A magániskolák mindenütt a világban az elitnevelés fellegvárai, de az apró Bermudán a megszokottnál is nagyobb a tét. A diákok tudják, hogy a szigetről csak a legjobb képességűek kerülhetnek el Amerika csúcsegyetemeire – mondja Engelbrecht Kinga a The Ritz-Carlton Budapest hotel menedzsere, aki egy új luxus resortot nyitott és irányított a szigeten.
Engelbrecht Kinga Bermudán, az 5 csillagos The Loren at Pink Beach Resort megnyitását vezényelte le egy egyéves projekt keretében. Szavai szerint a kihívás azért is nagy volt, mert miközben a Bermudák ma már a világ egyik legdrágább helyének és a luxusturizmus egyik fellegvárának számít, az elmúlt 20 év során ez volt az első újonnan megnyíló hotel a szigeten. Az exkluzív resortban – ahol a főszezonban a 2000 dolláros szobaár sem volt ritka -, a 45 lakosztály mellé 6 villa társul és a vendégkör is önmagáért beszél. Melanie Griffith mellett például Michael Douglas is gyakran járt a hotel éttermében, mert ott van a második otthona és családi gyökerei is odakötik.
Miközben a turisták örömmel érkeznek a parányi méretű, mindössze 58 négyzetkilométeres Bermudára, a sziget lakosaiban kialakul az island fever (sziget láz) amiért időről időre – legalább kéthavonta – úgy érzik, el kell utazniuk a szárazföldre – magyarázza Engelbrecht Kinga. – A legfőbb úti cél a mindössze két és fél órára lévő New York, Boston, vagy éppen Miami. Ezért a diákok úgy nőnek fel, hogy az egyetemet mindenképpen külföldön, Amerikában vagy Kanadában fogják elvégezni.
Ennek szellemében az egész oktatási rendszer, de különösen a magángimnáziumok úgy készítik fel a tanulókat, hogy azok az egyetemi felvételin biztosan megfeleljenek majd. Mindez nemcsak az oktatás színvonalában mutatkozik meg, de a gyerekek hozzáállását is úgy változtatják meg, hogy azok kellő elkötelezettséggel és önbizalommal várják a kihívást.
– Bermudára kerülve az akkor 15 éves fiam, Engelbrecht Eric is annyira megváltozott a gimnáziumban, hogy hazatérve sokáig nem találta kihívásnak az oktatási rendszert és ezért most magántanulóként, a maga által összeállított precíz napirendet követve készül – folytatja a beszámolót.
Szerinte az egyik legszembetűnőbb az volt a bermudai magángimnáziumban, a Somersfield Academy-n – ahol elegáns egyenruhában járnak a diákok -, hogy a tanárok érezhető örömmel és lelkesedéssel tanítanak. Egyszerűen látszik az, hogy imádják a munkájukat. A tanárok között a bermudaiak voltak többségben, de mellettük nagyon sok amerikai és jó pár brit tanár is tanított. Ez az oktatás szemléletében is visszatükröződött, aminek fontos eleme, hogy a diákok rendszeresen kapnak kiscsoportos feladatokat is. A gyakorlati szemléletet pedig jól mutatja, hogy a tornaóra kapcsán például minden három hónapban tematikát váltanak. Mondjuk három hónapig mindenki jógázik, és az a vizsgaanyag, hogy egy ötperces jógagyakorlatot kell bemutatni. A következő három hónapban krikettel folytatják, majd azután fociznak.
A testnevelés órán rengeteg az írásbeli munka is. A gyerekeknek olyan gyakorlati feladataik vannak, mint amikor egy három hónapos projekt keretében mindenkinek ki kellett választania egy osztálytársát, és az ő krikett technikáját kellett megnézni az illető testfelépítését is górcső alá véve – még a zsírtömeg indexét is számolva -, minden paramétert egybevéve kellett az adott diák fejlődésért elősegítő edzéstervet kidolgozni.
Emellett a társadalmi felelősségvállalás is nagyon komolyan megjelenik a bermudai oktatásban, ahol a diákoknak minden héten, meghatározott óraszámú társadalmi munkát kell elvégezni.
