Kezdőlap Gazdaság Államháztartás. Március végéig 227 százalékos hiány
No menu items!

Államháztartás. Március végéig 227 százalékos hiány

Márciusban 577,3 milliárd forint hiányt könyvelt el az államháztartás az egy évvel korábbi 209,3 milliárddal szemben. Ezzel a március végéig számolt idei deficit 831,9 milliárd forintra nőtt, ami a tervezett 367 milliárd forint éves hiány 226,7 százaléka – közölte a Pénzügyminisztérium (PM).

Márciusban kiemelkedő összeget tettek ki a járványhoz kapcsolódó egészségügyi eszközbeszerzések, közel 190 milliárd forintot költött a kormány védőmaszkok, védőeszközök, lélegeztetőgépek vásárlására.

A központi alrendszer első negyedévi 5290,7 milliárd forint összegű bevétele 332,2 milliárd forinttal, 6,7 százalékkal magasabb az előző év azonos időszakához képest, a kiadások 1022,2 milliárd forinttal, 20,0 százalékkal 6122,6 milliárd forintra nőttek.

A központi költségvetés 746,7 milliárd forintos, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai 86,9 milliárd forintos deficittel, az elkülönített állami pénzalapok 1,7 milliárd forintos többlettel zárták az első három hónapot.

Március végéig az általános forgalmi adóból 90,3 milliárd forinttal, a személyi jövedelemadóból 55,0 milliárd forinttal, a társasági adóból 37,9 milliárd forinttal több folyt be, mint a múlt év első negyedében. Az általános forgalmi adóból az éves előirányzat 22,7 százaléka, a személyi jövedelemadóból 24,1 százaléka, míg a nyugdíj-, egészségbiztosítási és munkaerő-piaci járulékokból és a szociális hozzájárulási adóból összesen az éves előirányzat 24,2 százaléka teljesült.

A járvány elleni kiadások mellett az uniós programok megelőlegezése növelte a hiányt. Az év első három hónapjában összesen 63,4 milliárd forint uniós bevétel érkezett a költségvetésbe, szemben az egy évvel korábbi 283,7 milliárd forinttal, miközben az uniós programok kiadásai megközelítették a 691,2 milliárd forintot, ami 346,9 milliárd forinttal több a tavalyinál.

Márciusban az Egészségbiztosítási alapból az egy évvel korábbinál 51,8 százalékkal több, 161,1 milliárd forint ment a gyógyító, megelőző ellátásokra, az első negyedévben pedig a tavalyi 303 milliárd forintról 395,9 milliárd forintra nőtt ez az összeg.

A költségvetési szervek kiadásai mérlegsoron 2020 első három hónapjában 1660,0 milliárd forint kiadás keletkezett, 20,0 százalékkal magasabb az előző év azonos hónapjaihoz képest. Ezen belül a külképviseletek igazgatásánál az első negyedévi 173 milliárdból a koronavírus-járványhoz kapcsolódó egészségügyi eszközbeszerzések megközelítőleg 160 milliárd forintot tettek ki. Az Állami Egészségügyi Ellátó Központnál 17,9 milliárd forint a koronavírus-járványhoz kapcsolódó egészségügyi eszközbeszerzésekre (védőmaszkok, védőruhák, lélegeztető gépek) ment el.

Az intézmények kiadásaiból 828,4 milliárd forintot tett ki a személyi juttatásokra és szociális hozzájárulási adóra, a munkaadókat terhelő járulékokra kifizetett összeg, 30,4 milliárd forinttal több, mint az előző év azonos időszakában.

A központi költségvetés adóssága március végéig 704,8 milliárd forinttal nőtt, amiből az első két hónap mindössze 2,0 milliárd forinttal részesedett.

Illusztráció/forrás: Shutterstock

A nettó forintkibocsátás 917,9 milliárd forint volt, ami a költségvetés éves hiányát és részben a lejáró devizaadósságot finanszírozza. A 25 275,0 milliárd forintban denominált adósság részaránya a múlt év végi 82,1 százalékról 83,2 százalékra emelkedett. A forint árfolyamának az elmúlt év végéhez képest bekövetkezett gyengülése 396,9 milliárd forinttal növelte az adósság devizában fennálló részének forintban számított nyilvántartási értékét.

