Hirdetés
Kezdőlap Egészség-ügy Koronavírus - Itt tart a kínai vakcina fejlesztése
No menu items!

Koronavírus – Itt tart a kínai vakcina fejlesztése

Illusztráció: ABC News/Jarrod Fankhauser

Kína nem próbál sem a legelső, sem a legjobb lenni a koronavírus elleni vakcináival, az oltóanyagkutatás és -fejlesztés során inkább a tudomány iránti tiszteletre helyezi a hangsúlyt – jelentették ki a kínai vakcinákkal kapcsolatos kérdésekre reagálva kínai egészségügyi tisztségviselők, miután, jóllehet Kína elsőként látott neki az ellenanyagok kifejlesztésének, a klinikai tesztek harmadik fázisában a folyamat lelassult.

A kínai egészségügyi bizottság tisztségviselői a vakcinafejlesztés ütemének mérséklődését egyebek mellett olyan tényezőknek tulajdonították, mint a járványhelyzet enyhülése egyes, a klinikai tesztek helyszínéül szolgáló országokban, a nemzetközi partnerekkel folytatott kommunikációban felmerülő problémák, illetve a kínai gyártók némelyikét jellemző tapasztalathiány a globális együttműködés terén.

A kínai egészségügyi bizottságnak a koronavírus-oltóanyag kifejlesztésért felelős csoportját vezető Cseng Csung-vej sajtótájékoztatóján hangsúlyozta: egy vakcina megítélésében egyéb kritériumok is felmerülnek a fejlesztés gyorsaságán kívül. Ezek között említette a biztonságosságot, a hatékonyságot, a hozzáférhetőséget és a megfizethetőséget.

Jelenleg összesen 15 kínai fejlesztésű ellenanyagot tesztelnek, ezek közül öt tart a klinikai tesztek harmadik fázisában.

Kínában július óta működik egy sürgősségi program, amelyen keresztül három hazai fejlesztésű, tesztelés alatt álló oltóanyaggal oltják be a munkájukból adódóan magas fertőzésveszélynek kitett embereket.

l

November végéig már mintegy egymillió embert oltottak be kísérleti vakcinákkal, közülük pedig több mint 60 ezren utaztak a fertőzésveszély szempontjából magas kockázatúnak ítélt, Kínán kívüli területekre, és mindeddig egyetlen esetben nem számoltak be fertőzésről a körükben – közölte a kínai egészségügyi bizottság. Elmondták azt is, hogy a kínai oltóanyagok beadását követően két hét alatt termelődnek antitestek a szervezetben, és a lakosság legalább 70 százalékát kell beoltani ahhoz, hogy nyájimmunitás alakuljon ki a koronavírussal szemben.

A sürgősségi programban részt vevő két oltóanyagot az állami kézben lévő Sinopharm leányvállalata, a China National Biotech Group (CNBG) fejlesztette ki. Ezek az emberi sejtekben szaporodni képtelen, inaktivált vírust tartalmaznak, mely a szervezet saját immunreakcióját váltja ki. A klinikai tesztek adatai alapján mindkét oltóanyagból fejenként két dózisra van szükség a védettség kialakulásához. A Sinopharm vakcináinak egyike az Egyesült Arab Emírségekben is átesett a klinikai tesztek harmadik fázisán. Az emírségek egészségügyi minisztériuma december elején közölte: a kísérleti oltóanyag 86 százalékos hatékonyságot mutatott a klinikai tesztek során. Egyiptom pedig vasárnap közölte, hogy a mintegy háromezer, a Sinopharm ott tesztelt oltóanyagával beoltott tesztalany egyikénél sem figyeltek meg súlyos mellékhatást, csupán láz, az oltás helyén bőrpír és köhögés jelentkezett egyes esetekben. Egyiptomba már 50 ezer dózist szállítottak a vakcinából. Bahrein és Indonézia is a Sinopharm vakcináinak alkalmazása mellett döntött.

A Sinopharm a múlt héten kezdte el tesztelni vakcináinak belföldi szállítási folyamatát, hogy készen álljon az országos ellátás biztosítására, mire megkapja a piaci engedélyt.

A kínai sürgősségi program keretében alkalmazott harmadik vakcina, a SinoVac által kifejlesztett CoronoVac – akárcsak a Sinophram vakcinái -szintén inaktivált vírust tartalmaz. Az oltóanyagot más országok mellett Törökországban és Brazíliában tesztelték. Törökország 50 millió dózis vásárlásáról szóló megállapodást kötött a kínai gyártóval. A brazil egészségügyi miniszter pedig a múlt héten közölte, hogy a SinoVac féle vakcinát az AstraZeneca brit gyártó oltóanyaga mellett várhatóan február közepétől kezdik majd alkalmazni Brazíliában. Sao Paolóba, ahol a szer klinikai tesztelése is folyt, már két részletben összesen csaknem hárommillió dózist le is szállítottak a CoronaVacból.

