Kezdőlap Hírek A Kína-USA kereskedelem összeomlott, de megvan Kína új iránya
No menu items!

A Kína-USA kereskedelem összeomlott, de megvan Kína új iránya

A Kína és az Egyesült Államok közötti kereskedelem drámai visszaesést szenvedett el 2025 májusában, annak ellenére, hogy mindkét ország csökkentette a másikra kivetett vámokat. Ezzel párhuzamosan Kína külkereskedelme Németországgal jelentős növekedést mutat, miközben a ritkaföldfémek exportkorlátozása tovább mélyíti a globális gazdasági feszültségeket.

A Kína és az Egyesült Államok közötti kereskedelmi kapcsolatok mélypontra kerültek, amit a májusban tapasztalt jelentős visszaesés is bizonyít. A Pekingi Vámhivatal jelentése szerint az amerikai export 34,5%-os csökkenése és az import 18,1%-os visszaesése egyértelműen a két nagyhatalom közötti vámkonfliktus és stratégiai ellentétek következménye. Bár áprilisban mindkét fél megállapodott a vámok 115 százalékpontos csökkentéséről, a Spiegel tudósítása szerint ez nem hozta meg a várt enyhülést. A feszültségek továbbra is fennállnak, különösen a Kína által bevezetett ritkaföldfém- és mágnesexport-korlátozások, valamint az Egyesült Államok technológiai exporttilalmai miatt, amelyek a számítógépes chipek tervezőszoftvereire és kulcsfontosságú repüléstechnikai alkatrészekre vonatkoznak.

A két ország közötti tárgyalások folytatódnak, és májusban Londonban magas rangú képviselők ültek tárgyalóasztalhoz a kereskedelmi viták rendezése érdekében. Az X platformon megjelent posztok szerint Donald Trump amerikai elnök élesen kritizálta Kínát, azt állítva, hogy Peking megszegte a kétoldalú megállapodásokat, ami a kereskedelmi háború kiújulását vetíti előre. A tárgyalások bizonytalan kimenetele és a kölcsönös bizalmatlanság tovább nehezíti a helyzetet.

Kína Németország felé fordul

Míg az amerikai piaccal való kereskedelem zuhan, Kína Németország irányába jelentős exportnövekedést ért el. A Pekingi Vámhivatal adatai szerint Kína Németországba irányuló exportja éves szinten jelentősen nőtt, miközben a német import 1,3%-kal csökkent, ami a gyenge belföldi keresletet tükrözi. Maximilian Butek, a Német Kereskedelmi Kamara (AHK) munkatársa a dpa hírügynökségnek nyilatkozva kiemelte, hogy a német vállalatok nehéz gazdasági helyzetben vannak Kínában, különösen a ritkaföldfémek és mágnesek exportengedélyeinek hiánya miatt. Ezek az anyagok kulcsfontosságúak az elektromos autók, szél- és napenergia-termelés, valamint a védelmi ipar számára, és a korlátozások termelési leállásokhoz vezethetnek.

A német autógyártók különösen érzékenyek a ritkaföldfém-hiányra, mivel ezek az anyagok nélkülözhetetlenek az elektromos motorok és akkumulátorok gyártásához. Christian Grimmelt, a Berylls by AlixPartners szakértője szerint a készletek négy-hat héten belül kimerülhetnek, ami termelési leállásokat okozhat Európában. A Volkswagen és a Mercedes képviselői egyelőre optimisták, és azt állítják, hogy az ellátási láncok jelenleg stabilak, de a bizonytalanság továbbra is nagy.

Kína külkereskedelmének vegyes képe

Kína teljes külkereskedelme májusban vegyes eredményeket mutatott. Az export 4,8%-kal nőtt, míg az import 3,4%-kal csökkent 2024 májusához képest, így a kereskedelmi többlet körülbelül 103 milliárd dollárt (90 milliárd eurót) tett ki. Ezek az adatok azonban elmaradtak az elemzői várakozásoktól, amelyek 5%-os exportnövekedést és enyhe importcsökkenést prognosztizáltak. Áprilisban a kínai külkereskedelem még meghaladta a várakozásokat, ami most némi csalódást keltett.