A nettó devizatörlesztés ugyanakkor 732,0 milliárd forinttal, 4786,1 milliárd forintra csökkentette a költségvetés devizaadósságát, ami a hó végi 359,09 forintos euróárfolyammal számolva 13,32 milliárd eurónak felel meg, és a költségvetési adósság 15,75 százalékát tette ki. A csütörtökön kibocsát két, 6 és 12 éves 1-1 milliárd eurókötvény kibocsátása ezt az összeget emeli ebben a hónapban.

0Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Nem fizet osztalékot az AutoWallis és a PannErgy

Az éves közgyűlés határozata alapján nem fizet osztalékot az AutoWallis, az erre fordítható összeg eredménytartalékba kerül a társaság növekedési stratégiájának támogatása érdekében

Csányi Péter az OTP új vezérigazgatója

Az OTP történelmének legsikeresebb évét zárta 2024-ben, a bank kiemelkedő jövedelmezőséget ért el, tőkehelyzete rendkívül stabil, a régióban piacvezető

Az MNB megtiltotta egy magánszemélynek, hogy jogosulatlan betétet gyűjtsön a fogyasztóktól

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) ideiglenes intézkedésként, vizsgálatának lezárásáig...

A 2026-os költségvetés tervezete a Költségvetési Tanácsnál

Csütörtökön a kormány átadta a 2026-os költségvetés tervezetét a Költségvetési Tanácsnak.
Hirdetés

Hírek

Csányi Péter az OTP új vezérigazgatója

Az OTP történelmének legsikeresebb évét zárta 2024-ben, a bank kiemelkedő jövedelmezőséget ért el, tőkehelyzete rendkívül stabil, a régióban piacvezető

Tanulsz? Lakást kapsz! Bécsben

Bécs városa 2025. május 1-jétől új lakhatási akciót indít a felsőoktatásban tanuló diákok számára, aminek keretében akár 1.000 önkormányzati lakás válik elérhetővé számukra.

Új ökoturisztikai központ lesz a Nagyszéksós-tónál

Kiemelkedő ökoturisztikai beruházás kezdődik a Nagyszéksós-tónál 1,4 milliárd forintos uniós támogatással.

Zebrák a falvakban

Kihirdeti kedden a kormány az utcák és járdák felújítására szóló pályázatát a falusi önkormányzatok számára.

450 ittas sofőr ellen intézkedtek húsvétkor

A húsvéti ünnepek négy napja alatt 450 ittas járművezetőt szűrtek ki a forgalomból a rendőrök.

Újfajta visszaváltó automata jelent meg Magyarországon

Mostantól fesztiválokon és tömegrendezvényeken is könnyen visszaválthatjuk a palackokat, dobozokat, üvegeket.

Deviza – Erősödött a forint jegyzése

Erősödött a forint árfolyama kedd reggel a főbb devizákkal szemben a hétfő esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

IMF: Világgazdasági recesszió nem lesz, de rugalmasabb világgazdaság jöhet a vámháborúk miatt

A világgazdaság továbbra is szilárd lábakon áll – legalábbis...
Hirdetés

Gazdaság

Július 1-től újabb szigor az online számlaadat-szolgáltatásban. Itt van mire figyeljünk.

Az Online Számla rendszerbe jelentett számlaadatok pontosságának javítása érdekében újabb szigorítás várható a Nemzeti Adó- és Vámhivatal részéről a figyelmeztető- (WARNING) és hibaüzenetek (ERROR) kapcsán,

Devizapiac – Erősödött kissé a forint kedd reggelre

Erősödött kissé a forint a főbb devizákkal szemben kedd reggelre az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Szokatlan mértékű túlterheléses támadás érte az OTP-t

Nemzetközi mércével mérve is szokatlan méretű túlterheléses támadás érte csütörtökön az OTP Bank digitális ügyfélkiszolgálási felületeit

Indul a Lakhatási Tőkeprogram, emelt keretösszeggel, 300 milliárd forinttal

A Lakhatási Tőkeprogram a nagy érdeklődés miatt 100 milliárd forinttal magasabb keretösszeggel, 300 milliárd forinttal indul el.