Büntetőeljárás kezdődött Peter Kovarík szlovák országos rendőrfőkapitány ellen. A pozsonyi kerületi ügyészség hatalommal való visszaélés és igazságügyi eljárás akadályozása jogcímén indította el az eljárást – számolt be a szlovák média.
Az ügyészség az eljárást egy idén júliusban történt incidensre hivatkozva indította meg. Akkor a rendőrfőkapitány ideiglenesen meghiúsította, hogy a belügyminisztérium belső ellenőrzési hivatala (ÚIS) végrehajtson egy akciót az akcióra a rendőrség egy speciális egységében, a Nemzeti Bűnüldözési Ügynökségben.
Álvezeklő tanúk?
Az akció során az ÚIS (NAKA) három olyan úgynevezett “vezeklő tanút” akart őrizetbe venni, akik vallomásai alapján a NAKA több eljárást folytatott és folytat. Az ÚIS akcióját azzal indokolta, hogy szerintük a NAKA rendőrei esetleg befolyásolhatták a vezeklő tanúk vallomásait. Ezért akarta inkább az ÚIS végrehajtani az őrizetbevételt.
Az országos rendőrfőkapitány viszont az ÚIS akciójának meghiúsítását azzal indokolta, hogy – állítása szerint – az ÚIS nyomozótisztje az akció végrehajtásához nem rendelkezett megfelelő engedéllyel. Az őrizetbevételeket célzó akciót némi késéssel később sikerült végrehajtani, de a három személy közül akkor már csak egyet tudtak őrizetbe venni.
Kovaríkot időközben már ki is hallgatták a vele szemben indított eljárás keretében. Az országos rendőrfőkapitány az MTI-nek is eljutatott egy álláfoglalást. Ebben visszautasította a vele szemben felhozott vádakat. Közölte: panasszal élt az eljárás ellen. Továbbá elfogultságra hivatkozva óvást emelt a pozsonyi kerületi ügyészség valamennyi ügyészével szemben.
Célirányos vallomások?
Az elmúlt közel egy évben a szlovák rendőrség több kiemelkedő – a sajtó által élénk figyelemmel kísért – korrupciós ügyben is kizárólag “vezeklő tanúk” vallomását követték. Azaz a bűnügyekben személyesen is érintett, ám a tanúskodásért cserébe engedményekre számító személyek – vallomásaira hivatkozva vettek őrizetbe gyanúsítottakat.
Ezt a módszert sok kritika érte a bűnüldöző szervek berkeiből is, de főként az ellenzéki pártok részéről, melyek képviselői több eset kapcsán is azt állították, hogy a “vezeklő tanúk” a nyomozás irányítóival egyeztetve célirányosan változtatják vallomásaikat.
Kovarík egy éven belül már a harmadik szlovák rendőrfőkapitány, aki ellen eljárás indul. Az előző két rendőrfőkapitányt, Tibor Gaspart és Milan Lucanskyt tavaly év végén vették vizsgálati fogságba. A vád korrupció. Tibor Gaspar azóta is vizsgálati fogságban van. Milan Lucansky öngyilkosságot követett el decemberben. A Lucansky halálának körülményeinek kivizsgálására indított vizsgálat mindmáig nem zárult le.