A kínai gazdaság belső problémái, például a gyenge belföldi kereslet és az ingatlanpiaci válság, tovább súlyosbítják a helyzetet. Hszi Csin-ping iparpolitikája túltermelést eredményezett bizonyos ágazatokban, ami alacsony árakon történő exportot kényszerít ki. Az emberek alacsony fogyasztási kedve és az ingatlanbefektetések értékvesztése szintén fékezi a gazdasági növekedést.

Ritkaföldfémek: Kína aduja a vámháborúban

Kína domináns szerepe a ritkaföldfémek piacán továbbra is kulcsfontosságú tényező a globális kereskedelemben. Az ország a globális ritkaföldfém-készletek 49%-át birtokolja, és a feldolgozás terén is vezető pozíciót tölt be. 2025 áprilisában Peking szigorú exportkorlátozásokat vezetett be ezekre az anyagokra, válaszul Trump vámjaira. Az olyan fémek, mint a tellúr, volfrám, ittrium és szkandium exportja drámaian visszaesett, az Egyesült Államokba irányuló szállítások például 44-86%-kal csökkentek. Európában is érezhető a hatás: Németország és Belgium csak korlátozott mennyiségben kapott antimont, míg Hollandia szeptember óta nem részesült belőle.

A ritkaföldfémek korlátozása különösen aggasztó a nyugati autógyártók és technológiai cégek számára. Az X platformon megjelent posztok szerint a kínai exportkorlátozások az amerikai védelmi rendszerekre is közvetlen hatással lehetnek, mivel ezek az anyagok nélkülözhetetlenek a rakéták, vadászgépek és okostelefonok gyártásához. A Nyugat válaszul próbálja csökkenteni Kínától való függőségét, például az Egyesült Államokban az MP Materials ritkaföldfém-bányája növeli belföldi feldolgozási kapacitását, de ez messze elmarad Kína termelési volumenétől.

A globális gazdasági hatások és kilátások

A Kína és az Egyesült Államok közötti kereskedelmi háború nemcsak a két országot érinti, hanem az egész világgazdaságot. Az Európai Központi Bank (EKB) márciusi előrejelzése szerint a vámok és a kereskedelmi bizonytalanság 2025-2026-ban 0,2%-kal csökkentheti az euroövezet reál-GDP-növekedését. Németország, mint az európai gazdaság motorja, különösen kitett a kínai piac változásainak, és a ritkaföldfém-hiány további kockázatokat jelent az ipar számára. Magyarországon is érezhető a hatás, mivel a hazai autóipar nagymértékben függ a német kereslettől, amely a kínai exportkorlátozások miatt csökkenhet.

A megoldás kulcsa a diverzifikáció és a stratégiai együttműködések lehetnek. Az Egyesült Államok, az EU és más nyugati országok, például Ausztrália és Kanada, a Mineral Security Partnership (MSP) keretében próbálják csökkenteni Kínától való függőségüket, új bányászati projekteket finanszírozva. Az EU Kritikus Nyersanyagok Rendelete (CRMA) is ezt a célt szolgálja, 2030-ra az uniós nyersanyagigény jelentős részét saját forrásokból kívánja fedezni.

Érsek M. Zoltán

Fotó Freepik

0Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Tovább terjeszkedik Pesten a Mamaison

Tovább erősít a magyar piacon a CPI Hotels. Közép-Európa...

Északra és délre: új Wizz Air járatok indulnak

A Wizz Air mától négy új városba is repül...

