2021 április
KSH: 300 ezer forint közelébe nőtt a nettó átlagkereset
Áprilisban 440 ezer 600 forint volt a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete, a kedvezmények nélkül számolt nettó átlagkereset pedig 293 000 forint volt, mindkettő 10,1 százalékkal magasabb, mint egy évvel korábban - jelentette a Központi Statisztikai Hivatal.
Áprilisban nőtt az euróövezet áruforgalmi külkereskedelmi többlete
Az euróövezet nemzetközi kereskedelmi többlete 10,9 milliárd euró volt áprilisban. Az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat jelentése azt mutatja, hogy a növekedés jóval elmaradt a piaci várakozásoktól.
KSH: több mint 40 százalékkal drágultak a gabonafélék
Áprilisban 15,5 százalékkal volt magasabb a mezőgazdasági termékek átlagos felvásárlási ára, mint egy évvel azelőtt. A növénytermesztési és kertészeti termékek árát a gabonafélék és az ipari növények árának emelkedése hajtotta fel, ezek 23,3 százalékkal drágultak tavaly április óta - jelentette a Központi Statisztikai Hivatal.
KSH: visszaesett az építőipari termelés áprilisban
Áprilisban az építőipari termelés 7,2 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól, és munkanaphatással kiigazítva 7,3 százalékkal kisebb volt a márciusinál - jelentette a Központi Statisztikai Hivatal.
KSH: a járvány előtti szintet is meghaladta az ipar
Áprilisban az ipari termelés 58,8 százalékkal meghaladta az előző év áprilisának rendkívül alacsony bázisszintjét, amely a járványügyi intézkedések miatt tavaly 36,9 százalékkal esett vissza 2019 azonos hónapjához viszonyítva. A termelés volumene idén áprilisban a nyers adat szerint 1,7 százalékkal meghaladta a 2019. áprilisi szintet - közölte a Központi Statisztikai Hivatal.
Nagy-Britannia. A fogyasztás húzza a gazdaságot
Elsősorban a járványügyi korlátozások jelentős enyhítésének hatására tavaly nyár óta nem mért ütemben nőtt a brit gazdaság teljesítménye. Az időszaki adatok arra vallanak, hogy a fogyasztók lelkesen költekeznek.
Külkereskedelem. Az export és az import is csökkent áprilisban
Áprilisban az export értéke 9,786 milliárd euró, az importé 9,465 euró volt, a kivitel értéke 12 százalékkal, a behozatalé 7,3 százalékkal csökkent az előző hónaphoz képest, miközben 73, illetve 52 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit - közölte első becslése alapján a Központi Statisztikai Hivatal.
KSH: közel hatvan százalékkal bővült az ipar áprilisban
Áprilisban az ipari termelés volumene 58,8 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbi alacsony szintet - közölte a Központi Statisztikai Hivatal.
KSH: jót tett a kiskereskedelemnek a boltzár feloldása
Áprilisban a kiskereskedelem forgalmának volumene - a hónap közepétől fokozatosan megszüntetett korlátozások és a tavaly áprilisi mélypont eredményeként - a nyers adat szerint 9,9, naptárhatástól megtisztítva 10,6 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakihoz képest - jelentette a Központi Statisztikai Hivatal.
Ipar – KSH: közel tíz százalékos infláció áprilisban
A belföldi értékesítési árak 11,8, az exportértékesítési árak 8,8 százalékkal nőttek áprilisban az egyévvel korábbiakhoz viszonyítva. Az ipari termelői árak áprilisban átlagosan 9,8 százalékkal magasabbak voltak, mint egy évvel korábban - jelentette a Központi Statisztikai Hivatal.
Nőtt a munkanélküliség – csökkent az álláskeresők száma
Áprilisban a munkanélküliek száma 211 ezer volt, ami az egy évvel korábbinál 24 ezerrel, a márciusinál pedig 17 ezerrel több. A munkanélküliségi ráta 0,5 százalékponttal, 4,4 százalékra emelkedett egy év alatt és 0,4 százalékponttal nőtt márciushoz képest - jelentette Központi Statisztikai Hivatal.
Több mint 34 ezer százalékkal bővült a brit autóipar
Jócskán felpörgött a brit autóipari termelés áprilisban az egy évvel korábbihoz képest.
Államháztartás. Csökkent a hiány áprilisban
Áprilisban a központi alrendszer 100,5 milliárd forintos többlettel zárt. Az első négy hónapban az államháztartás központi alrendszerének hiánya 1043,6 milliárd forintot tett ki - erősítette meg az előzetesen kiadott adatokat a Pénzügyminisztérium.
Uniós infláció – a magyar a legmagasabb
A várakozásoknak megfelelően gyorsult az infláció az Európai Unióban és az euróövezetben áprilisban, elsősorban az energia és a szolgáltatások ára emelkedett. A legmagasabb inflációt Magyarországon mérték.
Nőtt a befektetési alapok vagyona
Áprilisban 0,6 százalékkal, 44 milliárd forinttal nőtt a befektetési alapokban kezelt vagyon a tőkeáramlás, a hozamok és az árfolyammozgások eredőjeként - közölte a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetsége (BAMOSZ).
