Kezdőlap Zöld üzlet Dánia tenger alatti szén-dioxid-temetésbe kezdett
No menu items!

Dánia tenger alatti szén-dioxid-temetésbe kezdett

A dán kormány több vállalatnak is zöld utat adott a szén-dioxid (CO₂) tengerfenék alatti tárolására. Évente több millió tonna szén-dioxidról van szó.

Dánia kiadta az első engedélyeket a vállalatoknak arra, hogy CO₂-t nagyobb mennyiségben tároljanak az Északi-tenger feneke alatt. Az engedélyeket a TotalEnergies, valamint az Ineos és a Wintershall Dea vállalatok konzorciuma kapta meg – jelentette be a dán klímavédelmi minisztérium. Ez azt jelenti, hogy a munka azonnal megkezdődhet.

Illusztráció: Bigstock

A Spiegel által idézett közlemény szerint a két projekt 2030-tól várhatóan évente akár 13 millió tonna szén-dioxidot is képes lesz tárolni az Északi-tenger dániai része alatt. “A CO₂-tárolás iparosítása azért fontos, mert így nagyobb lesz a kapacitás, és mert olcsóbb lesz számunkra az éghajlati céljaink elérése” – mondta Lars Aagaard éghajlat- és energiaügyi miniszter.

A Dán Energiaügynökség azt javasolta, hogy a minisztérium adja meg a szóban forgó vállalatoknak az első három engedélyt az északi-tengeri nagyobb CO₂-tárolási lehetőségek felkutatására. Ez fontos lépés Dánia CCS-stratégiája felé. A CCS a szén-dioxid-leválasztás és -tárolás rövidítése. Az eljárás a kibocsátott CO₂-t felfogja és a föld alá szivattyúzza.

A TotalEnergies projektje a Bifrost, míg az Ineos és a Wintershall Dea konzorciumáé a Greensand nevet viseli. A Greensand két hónappal ezelőtt már megkapta a Dán Energiaügynökség jóváhagyását egy kísérleti projektre, amelynek keretében 15 ezer tonna CO₂-t tárolnának egy volt északi-tengeri olajmezőn.

Eltérő nézetek

A CO₂ tárolása a CCS segítségével ellentmondásos és még mindig viszonylag drága. A Greenpeace szerint a CCS “nem bizonyított, energiaigényes, kockázatos és drága“. Az éghajlatváltozással foglalkozó kormányközi munkacsoport (IPCC) azonban az 1,5 fokos cél elérésének módjáról szóló jelentésében alapvető szerepet szán a CCS-nek: 2100-ra világszerte mintegy 700 milliárd tonna CO₂-t kell tárolni – ez több, mint amennyit az összes ország jelenleg 15 év alatt kibocsát.

Más országok már építenek ilyen CCS-kísérleti erőműveket. Norvégiában az Equinor olajvállalat több millió tonna európai ipari üzemekből származó klímagázt akar a partoknál lévő sziklaképződménybe injektálni. Hollandia és Belgium is a föld alá akarja juttatni az éghajlati gázokat. Rotterdam, Antwerpen és Gent kikötői már tervezik és építik a CCS-berendezéseket, hogy a CO₂-t csővezetéken keresztül az Északi-tenger alatti két üres gázmezőbe szivattyúzzák.

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

AUTRESZ: kevesen ismerik, pedig nagy segítség a céges adótartozás rendezésére. Mutatjuk hogyan.

Dr. Pokó DiánaAzt már sokan tudják, hogy a gazdasági...

Nem lett követeléskezelési törvény, Magyarországnak is lesz EU-s kötelezettségszegési bírság

Az Európai Bizottság az Európai Unió Bírósága előtt keresetet...

Minden, amit az utasoknak tudniuk kell: A Ryanair 2025-ös szabályváltozása

A papírmentes beszállástól a poggyászkorlátozásig - Készüljön fel az...

A Honda és a Nissan összeolvadási tárgyalásokat folytat

A Honda és a Nissan állítólag feltáró jellegű tárgyalásokat...

Hírek

Az alkoholmentes sör egyre népszerűbb az EU-ban: De vajon megelőzi-e a hagyományos sört?

Az alkoholmentes sör egyre népszerűbb az EU-ban: De vajon...

A diktatúra habzó bája: nyugati mintájú söröző nyílt Észak-Koreában

Észak-Korea egy vadonatúj, nyugati stílusú sörözőt reklámoz fővárosában, de...

Rárepültek a gyanútlan Wizz Air utasokra

Adathalász e-mailben árulnak 10 eurós Wizz Air kupont a...

Erősödött csütörtök reggelre a forint

A februári kezdéshez képest a forint 1,6 százalékkal erősödött az euróval, valamint 2,3 százalékkal a dollárral és a svájci frankkal szemben.

Erősödött a forint szerdán

Erősödött kissé a forint szerdán a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon.

Vegyesen mozgott a forint kedd reggel

Az eurót 1,0305 dolláron jegyezték kedden reggel, alacsonyabban a hétfő esti 1,0313 dollárnál.

Gyengült a forint hétfő reggel

Az euró 1,0315 dollárt ért hétfő reggel a péntek esti 1,0326 dollár után.

Devizapiac – Erősödött kissé péntek reggelre a forint

Erősödött kissé a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben péntek reggelre az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Gazdaság

Az adóelőlegből is igénybe vehető az szja-kedvezmény

Nyomtatásra, irattárolásra sincs szükség, mert a nyilatkozatot az adóhivatal automatikusan továbbítja az abban megjelölt munkáltatónak, kifizetőnek.

Az alapvető élelmiszerek árának csökkentéséért lép a GVH

A nemzeti versenyhatóság álláspontja szerint az érdekképviseleti szervezetek által rendszeresen kiadott áremelési közlemények sérthetik a tisztességes piaci versenyt és fokozzák az inflációs nyomást.

Itt az első kamatforduló, utalják a csúcshozamot az inflációkövető állampapírokra

A PMÁP-ot az államkincstár 99 százalékos árfolyamon váltja vissza, de ez az egy százaléknyi veszteség is bőven megéri, hiszen a többi lakossági állampapír közül a legalacsonyabb kamatú is 5,5 százalékot fizet

Megvan az új PMÁP kamat, kezdődhet a nagy állampapírcsata

Az idei PMÁP-lejáratokról és kamatfizetésekről már tavaly megkezdték az egyeztetést az ügyfelekkel, hogy fel tudjanak készülni, mi legyen a pénzükkel, amikor érkeznek a kifizetések.