A német munkaügyi hivatal vezetője új “Wilkommenskulturt” sürget: Andrea Nahles szerint Németországnak szüksége van a külföldről érkező szakképzett munkaerőre, azonban jelenleg túl sok az akadály a bevándorlók előtt, és kevés elismerést kapnak a munkájukért cserébe.
“A bevándorlóország szellemisége még nincs meg Németországban” – mondta Andrea Nahles t-online hírportálnak. “Nem szakmunkások jönnek hozzánk, hanem emberek. És ezért fontos, hogy ne csak szakképzett munkavállalóként tekintsünk rájuk, hanem emberként fogadjuk őket. Ellenkező esetben nem leszünk sikeresek” – tette hozzá.
Nahles az igazi problémát mindenekelőtt a kivándorlók magas számában látja. Csak tavaly mintegy 1,1 millió ember érkezett Németországba – mondta Nahles. “Sajnos 750 ezer ember ugyanakkor ismét kivándorolt” – emelte ki.
Nahles szerint sokan közülük arra panaszkodtak, hogy képzettségük alatt dolgoznak, mert nem ismerik el a szakmai diplomájukat. “Sőt, szeretnék, ha a családjuk is velük tartana, de nem jöhetnek.” Nahles szerint, ha Németország csökkentené a kivándorlók számát, a szakképzett munkaerő problémájának egy részét meg lehetne oldani.
A Spiegelnek egy 52 éves érintett részletezte a bevándorlók előtt álló sok akadályt: “Ez már ott kezdődik, hogy az embereknek a hazájukban meg kell tanulniuk németül. De nem mindenhol vannak német tanárok. Aztán az érdeklődőknek maguknak kell fizetniük a tanfolyamot, néhányan egyszerűen nem engedhetik meg maguknak.”
Németország az angol nyelvű országokkal versenyez. Az angol nyelvet világszerte sokan tanulják az iskolában. “És végül is, gyakran hónapokba telik, mire időpontot kapunk a konzulátuson egy vízumért” – tette hozzá.