Az elszánt Bitcoin-ellenes JP Morgan is saját kriptovalutát hozott létre. A JPM-Coin is blokklánc alapú, de állítólag kiküszöböli a kriptopénzek egyik legnagyobb veszélyét, az árfolyamkockázatot. Ha beválik, világszerte felválthatja a nemzetközi átutalást – mondják lérehozói.
Az üzlet felülírja az elveket
A kriptopénzek egyik legelszántabb kritikusa, Jamie Dimon, a JP Morgan elnöke bejeleltette, hogy a legnagyobb amerikai pénzintézet betör a kriptopiacra.
„A Bitcoin szín tiszta csalás” – mondta Dimon még nem is olyan régen. „Ha megtudnám, hogy valamelyik alkalmazottamnak kriptoszámlája van, rögtön kirúgnám” – folytatta.
Sok bankárhoz hasonlóan úgy vélte, hogy a kriptopénzek felrúgják a pénzügyi rendszer évszázados, biztonságot garantáló alapelveit.
Dimon továbbra is szkeptikus a blokklánc alapú fizetési rendszereket illetően, de tudja, hogy „a bankok nem dughatják homokba a fejünket”. A kriptofelhasználók száma napról-napra nő. Egyre több tőke áramlik a rendszerbe.
Gyorsabb és olcsóbb valuta transzfer
Globalizált világunkban a cégeknek és a magánszemélyeknek is egyre nagyobb gondot okoz, hogy lassú és költséges külföldre pénz küldeni. 1500 eurót hagyományos banki átutalása Németországból Lengyelországba, majd zlotyiban történő kifizetése 35-40 euróba kerül! A díjat és az átfutási időt különösen megemeli, ha a tranzakció egy fejlődő országokba irányul. 1500 eurót a legnagyobb transzfercéggel, a Western Unionnal – az átváltási veszteséget beleszámolva – körülbelül 100 euróért lehet Thaiföldre küldeni!
A JP Morgan napi 5 milliárd (!) dollárt mozgat ügyfeleinek, akik gyors és megfizethető költségű transzfert várnak el a banktól. Erre a bank egyre több hagyományos pénzintézethez hasonlóan a kriptopézben látja a megoldást.
A szavak és a tettek
Amikor Dimon naponta intézett éles kirohanásokat a Bitcoin és társai ellen, a bankház munkatársai már javában egy digitális fizetési rendszer kidolgozásán fáradoztak. Ebben 2017-ig a legnagyobb német pénzintézet, az USA-ban igen aktív Deutsche Bank is közreműködött.
Az áttörés azonban a németek kiszállása és egy kanadai-orosz, valamint egy brit informatikus, Vitalik Buterin és Gavin Wood bekapcsolódása után történt. A két fiatalember fejlesztette ki az Ethert, amely mára a Bitcoin után a második legelterjedtebb kriptovaluta lett.
Ennek a GP Morgan igényeihez igazodó változata, a Quorum, a bankház saját, blokklánc elv szerint működő fizetési rendszere.
Ugyan az, de mégis más
A JP Morgan jelenleg csak legnagyobb vállalati ügyfeleinek kínálja a Quorumot. Ha a rendszer beválik, fokozatosan elérhető lesz minden céges, majd a lakossági ügyfelek számára is.
A Quorumban nem hagyományos pénz, hanem JPM-Coin mozog a számlák között. A rendszer blokklánc alapú, mégis biztonságosabb a Bitconnál. Kiküszöbölik a leglátványosabb veszélyét, az árfolyamingadozást. A legismertebb kriptopénz, a Bitcon egy egysége 2010-es bevezetésekor 1 eurót ért. Ma 3166-at, de 2017 szeptemberében állt már a kurzus 20.000 euró körül is.
A JPM-Coin árfolyama 1:1 értékben az amerikai dollárhoz van kötve. Ez azért lehetséges, mert a Quorum más kriptoredszerektől eltérően zárt.
Csak korlátozott számú, a bank által meghívott ügyfél kapcsolódhat be. Így a GP Morgan garantálja, hogy a felhasználók Quorumba befizetett pénze nem válik semmivé a kriptovilágban.
A rendszer sikere új forradalom lehetne a pénzvilágban. Teljes egészében felválthatná a hagyományos átutalásokat.