A Budapest Kártya a BKK hatáskörébe került

A Fővárosi Közgyűlés áprilisi döntése értelmében a korábban a Budapest Brand hatáskörébe tartozó Budapest Kártya kiadásával, fejlesztésével és menedzselésével összefüggő feladatokat 2025. július 1-jétől a Budapesti Közlekedési Központ (BKK) látja el

Változik az MVM Next e-számla-értesítők megjelenése – a sárga a jó

Változik az MVM Next e-számla-értesítők megjelenése, a villany- és gázszámlákat bemutató értesítők színes fejlécén és az aláírásnál sárga színű MVM-logó jelenik meg
Hirdetés

Hírek

A Budapest Kártya a BKK hatáskörébe került

A Fővárosi Közgyűlés áprilisi döntése értelmében a korábban a Budapest Brand hatáskörébe tartozó Budapest Kártya kiadásával, fejlesztésével és menedzselésével összefüggő feladatokat 2025. július 1-jétől a Budapesti Közlekedési Központ (BKK) látja el

Változik az MVM Next e-számla-értesítők megjelenése – a sárga a jó

Változik az MVM Next e-számla-értesítők megjelenése, a villany- és gázszámlákat bemutató értesítők színes fejlécén és az aláírásnál sárga színű MVM-logó jelenik meg

Egyre jövedelmezőbb a szolgáltatóknak az 5G-n érkező otthoni internet

A jelentés megállapítja: bár Közép-Európában lassabban terjed az 5G, Magyarországon egyre nagyobb szerepet játszik az autóipari fejlesztésekben és más ipari felhasználási területeken is.

Az éghajlatváltozás az élelmezésbiztonság egyik legnagyobb kockázata

Hazánk vízgazdálkodási stratégiával, valamint a precíziós öntözéstechnológiák támogatásával csökkenti az aszályok és a kiszámíthatatlan időjárás okozta kihívásokat

Nagy közúti forgalomra figyelmeztetnek július 4-én, 5-én és 6-án  Zágráb városában és környékén

Zágráb nagyobb forgalomra számít a közelgő zenei rendezvény miatt – alternatív útvonalakat javasolnak a gördülékeny közlekedés érdekében.

Diákhitel Központ: marad a kamatstop

Továbbra is kamatstoppal védi a kormány a 2024. december 31-ig megkötött diákhitel-szerződéseket, így a tavaly év végéig felvett szabad felhasználású diákhitelekre 2025 második félévében is 7,99 százalékos kamatszint vonatkozik.

Okosmérők segítik a zöld átállást az MVM-nél

Az MVM Démász és az MVM Émász sikeresen pályázott az "Okosmérés elterjesztése" felhívásra, a támogatott projekttel 2025 júniusig összesen 89 103 darab okosmérőt telepítettek az ellátási területükön.

Lesznek még nádtetős házak? Visszatérhet a magyar vidék kedvence

Újra feltűnhetnek a klasszikus nádtetős épületek a magyar vidéken, miután a tradicionális építőanyag egy forradalmi technológiával párosítva már biztonságosan alkalmazható. Évtizedeken át a rendkívüli tűzveszély jelentette a legnagyobb visszatartó erőt a nádtetők felhasználásában.
Hirdetés

Gazdaság

Elfogadta az Országgyűlés az új adószabályokat: változások nem csak 2026-ra, de már az idei évre is!

A magyar gazdaság szereplői és a lakosság számára is jelentős változásokat hoz a napokban kihirdetett, új adócsomag.

Itt a kormány új készpénzes szabálya

A Magyar Közlönyben megjelentek a a részletszabályok arról, hogy hogyan kell a vállalkozásoknak készpénzhasználatot biztosítani.,

Többlettel zárt a központi költségvetés májusban

Májusban többlettel zárt a központi költségvetés: ebben a hónapban 213,5 milliárd forint összegű MVM osztalék-befizetés érkezett a költségvetésbe.

4,5 milliárd forint gyermektartásdíjat előlegezett meg az állam az elmúlt években

Az elmúlt három évben több mint 20 ezer gyermek részére összesen 4,5 milliárd forint értékben előlegezte meg az állam azokat a tartásdíjakat, amelyeket a különélő szülő nem fizetett meg