Jeff Bezos fizet azért, hogy megajachtja egy holland híd alatt elhaladhasson, miközben Amerika hídjainak több mint egyharmada szétesőben van.
Mint beszámoltunk róla, a dollármilliárdos – aki a mai állás szerint a világ harmadik leggazdagabb embere – fizet a holland Rotterdam városának, hogy egy 95 éves műemlék hidat megbontson, majd újjáépítsen, miután a világ legnagyobbjának számító szuperjachtja áthaladt alatta és elérte a tengert.
Ez a lépés nemcsak Rotterdamban, de Bezos hazájában, az Egyesült Államokban is felháborodást okozott, különösen egy, a Fortune által is közölt tanulmány miatt.
Az Amerikai Út- és Közlekedésépítők Szövetségének (ARTBA) felmérése szerint az amerikai hidak 36 százaléka, összesen közel 224 ezer híd szorul javításra. Ezek közül több mint 43 ezer híd “szerkezetileg hiányosnak” minősül, és az autósok az életüket kockáztatják, amikor naponta 167,5 milliószor haladnak át ezeken a hiányos szerkezeteken.
Az Egyesült Államokban az összes szerkezetileg hiányos híd kicserélésének becsült költsége a Közlekedési Minisztérium átlagár-adatai alapján mintegy 58 milliárd dollár.
Összehasonlításképp: 176,5 milliárd dolláros nettó vagyonával Bezos lecserélhetné az összes hidat, kifizethetné a szuperjachtját, és még mindig maradna 118 milliárd dollárja.
Miközben Rotterdam városának még nincs becslése arról, hogy mennyibe kerülne a híd megbontása, Bezos háromárbócos, körülbelül 500 millió dolláros vitorlás jachtja a világ legnagyobbja lesz a maga 127 méteres hosszúságával.
A tavaly novemberben törvénybe iktatott infrastruktúra-beruházási és foglalkoztatási törvény (IIJA) 88 milliárd dollár értékben biztosítana új forrásokat az államoknak a hídjavítások elvégzéséhez. De ez a pénz elakadt, mert a Kongresszus még nem fogadta el a 2022-es teljes évi költségvetést. A jelenlegi határozat a szövetségi javítási programokra szánt kiadásokat a 2021-es pénzügyi év szintjén tartja, és február 18-án jár le.
“Minél tovább tart áthidalni a 2022-es költségvetési évre vonatkozó politikai megosztottságot, annál tovább kell várni a közlekedési fejlesztések megkezdésére” – mondta Dave Bauer, az ARTBA elnök-vezérigazgatója. “Sürgetjük a Kongresszust, hogy haladéktalanul cselekedjen, és az amerikai emberek elkezdhessék használni a kétpárti infrastrukturális törvényben szereplő történelmi beruházások előnyeit.”
Bezos támogatta Joe Biden elnök kormányának infrastrukturális tervét – ami nagyban kedvez a szállítási útvonalaknak, a kikötőknek és a szélessávú internetnek, amelytől az Amazon függ. “Támogatjuk, hogy a Biden-kormányzat az amerikai infrastruktúrába történő bátor beruházásokra összpontosít” – mondta Bezos az Amazon weboldalán közzétett nyilatkozatában. “Várjuk, hogy a Kongresszus és a kormányzat közösen találja meg a megfelelő, kiegyensúlyozott megoldást“.
2021. november 5-én, azon a napon, amikor az infrastruktúra-törvényt elfogadta a kongresszus, Jeff Bezos 1,3 milliárd dollár értékben adott el Amazon.com részvényeket.
Boruzs Álmos