Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság IHS Markit: növekedésre váltott az eurózóna gazdasága
No menu items!

IHS Markit: növekedésre váltott az eurózóna gazdasága

A feldolgozóipari teljesítmény lendületes erősödésének köszönhetően növekedésre váltott az euróövezeti gazdasaság márcusban – közölte a londoni IHS Markit gazdaságkutató intézet beszerzésimenedzserek körében végzett felmérése alapján.

Márciusban az előzetesnél lényegesen erőteljesebb növekedést tükröző 53,2 pontot ért el a feldolgozóipari és szolgáltatóipari adatok egyesítésével képzett kompozit beszerzésimenedzser-index (BMI) végleges értéke az euróövezetben. Az előzetes érték 52,5 pont volt. Februárban még az 50 pontos választóhatár alatt, 48,8 ponton állt az index értéke.

A BMI 50 pont feletti értéke a vizsgált gazdasági tevékenység teljesítményének a növekedését tükrözi, az 50 pont alatti érték pedig teljesítményvesztést jelez.

A kompozit BMI összetevői közül a feldolgozóipari mutató lendületes teljesítménynövekedést jelzett márciusra, a szolgáltatóipari viszont még az 50 pontos határ alatt maradt, de jelentős javulást ért el a februárihoz képest.

A márciusi szolgáltatóipari BMI végleges értéke 49,6 pontra emelkedett a februári 45,7 pontról. Az előzetes érték 48,8 pont volt márciusra.

Nagyításért KLIKK a grafikonra

A feldolgozóipari BMI értékét már a múlt héten publikálta a Markit. A márciusi végleges érték 62,5 pontra emelkedett, ami a felmérések 24 éves történetében elért legmagasabb szint. A feldolgozóipari teljesítmény lendületes növekedéséhez a német és a holland BMI rekordértéke járult hozzá a legnagyobb mértékben, de az olasz is 252 havi, a francia pedig 246 havi csúcsot ért el.

A kompozit BMI esetében is Németország bizonyult a teljesítménynövekedés legerősebb motorjának, a német kompozit BMI 57,3 ponton 37 havi csúcsot ért el. Az írországi 54,5 pont, az olasz 51,9 pont, a spanyol pedig 50,1 pont lett, mind a három esetben nyolc havi csúcsot jelent.

Az euróövezeti gazdasági aktivitás négy havi csökkenés után márciusban teljesítménynövekedésbe váltott, mégpedig az előzetes adatok alapján sejthetőnél jóval intenzívebb mértékben” – foglalta össze a felmérés megállapításait Chris Williamson, az IHS Markit vezető közgazdásza.

Chris Williamson

A feldolgozóipar nagy lendülettel termel elsősorban a német gyáraknak köszönhetően, de még a szolgáltatóipar is kezd magához térni a súlyos válságból és már a stabilizálódás jeleit mutatja a gazdasági fellendülésbe vetett reményeknek köszönhetően – tette hozzá. Elmondta, hogy a gazdasági szereplők három éve a legbizakodóbbak forgalmuk növekedését illetően az elkövetkező hónapokban az oltások terítésének köszönhetően.

A kereslet növekedésére már most közel három éve a legmagasabb teljesítetlen megrendelésállomány halmozódott fel, ami egyre több vállalatot késztet az alkalmazotti szám növelésére is. A munkaerőpiaci kondíciók javulása pedig a második negyedévben már a fogyasztói bizalom javulásában is visszaköszönhet.

A felmérés megállapítása szerint a gazdaság sokkal jobb állapotban vészelte át a legutóbbi korlátozásokat mint arra számítani lehetett. Ez elsősorban a feldolgozóiparnak volt köszönhető, de a távolságtartási követelmények és mobilitási korlátozások is kevésbé érintették hátrányosan a szolgáltatásokat mint az egy évvel ezelőtti, tavaszi korlátozások idején. A gazdaság ellenállóképessége nem csak arra utal, hogy a vállalatok és a fogyasztók bizalommal tekintenek a jövő elé, de arra is, hogy megtanultak együtt élni a járvány kockázatával is” – mondta Chris Williamson.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

A francia elnök sötét és prófétai figyelmeztetést adott ki

Európának fel kell ébrednie erre az új veszélyre. Macron nem hajlandó visszalépni februári nyilatkozatától, miszerint Európának nem szabad kizárnia, hogy csapatokat vezényeljen Ukrajnába.

További két évvel meghosszabbítják a kedvezményes lakásáfát

A költségvetés biztosítja az adócsökkentéshez szükséges forrásokat, az intézkedés a hiánycélt nem veszélyezteti

Véget ért az idei Szakma Sztár Fesztivál

Sikerrel zárult az idei Szakma Sztár Fesztivál. Az esemény zárónapján 65 szakmából 21 agrárszakmában, az ország legjobb tanulói, összesen 63 diák részesült elismerésben, akik példát mutatnak a környezetüknek, iskolájuknak, településüknek, sok száz hozzájuk hasonló fiatalnak. A fesztivál ideje alatt a szakmai bemutatók során, a foglalkoztatószigeteken keresztül az általános iskolások és szüleik is megismerkedhettek az agrár- és élelmiszeripari szakmákkal.

Mit várnak a cégvezetők a mesterséges intelligenciától?

Mit várnak a cégvezetők a mesterséges intelligenciától? A mesterséges intelligencia térnyerése egyaránt kelt izgalmat és aggodalmat a cégvezetők körében. Vajon mekkora tudással rendelkeznek a mindent elsöprő technológiával kapcsolatban? Elkészült Magyarország átfogó AI&Leadership kutatása, hogy hiteles- és valós képet kapjanak egymásról is a vállalatirányítók.
Hirdetés

Hírek

Felülteljesített a magyar tőzsde

A részvénypiac forgalma 14,6 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest.

Mínuszban zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

 Mínuszban zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék kedden.

Történelmi csúcson zárt a BUX – A Magyar Telekom és az OTP húzta az indexet

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 846,62 pontos, 1,26...

Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Az euróövezeti EuroStoxx50 index 0,48 százalékkal esett.

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön
Hirdetés

Gazdaság

Begyújtották a rakétát a nyugdíjpénztárak

A magán-nyugdíjpénztári alapok hasonlóan teljesítettek, mint az önkéntes pénztári portfóliók. A legkockázatosabb növekedési alapok árfolyama emelkedett a legnagyobb mértékben 2,7-5,1 százalék között.

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.

Sok bankszámlás megúszta a drasztikus áremelést 

A digitális bankolásra ösztönöznek a díjemelések

A kormányzati szektor GDP-arányos hiánya 6,7 százalékos volt 2023-ban

A kormányzati szektor adóssága - a Magyar Nemzeti Bank adatai alapján - 2023 végén 55 134 milliárd forintot, a GDP 73,5 százalékát érte el.