Visszatértek a befektetők – normalizálódott a lakáspiac
A kimagasló első negyedéves felfutás után normalizálódott a lakáspiac aktivitása: a Duna House adatai szerint 13 511 darab adásvétel zajlott áprilisban, ami továbbra is aktív piacot jelent.
Német infláció – újra az EKB célja felett
Elsősorban az energiaárak emelkedése miatt áprilisban két éve a legmagasabb inflációt mérték Németországban - jelentette a Destatis.
Elemzők: nyáron normalizálódhat a pénzromlás üteme
Nem okozott meglepetést az elemzőknek az áprilisban felszökkent infláció: a járvány miatt tavaly tavasszal beszakadt olajárakból és a dohánytermékek jövedéki adójának idén áprilisi megemeléséből előre számítani lehetett rá.
MNB: az üzemanyagok húzták fel az inflációt
Az előző hónaphoz képest 1,4 százalékponttal 5,1 százalékosra nőtt az éves infláció áprilisban. A növekedést döntően az üzemanyagok áremelkedése okozta, ami 2,3 százalékponttal járult hozzá a növekedéshez - állapította meg a Magyar Nemzeti Bank.
KSH: áprilisban 5 százalék fölé gyorsult az infláció
Áprilisban a fogyasztói árak átlagosan 5,1 százalékkal magasabbak voltak az egy évvel korábbinál. Az elmúlt egy évben a szeszes italok, dohányáruk és az üzemanyagok ára emelkedett jelentősen. A fogyasztói árak egy hónap alatt átlagosan 0,8 százalékkal nőttek - jelentette a Központi Statisztikai Hivatal.
Friss
A DZT bevezeti az innovatív MI-influenszert az Úticél Németország számára
A DZT weboldalán már 2020-óta egy a mesterséges intelligencia által támogatott chatbot válaszolja meg az ügyfelek kérdéseit a nap minden órájában.
Mozi a bécsi Mozart-házban
Az eseménysorozat a Mozart-ház és a bécsi Lengyel Intézet szervezésében valósul meg.
A bitcoin történelmi csúcson, 94 ezer dollár fölött
A bitcoin jegyzése az év eleje óta több mint a kétszeresére emelkedett.
Fokozódhat a kereslet a lakáspiacon jövőre
A rövid távra kiadott lakások koncentráltan Budapesten az V., VI., VII., és a VIII. kerületében jelennek meg nagyobb számban, itt a lakásállomány 10 százalékát is elérhetik.
Hírek
Vegyesen alakult szerda reggelre a forint árfolyama
Az év eleje óta a forint gyengült mindhárom devizával szemben, 6,5 százalékkal az euró, 11,0 százalékkal a dollár és 5,7 százalékkal a svájci frank ellenében.
Gyengült a forint árfolyama
Az euró 1,0714 dollárt ért hétfő reggel a péntek esti 1,0694 dollár után.
BÉT – Mínuszban zárt a BUX
A BUMIX 6793,64 ponton zárt pénteken, ez 59,36 pontos, 0,87 százalékos csökkenés a csütörtöki záráshoz viszonyítva.
Gyengült pénteken a forint
Gyengült pénteken a forint a kora reggeli jegyzéséhez képest a főbb devizákkal szemben.
Devizapiac – Vegyesen mozgott a forint kedd reggel
Az euró jegyzése hét órakor 408,10 forintra gyengült az előző esti 408,27 forintról
Az Operában a “IV. Murat” operaelőadást adják elő a 2024-es Török-Magyar Kulturális Év részeként
Az opera török nyelven, magyar és angol felirattal kerül bemutatásra, így a szélesebb közönség is hozzáférhet ehhez a kulturális mesterműhöz.
Vegyesen alakult a forint árfolyama szerda reggel
Az euró jegyzése a kedd kora esti 1,0810 dollárról 1,0814 dollárra változott.
Jöhet Hollywood! – Új filmstúdiók várják a bécsi filmipar felvirágzását
Az üzemeltetők 2025-re változatos osztrák, nemzetközi és akár hollywoodi játékfilmekre, sorozatok gazdag kínálatára számítanak.
Gazdaság
A hitel nem ajándék – kampány a karácsonyi időszakra kvízjátékokkal
Az év végi időszakban sokan igényelnek rövid lejáratú, kisebb összegű hiteleket is a karácsonyi kiadások fedezésére.
Már több mint 2000 milliárd forintnyi vagyont tartanak külföldi bankbetétekben a magyarok
A pénzügyi vagyon kétharmada ugyanis a legvagyonosabb 10 százalék kezében van az MNB korábbi felmérései szerint.
Az MFB kiemelt jelentőségű pénzügyi művelete
A klubhitelek lényege, hogy a hitelfelvevő nem egyetlen pénzintézettől, hanem több banktól, azaz az általuk alkotott csoporttól jut forráshoz, amelyet a részt vevő bankok azonos feltételekkel és futamidőre biztosítanak.