az előállítók.
A pálinka körül egyébként régóta nagy a hangzavar. Az EU rosszul fogadta, s nekiment a közterhek ráaggatása miatt a saját főzésű pálinkáknak is. A vihar a jövedéki adó körül forgott, hazai alkalmazásával nem voltak kibékülve Brüsszel. A jövedéki adóztatásban a pozitív megkülönböztetés nem járható út – mondták a bizottságban. Eleget téve az EU elvárásnak, a pálinka is beállt sorba. A NETA most egy újabb teher, ez is az EU hatékony “közbenjárásának” tudható be. A fogyasztók ebből “csak “annyit azt érzékelhetnek, hogy
egyre drágább a pálinka a polcokon.
De nem a pálinka az egyetlen termék, amelynek adója tovább emelkedhet – írja Falcsik István.
A pálinka mellett kevés figyelmet kapnak a változtatással érintett termékek, amelyek eddig gyógynövénytartalmuk miatt estek ki a NETA látóköréből. Most ennek is vége, az intézkedés a közkedvelt gyomorkeserűket is érinti.
És persze az is kérdés: az otthon főzött pálinkákra hogyan érvényesíthető a NETA.