Hirdetés
Kezdőlap HR A gyengébbik nem az USA-ban sem gyengébb
No menu items!

A gyengébbik nem az USA-ban sem gyengébb

Zita Delevic a Budapest Bank HR menedzsereként ment az USA-ba, ahol ma saját cégét, a PebbleJam vezetői tanácsadót irányítja.

Delevic Zita számára 1999-ben, az USA-ba érve az első kulturális sokk az volt, amikor a Budapest Bank anyavállalatánál, a General Electricnél megtapasztalta az Amerikában megszokott, kíméletlen pörgést. Azt, hogy ott semmi nem eléggé jó. Még többet dolgozva, még jobban, még többet, még gyorsabban kell elérni. Magyar szemmel hihetetlen ez a verseny – elemzi élményeit -, a HR területen, főnököm a vezérigazgató-helyettes volt, aki már egy apró lazításnál mindenkivel éreztette: nem csinálod? oké, jön a helyedre más.

Itthon, máig nem alakult ki ehhez hasonlóan éles konkurenciaharc – mondja. – Viszont a magyar menedzserek többsége is jól alkalmazkodik a hazai üzleti kultúrához, ami azonban több területen is fejletlenebb az USA-ban megszokottnál. Az egyik legjellemzőbb példa az ügyfélszolgálat: amíg az USA-ban minden a vevőről szól, nálunk sokfelé még mindig szükséges rosszként tekintenek rá. Igaz ez a belső, vállalati viszonyokra is, ami nem segíti, hogy a munkatársak a lehető leghamarabb választ kapjanak kérdéseikre, orvosolni tudják esetleges panaszaikat.

Amerikában is előfordul, hogy a főnök nem vonja be a középvezetőket a döntéshozatalba, nem hatalmazza fel őket arra, hogy felelősséget vállaljanak a saját munkájukért és ennek hosszabb távon majdnem mindig negatív hatásai lesznek – ilyenkor veszik igénybe az én tanácsaimat – magyarázza a vezetői tanácsadónő. – Pedig a maga területén bármilyen szintű vezető csak akkor lehet eredményes, ha megfelelő döntési jogkörrel rendelkezik. A komoly üzleti kultúrával rendelkező cégek ezért felismerték: hiába jönnek az eredmények, baj van, ha a cégen belül érződik a feszültség és megkezdődik a jó szakemberek elvándorlása. Ilyenkor, a munkatársakat is meginterjúvolva készítek olyan előzetes felmérést, amiből hamar kiderül, hogy az adott autokratikus vezető képes-e változtatni a gyakorlatán. Ha nem, akkor az ő személye a siker gátja, amin változtatni kell…

Zita Delevic szerint a jó menedzser magas szakmai tudással, kiforrott értékrendszerrel rendelkezik. Megfelelő önismerete van, tisztában van az erősségeivel, gyengeségeivel és éppen ezért magabiztos. Van jövőképe, víziója és a megvalósításához szükséges stratégiával is rendelkezik. Megfelelő csapata van és tudja miként kell azt motiválni -, mert hosszútávon senki nem lehet sikeres egyedül.

A magyar származású coach szerint, egy jó vezetőnek rengeteget kell olvasnia a szakirodalmat ahhoz, hogy napra kész legyen. Emellett érdemes eljárnia az adott terület szakmai közösségeibe, eseményeire is, ami az ismeretszerzés mellett, a kapcsolatrendszert is erősíti. Ugyanakkor Amerikában is azt látja, hogy a női vezetők eleve nem hisznek eléggé magukban és így gyakran alulpozicionálják magukat. Pedig meggyőződése szerint, a pozitív női energiákkal, a mai, férfias világban jobban előbbre lehetne vinni a dolgokat.

Úgy látja, hogy a magyarországi menedzserkultúra fejlődésében nagy szerepük van a hazánkba telepedett multiknak, ami jelentősen hozzájárult ahhoz, hogy – amint azt Zita Delevic példája is igazolja –ma már természetesnek számít, ha egy magyar vezető nyugaton menedzseri megbízást kap és sikereket ér el.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

A francia elnök sötét és prófétai figyelmeztetést adott ki

Európának fel kell ébrednie erre az új veszélyre. Macron nem hajlandó visszalépni februári nyilatkozatától, miszerint Európának nem szabad kizárnia, hogy csapatokat vezényeljen Ukrajnába.

További két évvel meghosszabbítják a kedvezményes lakásáfát

A költségvetés biztosítja az adócsökkentéshez szükséges forrásokat, az intézkedés a hiánycélt nem veszélyezteti

Véget ért az idei Szakma Sztár Fesztivál

Sikerrel zárult az idei Szakma Sztár Fesztivál. Az esemény zárónapján 65 szakmából 21 agrárszakmában, az ország legjobb tanulói, összesen 63 diák részesült elismerésben, akik példát mutatnak a környezetüknek, iskolájuknak, településüknek, sok száz hozzájuk hasonló fiatalnak. A fesztivál ideje alatt a szakmai bemutatók során, a foglalkoztatószigeteken keresztül az általános iskolások és szüleik is megismerkedhettek az agrár- és élelmiszeripari szakmákkal.

Mit várnak a cégvezetők a mesterséges intelligenciától?

Mit várnak a cégvezetők a mesterséges intelligenciától? A mesterséges intelligencia térnyerése egyaránt kelt izgalmat és aggodalmat a cégvezetők körében. Vajon mekkora tudással rendelkeznek a mindent elsöprő technológiával kapcsolatban? Elkészült Magyarország átfogó AI&Leadership kutatása, hogy hiteles- és valós képet kapjanak egymásról is a vállalatirányítók.
Hirdetés

Hírek

Felülteljesített a magyar tőzsde

A részvénypiac forgalma 14,6 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest.

Mínuszban zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

 Mínuszban zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék kedden.

Történelmi csúcson zárt a BUX – A Magyar Telekom és az OTP húzta az indexet

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 846,62 pontos, 1,26...

Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Az euróövezeti EuroStoxx50 index 0,48 százalékkal esett.

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön
Hirdetés

Gazdaság

Begyújtották a rakétát a nyugdíjpénztárak

A magán-nyugdíjpénztári alapok hasonlóan teljesítettek, mint az önkéntes pénztári portfóliók. A legkockázatosabb növekedési alapok árfolyama emelkedett a legnagyobb mértékben 2,7-5,1 százalék között.

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.

Sok bankszámlás megúszta a drasztikus áremelést 

A digitális bankolásra ösztönöznek a díjemelések

A kormányzati szektor GDP-arányos hiánya 6,7 százalékos volt 2023-ban

A kormányzati szektor adóssága - a Magyar Nemzeti Bank adatai alapján - 2023 végén 55 134 milliárd forintot, a GDP 73,5 százalékát érte el.