Életveszélyes kütyük és méreganyagokat szivárogtató játékbabák: az uniós államok 2022-ben több ezer veszélyes termékre figyelmeztették egymást. Ezen áruk többsége Kínából származik.
Tavaly 2117 alkalommal indították be az európai országok a veszélyes termékekre vonatkozó gyorsriasztási rendszert. Ezek például káros anyagokat tartalmazó játékok vagy éppen olyan kerékpárreflektorok voltak, amelyek nem verik vissza a fényt – írja a Spiegel.
Didier Reynders uniós igazságügyi biztos közlése szerint a bejelentett cikkek elsősorban játékok (23 százalék) voltak, őket követték a gépjárművek (16), a kozmetikumok (10), a ruházati cikkek (9) és az elektromos készülékek (8).
A veszélyes nem élelmiszeripari termékekre vonatkozó gyorsriasztási rendszerben mintegy 30 európai ország és az EU Bizottsága cserél információt a termékekről. Így más országok gyorsan ellenőrizhetik, hogy a termékek a hazai piacon is forgalomban vannak-e, és például visszahívásokat kezdeményezhetnek.
Tavaly az országok figyelmeztetéseit 3932 termék visszahívása, értékesítésének vagy importjának leállítása követte. Az adatok szerint a legtöbb cikket a megnövekedett vegyianyag-koncentráció miatt kifogásolták (35 százalék). Reynders példaként a konzervdobozból származó rózsaszín nyálkát és több olyan játékbabát mutatott be, amelyekből olyan vegyi anyagok szabadulnak fel, mint a bór. Ennek következtében a termékek megtámadhatják az idegrendszert vagy károsíthatják a termékenységet.
A veszélyes termékek több mint fele Kínából származik
Az előző évhez hasonlóan a bejelentett termékek több mint 50 százaléka Kínából származott – összesen több mint 80 százalékukat nem uniós országokból importálták. Reynders szerint ezért az EU támogatja a többi országot termékbiztonsági kérdésekben.
Emellett egy új elektronikus felügyeleti eszköz egyre inkább az online platformokra fog összpontosítani. Az eszköz a weboldalakon keresi a már bejelentett termékeket, és figyelmezteti az oldal tulajdonosait és a nemzeti hatóságokat, hogy a termékeket gyorsabban kivonják a forgalomból, és a fogyasztók nagyobb védelmet élvezzenek. Reynders szerint tavaly több mint 7000 olyan weboldalt találtak ezzel a módszerrel, amelyeken már bejelentett termékeket árultak.
Az ANEC és a BEUC európai fogyasztói szövetségek szerint még mindig aggasztóan sok veszélyes termék jut el az emberekhez. Az uniós tagállamok és az Európai Parlament tárgyalópartnerei novemberben megállapodtak az online vásárlás során a fogyasztók védelmét szolgáló szigorúbb szabályokról. Fontos, hogy a Parlament még ebben a hónapban hivatalosan is jóváhagyja ezeket – mondta Monique Goyens, a BEUC főigazgatója. Ezáltal a hatóságok több hatáskört kapnak a tisztességtelen kereskedők felkutatására, például online próbavásárlások révén.