Szaúd-Arábia és más nagy exportáló országok jelentősen kevesebb olajat termelnek ki májustól. Ennek következtében a benzinárak valószínűleg érezhetően emelkedni fognak.
Az OPEC+ olajkartell bejelentette, hogy jelentősen csökkenti olajtermelését, így májustól napi 1,15 millió hordóval kevesebb kerül a piacra. Csak Szaúd-Arábia napi 500 ezer hordóval csökkenti a kitermelését. Az országok a “piaci stabilitással” indokolták a lépést, Szaúd-Arábia szerint “elővigyázatossági intézkedésről” van szó. A döntés várhatóan a benzinkutakon is érezhető lesz – számolt be a Spiegel.
Az elmúlt hetekben az olaj ára alacsonyabb volt, mint az elmúlt 15 hónapban bármikor. Pénteken az északi-tengeri Brent hordója 79,63 dollárba került. A bejelentett csökkentések hordónként mintegy tíz dollár körüli emelkedést válthatnak ki – idézi a Reuters hírügynökség a Pickering Energy Partners befektetési cég elemzőjét.
Néhány hónapon belül másodszor
A csökkentés híre meglepetésként hatott. Tavaly októberben ugyanis az OPEC+ már megállapodott egy napi kétmillió hordós csökkentésről. Az volt a várakozás, hogy ezen a szinten marad a kitermelés az olajállamok hétfői találkozója után is. Az OPEC+ a Kőolaj-exportáló Országok Szervezetéből (OPEC) és más szövetséges államokból áll, élükön Oroszországgal.
Az októberi termeléscsökkentést különösen az Egyesült Államokban érték bírálatok. Joe Biden amerikai elnök azért próbált alacsonyabb olajárakat elérni, mert az amerikai fogyasztók nagymértékben megszenvedték a megemelkedett árakat, és 2022 novemberében voltak az amerikai félidős választások. A termeléscsökkentést ezért erős jelzésnek tekintették az USA ellen.
A most bejelentett napi 1,15 millió hordó az októberi kétmillió hordón felül jön. Irak bejelentette, hogy napi 211 ezer hordóval, az Egyesült Arab Emírségek 144 ezer hordóval, Kuvait 128 ezer hordóval, Omán, Algéria és Kazahsztán pedig összesen további 166 ezer hordóval csökkenti a kitermelést.
Alekszandr Novak orosz miniszterelnök-helyettes azt mondta, hogy Oroszország 2023 végéig meghosszabbítja a napi 500 ezer hordós önkéntes termeléscsökkentést. A csökkentés reakció volt az ukrajnai háború miatti nyugati szankciókra. A nyugati országok februárban árplafont vezettek be az orosz olajra, hogy csökkentsék a Kreml bevételeit.