Kezdőlap Tőzsde Változott a sanghaji vezető tőzsdeindex kosara

Változott a sanghaji vezető tőzsdeindex kosara

A sanghaji tőzsde közel harmincéves történetében először alakították át a vezető indexet, ám bírálói szerint a változtatások nem elég messzemenőek ahhoz, hogy teljes mértékben kiküszöböljék a torzításokat.

A Shanghai Composite Index (SSEC) kosarába bekerült 25 olyan vállalat, amelyet a New York-i Nasdaq mintájára Sanghajban éppen egy évvel ezelőtt elindított új tőzsdei platformon, a Star Marketen jegyeznek. Ugyanakkor eltávolítottak 91, magas kockázatúnak ítélt társaságot, így jelenleg 1493 vállalat alkotja az irányadó tőzsdemutatót.

A tőzsde vezetése szerint az átalakítás célja, hogy az index torzításait kezeljék.

Kína éves hazai összterméke 2009 és 2019 közötti időszakban csaknem megtriplázódott, viszont a sanghaji tőzsde vezető indexe – elméletileg a gazdaság teljesítményének egyik fokmérője – 7 százalékot veszített értékéből. Ez idő alatt a sencseni tőzsde irányadó indexe 43 százalékkal, a Sanghajban és Sencsenben jegyzett 300 legnagyobb társaság CSI-300-as indexe pedig 15 százalékkal nőtt.

Elemzők arra figyelmeztettek, hogy a SSEC továbbra is torz képet tükröz. Ennek legfőbb oka az, hogy az indexet továbbra is az összes részvény piaci értékére alapozva számolják ki, nem pedig a forgalomképes részvényekére. Így az indexet torzítják az olyan állami tulajdonú nagyvállalatok, mint például a China Construction Bank vagy a Sinopec forgalomképtelen részvényei.

Ráadásul az index átformálása nem kezeli a kínai piacok olyan mélyebb problémáit, mint az életképtelen vállalatok kiebrudalása vagy új részvénykibocsátások által előidézett tőzsdei lufik kialakulásának megelőzése.

Az intézményei befektetők számára amúgy nincs jelentősége a Shanghai Composite Index átalakításának, ugyanis két kínai alapkezelő kivételével mindenki az olyan nagy globális szolgáltatók által képzett mutatókat követi, mint a Morgan Stanley Capital International (MSCI) és az FTSE Russell.

0Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Az albérletpiac átalakulására számítanak a szakértők a következő hónapokban

A keresleti viszonyok változásával jelentősen átalakulhat az albérletpiac a következő hónapokban.

SZÉP-kártya továbbra is a belföldi turizmus mozgatórugója

A SZÉP-kártya továbbra is a belföldi turizmus mozgatórugója - idén májusban közel 10 százalékkal többet költöttek a SZÉP-kártyákról tavalyhoz képest.

Jelentősen nő a hitelösszeg az Otthon Start Programban

Az Otthon Start Programban az alacsonyabb kamatszintből adódóan 25-33 százalékkal nőhet a felvehető hitelösszeg, ezzel jobban igazodik a megemelkedett ingatlanárakhoz.

Regélő kisvonatokkal ünneplik Jókai Mór születésének 200. évfordulóját

Kilenc városban indulnak Jókai-tematikus városnéző járatok
Hirdetés

Hírek

Jelentősen nő a hitelösszeg az Otthon Start Programban

Az Otthon Start Programban az alacsonyabb kamatszintből adódóan 25-33 százalékkal nőhet a felvehető hitelösszeg, ezzel jobban igazodik a megemelkedett ingatlanárakhoz.

Amit a 3%-os hitelről tudni kell, de nem beszélnek róla

Szeptembertől indul a legfeljebb 3%-os kamatozású lakáshitel, mely legfeljebb...

Augusztus végéig folyósítják az eddig elbírált támogatásokat a Demján Sándor 1+1 Programban

Július végéig 45 milliárd forintot, augusztus végéig pedig az eddig elbírált 105 milliárd forintot folyósítják a Demján Sándor 1+1 Program nyertes vállalkozásai számára.

19,8 százalékkal nőttek globálisan a chipeladások

Globálisan 58,98 milliárd dollár értékben adtak el chipeket májusban, ami 19,8 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. Áprilisához képest a növekedés 3,5 százalék volt.

Történelmi rekordot döntött a magyar tőzsde vezető részvényindexe, a BUX

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) vezető részvényindexe, a BUX első alkalommal lépte át a 100 000 pontos záróértéket szerdán, ezzel a legnagyobb tőkeértékű és forgalmú hazai részvények árfolyamának változását követő BUX a százszorosára nőtt 1991-es 1000 pontos indulási értékéről.

A tervezettnél korábban indítja újra a Budapest és Tel-Aviv közötti járatait a Wizz Air

A Wizz Air a tervezettnél korábban, szeptember 15. helyett augusztus 8-tól indítja újra a Budapest és Tel-Aviv közötti járatait – közölte a légitársaság.

Vállalkozások hozzájutnak a Demján Sándor 1+1 Program forrásaihoz

Már több mint 1300 vállalkozás kapott támogató döntést a Demján Sándor 1+1 Program keretében, a jóváhagyott 105 milliárd forint vissza nem térítendő támogatásból 10 milliárd forintot már megkaptak a cégek, a teljes keret kifizetése augusztus végéig befejeződik.

Alig változott szerda reggelre a forint árfolyama

Lényegében nem változott szerda reggelre a forint árfolyama az előző esti jegyzéséhez képest a főbb devizákkal szemben a nemzetközi devizakereskedelemben.
Hirdetés

Gazdaság

Még Angliában is jól pörgött a Raiffeisen Bank zöld kötvénye

Több mint 3,6-szoros túljegyzést regisztrált zöld kötvényére a Raiffeisen Bank Zrt., melyet 300 millió euró összegben bocsátott ki, megerősítve ezzel a fenntartható finanszírozás iránti...

Elfogadta az Országgyűlés az új adószabályokat: változások nem csak 2026-ra, de már az idei évre is!

A magyar gazdaság szereplői és a lakosság számára is jelentős változásokat hoz a napokban kihirdetett, új adócsomag.

Itt a kormány új készpénzes szabálya

A Magyar Közlönyben megjelentek a a részletszabályok arról, hogy hogyan kell a vállalkozásoknak készpénzhasználatot biztosítani.,

Többlettel zárt a központi költségvetés májusban

Májusban többlettel zárt a központi költségvetés: ebben a hónapban 213,5 milliárd forint összegű MVM osztalék-befizetés érkezett a költségvetésbe.