Szingapúr és Chile szintén megállapodást kötött a SinoVackal az oltóanyag beszerzéséről.

A Sinopharm és a SinoVac oltóanyagainak szállításához 2 és 8 Celsius-fok közötti környezetre van szükség, hasonlóan az Oxford/AstraZeneca-féle vakcinához.

Ez jelentős előnyt jelent az amerikai Moderna, valamint a BioNTech/Pfizer vakcinájával szemben, előbbi tárolására ugyanis mínusz 20, utóbbiéhoz pedig mínusz 70 fokos környezet szükséges.

Jelenleg mindkét kínai gyártó a belföldi piaci engedélyekre vár, és egyelőre egyik oltóanyag kapcsán sem tették közzé a klinikai tesztek harmadik fázisának eredményeit, bár erre hamarosan sor kerülhet.

 

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Orbán Viktor: a gazdasági semlegesség hoz sikert

A Fidesz és a polgári jobboldal állapotáról Orbán Viktor felidézte: 45 százalékot kaptak az európai parlamenti választáson, ami a legjobb európai eredmény, ezzel listavezetők

Bécs: Kerékpárút-hálózat – biztonságosan a bécsi iskolákhoz

z új tanév kezdetével mintegy 260.000 bécsi diák indul útnak, így a város egyik legfontosabb célja, hogy mindenki biztonságosan érjen be az iskolába. Bécs kerékpárút-fejlesztési programja eddig 142 iskolát kapcsolt rá a városi kerékpárút-hálózatra.

Itt a bizonyíték: sokkal többet költenek a magyarok külföldön

Egy átlagos magyar turista akkor költ a legtöbbet, ha az Egyesült Államokba utazik, 484 ezer forint körül volt a fejenkénti átlag. Az Afrikába utazók 300 ezer, az Ázsiába tartók 294 ezer forintot költöttek el az utazásuk során.

Globális unikornist nevelhet az Accessio

Miközben a startupok számát tekintve Magyarország nem áll rosszul,...
Hirdetés

Hírek

Szerda reggelre erősödött a forint árfolyama

Az euró jegyzése a kedd kora esti 1,1160 dollárról 1,1158 dollárra változott.

Felébredt a forint

Erősödött a forint kedd reggel a főbb devizákkal szemben...

Devizapiac – Erősödött a forint péntek reggelre

Az euró 1,1128 dollárt ért reggel 7 órakor a csütörtök kora esti 1,1112 dollár után.

II. Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Zsidó Gasztronómiai Fesztivál

Megtekinthetik a csodálatos zsinagóga épületét és a tárlatvezetésen megismerhetik a történetét.

Indul az Azonnali Fizetési Rendszer 2.0

Minden társadalom számára fontos lehet alternatív elektronikus fizetési megoldások kidolgozása a pénzforgalmi stabilitás és a monetáris szuverenitás érdekében.

Devizapiac – Erősödött kissé a forint hétfőn

Az eurót este hat órakor 394,00 forinton jegyezték a kora reggeli 394,26 forint után, a.

Kicsit, de erősödött péntek reggelre a forint

Erősödött péntek reggelre a forint.

Great Taste Awards díjat kapott az esztergomi kávépörkölő üzem

A kávé a kőolaj után a második legtöbbet értékesített termék a világon, világszerte 2 milliárd fogyasztóval.

Gazdaság

Rekordokat döntöget a lakossági hitelezés, csúcson a személyi kölcsön

A lakáshiteleket annak ellenére is keresik, hogy a kamatok immár második hónapja emelkednek. Júliusban már a THM-plafon sem fogta vissza a bankokat az árazásban, egy átlagos lakáshitelnél 6,81 százalékos kamatot és 7,24 százalékos THM-et mért az MNB. 

Az új fizetési megoldás, a qvik sikere

Minden magyar ügyfélnek lehetősége van, hogy használja az új fizetési megoldást. A végső döntést a fogyasztók hozzák meg, a qvik akkor terjed el, ha a fogyasztók számára kényelmes, gyors, egyszerű és biztonságos - fejtette ki.

Mi vár a forintra ha Európa és Amerika kamatcsökkentést tervez szeptemberre?

A Bank of Japan szerepe most az, hogy megszilárdítsa Japán gazdasági pályáját. Egy újabb kamatemelésre minden bizonnyal szükség van

162,6 milliárd forint adózás előtti eredmény az első fél évben – MBH Bank

Az MBH Bank mérlegfőösszege 11,8 százalékos éves emelkedés nyomán 11 727 milliárd forintot tett ki a fél év végén. A társaság 19,3 százalékos tőkemegfeleléssel és 17,8 százalékos elsődleges-tőkemegfelelési mutatóval zárta a fél évet.