Hatalmas az érdeklődés a leginkább Covid-sújtott szektorokban az újraindítási gyorskölcsön iránt. A program indításától számított nagyjából három hétben mintegy 2200 hitelkérelmet fogadtak be a bankok, az igényelt átlagos hitelösszeg 9,2 millió forint. Az igénylők nagyobbrészt a vendéglátás, a turizmus, a kiskereskedelem területén, illetve a kulturális ágazatban működő vállalkozások közül kerülnek ki.
A minimum egy-, maximum tízmillió forintos hitelt tíz éves futamidő alatt, három év türelmi idővel, kamatmentesen, önerő és járulékos banki költségek nélkül vehetik igénybe a vállalkozások.
Március 8-tól juthatnak hozzá a járvány gazdasági hatásait leginkább elszenvedő, de potenciálisan életképes mikro-, kis- és középvállalkozások a Kamatmentes Újraindítási Gyorskölcsönhöz.
A programban meghatározott, a korábbi 25-ről 55-re bővült tevékenységek TEÁOR kódjával rendelkezők (többek között szállodák, éttermek, mozik, előadóművészek, edzőtermek, edzők, állatkertek, ruhaboltosok, fodrászok, kozmetikusok, masszőrök) bérekre, járulékokra, rezsire, működési költségre, készletfinanszírozásra is felhasználhatják az igényelt összeget. A feltétel az, hogy a tevékenységnek már 2019. január 1-jén, és jelenleg is szerepelnie kell a céges papírokban.
A termékgazda Magyar Fejlesztési Bank (MFB) adatai szerint a hitelprogram indulása óta az MFB Pontok hálózatában befogadott kérelmek száma összesen megközelíti a 2200-at. Az igénylők többségükben a vendéglátás, a turizmus, a kiskereskedelem, a kulturális ágazatban működnek. Területileg elsősorban a közép-magyarországi, a dél-alföldi és az észak-alföldi régióban találhatók.
Az igényelt támogatást jellemzően a működési költségek fedezésére kívánják fordítani. A konstrukciót a bank szándékai szerint a gyorsaságra, az egyszerű hitelbírálatra és szerződéskötésre törekszik, hogy a működést a pénzügyi segítség minél hamarabb biztosítani tudja. A főszabály az, hogy a benyújtásuktól számított 5 napon belül megtörténjen kölcsönszerződések megkötésére. Amint megfogalmazták: „az egyes bankfiókokban benyújtott kérelmek száma és tartalma eltérő lehet, ezért pontos határidőket nehéz megállapítani, különösen igaz ez a folyósítási feltételek teljesítését illetően, amiben kiemelkedő az ügyfél ráhatása”.
Megkérdeztük azt is, hogy mit jelent pontosan a közleményekben olvasott a Kamatmentes Újraindítási Gyorskölcsön következő szakaszának előkészítésére vonatkozó banki kijelentés? Elmondták: az MFB folyamatosan értékeli a visszajelzéseket annak érdekében, hogy minél szélesebb vállalkozói körnek tudjon segítséget nyújtani a hitelprogram, ezért a bank április elején tervezi felülvizsgálni a hiteltermék minden paraméterét, és szükség esetén módosít azokon a vállalkozói igényeknek megfelelően.
Az MFB sajtóosztálya visszajelzése alapján kiderült azt is, hogy a beérkezett hitelkérelmek “elenyésző hányada hiúsult meg”.
Az MKB Bank Nyrt.-nél is komoly érdeklődést tapasztalnak az újraindítási gyorskölcsön iránt. Folyamatos az érdeklődés azon vállalkozások körében is, akik a bővített TEÁOR lista kihirdetése óta igényelhetik a terméket – tudtuk meg a bank sajtóosztályától. A beadott igénylések jelentős része a vendéglátási szektorból származik, és az eddigi tapasztalataik szerint az ügyfelek nagyobb aránya a maximális, tízmilliós hitelösszeg kihasználásával él.
A Budapest Bank az elmúlt hetekben csaknem 200 kérelmet fogadott be, több mint 1,5 milliárd forint értékben, amellyel több mint 10%-os részesedést tudhatnak magukénak.
Már az első napokban nagy érdeklődést tapasztaltak, sokan kértek segítséget tanácsadóiktól a pontos részletek, feltételek tisztázásában, ami a jogosultak körének kiterjesztése után még fontosabbá vált. Többször előfordult ennek ellenére, hogy a kérelmező az igény benyújtásakor szembesült vele, hogy nem jogosult (például nincs nyereséges 2019-es üzleti éve) a kölcsönre, ezért fokozott figyelmet fordítanak a megfelelő tájékoztatásra a váratlan kellemetlenségek megelőzése érdekében.
Adataik alapján a kérelmezők fele a vendéglátóiparban működő vállalat, de a turisztika és a kulturális területek is jelentősek az eloszlásban. A korábbiaktól eltérően ez a forrás biztosítható Budapesten, Pest megyében működő vállalkozásoknak is. Azt látják, hogy kimondottan magas az érdeklődés ezekből a régiókból, az átlagos befogadott hitelösszeg pedig 9 millió forint.
Az OTP Bank által üzemeltetett MFB Pontokon már az első héten több ezer társaság érdeklődött a konstrukció iránt.
Átlagosan 8 millió forintos kölcsönt vennének fel az érintettek, így a befogadott kérelmek összege a hitelintézetnél már megközelíti a 2 milliárd forintot – derült ki.
„Az új, akár 10 millió forintos, kamatmentesen igényelhető konstrukció iránti élénk érdeklődés azt mutatja, hogy számos társaság küzd fizetési nehézségekkel a járvány-helyzet hatására. Ez a kölcsön azonban segíthet ezeknek a vállalkozásoknak áthidalni a kritikus időszakot, sőt a gazdaság későbbi újraindításának is új lendületet adhat, hiszen a törlesztést elég 3 év múlva megkezdeni” – mondta Wolf László, az OTP Bank vezérigazgató helyettese.
Az első hét adatai alapján OTP Banknál a legtöbb igénylő a szálláshely szolgáltatás és vendéglátás, valamint a művészeti, szórakoztatási és szabadidős szolgáltatások területén működik. Régiós bontás szerint a budapesti és Pest megyei, valamint az északkelet-magyarországi társaságok voltak a legaktívabbak.
A program keretösszege egyébként 100 milliárd forint, de a keretösszeg bővíthető, ha a vállalkozások forrásigénye ezt indokolja.
Kiss Nikolett