Az óceánok és a tengeri környezet védelméért két szakember kapta idén a világ legrangosabb környezetjogi elismerését, az Elisabeth Haub-díjat, amit szakmai berkekben a környezetvédelem Nobel-díjának is neveznek.
Az indoklás szerint az óceánok megőrzése iránti megingathatatlan elkötelezettségük és a biológiai sokféleségről szóló 2023-as ENSZ-megállapodás előmozdításában játszott fontos szerepük elismeréseként Rena Lee, Szingapúr nemzetközi jogi nagykövete és Kristina Maria Gjerde, a Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) nyílt tengeri vezető tanácsadója részült az Elisabeth Haub-díjban – közölte a Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítvány az MTI-vel.
Mint írták, a környezetjog és környezetvédelmi diplomácia területén végzett munka legrangosabb elismeréseként számon tartott díjat odaítélő zsűri tagja Kőrösi Csaba, a Kék Bolygó Alapítvány stratégiai igazgatója, aki maga is díjazott volt 2015-ben.
A mostani elismerés odaítélésben kulcsszerepet játszó és a valaha volt egyik legnagyobb természetvédelmi győzelemként jellemzett ENSZ-megállapodás célja a világ óceánjainak jelenlegi és jövőbeli globális gondozása, a tengeri környezet védelme, a nemzetközi vizek felelősségteljes használata, valamint a tengeri ökoszisztémák fenntartása és támogatása – a biológiai sokféleség megőrzése mellett – áll a közleményben.
Az idei Elisabeth Haub-díj szomorú aktualitását adja, hogy a példátlan tengeri hőhullámok az óceánok 40 százalékát melegítik, és a tengeri élet nagy része veszélyben van. A közlemény kiemelte: Rena Lee és Kristina Maria Gjerde diplomáciai vezetése biztosította a szükséges környezetvédelmi jogi keret megteremtését a nyílt tengerek számára, amelyek a Föld felszínének 70 százalékát teszik ki, és minden nemzet szuverenitásán kívül állnak.
Az Elisabeth Haub-díj a környezetjog és diplomácia területén végzett munka legrangosabb elismerése a világon, magyar idő szerint pénteken hajnalban adták át New Yorkban az idei kitüntetést.
A tekintélyes múltra visszatekintő, 1979-ben alapított díjat a Pace Egyetem Elisabeth Haub Jogi Kara hirdeti meg névadója, Elisabeth Haub (1899-1977) tiszteletére, aki neves filantróp és a természet védelmét biztosító szigorú jogszabályok megalkotásának támogatója volt. A díjjal, amelyről évente egy nemzetközileg elismert zsűri dönt, a világ környezetvédelméért dolgozó jogászok, diplomaták, nemzetközi köztisztviselők és más szószólók innovációját, hozzáértését és teljesítményét ismerik el.
Kőrösi Csaba, a Kék Bolygó Alapítvány stratégiai igazgatója 2015-ben kapta meg Macharia Kamau (Kenya) nagykövettel közösen az Elisabeth Haub-díjat az ENSZ fenntartható fejlődési céljait kidolgozó nyitott munkacsoport társelnökeként. Kőrösi Csabát 2023-ben hívták meg a díj bírálói közé.