Az én fiamnak, Engelbrecht Ericnek kisgyerekekre kellett vigyázni, valamint akvárium takarítást kellett felügyelnie – fejtegeti a hotelszakember. – Egy idősek otthonában felásták az egész kertet, hogy azon veteményest hozzanak létre. Emellett az osztálykirándulás is másként néz ki, mint a nálunk megszokott. Már csak azért is, mert ott New York-ba, Peruba és hasonló helyekre mennek a gyerekek, akik világot látnak és új szemléletet is szippantanak magukba. Mert mindez nem a klasszikus értelemben vett turistáskodásról szólt. Például Peruban az osztálykirándulás úgy nézett ki, hogy felmentek a hegyekbe és házat építettek a rászorulóknak. Vagyis az utazás egyik felét társadalmi szolgálattal töltötték, a másikban pedig a helyi látnivalókat ismerték meg. De Bermudán a környezettudatos nevelés is alapnak számít, amit az is jelzi, hogy mindenkinek magának kellett bevinnie az ebédhez szükséges eszközöket, amiket utána hazavitt és el is mosott.
A gyakorlatias szemléletre példa, hogy folyamatosan prezentációkat és előadásokat kell tartaniuk a gyerekeknek. Nagyon erőteljes hangsúlyt kap például a vitakészség fejlesztése, a tárgyalási technikák elsajátítása. Volt például olyan feladat, amikor négyes csoportokban, mindenkinek egy másik klasszikus filozófus elméleteit kellett megtanulnia és azt a többiekkel ütköztetve megvédenie. De még az is részét képezi az oktatásnak, az életre nevelésnek, hogy miként lehet pénzt csinálni. Olyannyira, hogy az egyik tanár, aki maga is foglalkozott bitcoin befektetéssel, a diákoknak is átadta ezt a tudást. A diákok pedig azért is céltudatosak és egymást húzzák felfelé a tanulásban, mert tudják, hogy ha igazi karrierre vágynak, akkor az egyetemre el kell majd menniük a szigetről. A legjobb amerikai egyetemekre azonban nemcsak a tudásbeli követelmények, hanem a magas tandíj miatt is rendkívül nehéz bekerülni.
Mindemellett a politikatudományba is belekóstolhatott az, akit ez a terület érdekelt. A helyi politikusok ugyanis minden szerdán nyílt napot tartottak, amire úgy lehetett jelentkezni, hogy akkor legalább egy évig járni kellett az úgynevezett youth political session-re. Ennek keretében a jelentkezők minden héten szerdán bemehettek a helyi parlamentbe, ahol a politikusok tanították meg nekik a parlament működését és a felszólalási technikát. A gyerekek véleményére annyira kíváncsiak voltak, hogy amikor az én fiam – aki kint, a beszédmondó versenyt a meggyőző kategóriában megnyerte -, éppen kint volt, akkor került napirendre, hogy a választási korhatárt 18 évről levigyék 16-ra és a gyerekeknek két csoportban, kétféle álláspontot ütköztetve nyílott lehetőségük a helyi fiatalok jövőjét is meghatározó javaslat bemutatására. De még az ENSZ-be is eljutottak, a nemzetközi gyerek világkonferenciára, amelyen minden évben tízezer gyerek vesz részt a világ több tájáról. Erre négy hónapot készültek, és a téma a gyerek katonák visszaintegrálása a társadalomba volt és minden csoport kapott egy olyan országot, amelynek az álláspontját az egyhetes eseményen képviselnie kellett.
A céltudatosságára nevelés sikerességét mi sem bizonyítja jobban, minthogy Engelbrecht Kinga fia a tavaszi szünetben a bermudai barátja nagymamájának szánt elektromos fűnyíró építésével, programozásával foglalkozott, mindemellett egy részecskegyorsítón dolgozott, míg akadt, aki a robotikával foglalkozott. Egy olyan, számítógép által vezérelt mezőgazdasági gépet is létre akartak hozni, aminek eredetijét a legendás egyetemen, az amerikai MIT-n tervezték meg, és amely bárhol, bármilyen körülmények között – akár még Afrikában is – , bármilyen növényt képes előállítani. A baj csak az, hogy csillagászati a berendezés ára – a gyerekek ezt szeretnék olcsóbbá tenni. Hazatérve pedig amellett, hogy várhatóan egy évvel hamarabb leérettségizik, már azon is gondolkodik, hogy a nyáron nemcsak nyelvet tanul majd Spanyolországban, hanem valamilyen szociális szolgálatot is mindenképpen vállal majd, hogy ezzel is támogassa a közösséget.