Kezdőlap Világgazdaság EU - Tizenhárom hónapja emelkednek a termelői árak
No menu items!

EU – Tizenhárom hónapja emelkednek a termelői árak

Júniusban sorozatban a tizenharmadik hónapban emelkedtek a termelői árak az előző hónaphoz viszonyítva az Európai Unióban. A legnagyobb mértékben az energiaárak nőttek – jelentette az Eurostat.

Júniusban 1,4 százalékkal emelkedtek a termelői árak az előző havihoz képest mind az euróövezet 19, mind az Európai Unió 27 tagállamában. Májusban az euróövezetben 1,3 százalékkal, az EU-ban 1,4 százalékkal emelkedtek a termelői árak egy hónap alatt. Elemzők a ténylegessel megegyező 1,4 százalékos áremelkedést vártak az euróövezetben.

Az euróövezeti energiaszektorban 3,3 százalékkal emelkedtek a termelői árak egyedül júniusban, az alapanyagszektorban 1,3 százalékkal. A beruházási cikkek ára 0,4 százalékkal, a fogyasztási cikkek termelői ára pedig 0,3 százalékkal ment fel. Az energiaipar nélkül a termelői árak 0,7 százalékkal emelkedtek az euróövezetben tavaly júniushoz viszonyítva.

Az EU-ban az energiaipari szektorban 3,4 százalékkal emelkedtek a termelői árak júniusban. Energiaárak nélkül a termelői árak 0,8 százalékkal emelkedtek.

A termelői árak legnagyobb mértékű havi emelkedését Dániában regisztrálták júniusban, 5,1 százalékosat. Észtországban 4,6 százalékos, Lettországban 3,1 százalékos volt a havi áremelkedés. Lejjebb csak Írországban mentek a termelői árak júniusban, mégpedig 0,3 százalékkal.

Az egy évvel korábbihoz képest az euróövezetben 10,2 százalékkal emelkedtek a termelői árak júniusban a várt 10,3 százalék helyett. Májusban 9,6 százalékos volt az áremelkedés.

Az EU-ban 10,3 százalékkal emelkedtek éves összevetésben a termelői árak júniusban a májusi 9,6 százalékos áremelkedés után.

Az energiaipari termelői árak 25,4 százalékkal emelkedtek az euróövezetben és 24,8 százalékkal az EU-ban. Energiaárak nélkül az éves áremelkedés az euróövezetben 5,6 százalékos volt, az EU-ban pedig 5,9 százalékos.

A termelői árak minden uniós tagországban emelkedtek. A legnagyobb mértékben Írországban, 42,5 százalékkal, Belgiumban 20,7 százalékkal, Dániában pedig 19,1 százalékkal tavaly júniushoz mérve.

A termelői árak már 13. hónapja folyamatosan növekednek az előző hónaphoz viszonyítva, mind az euróövezetben, mind az EU-ban. Az éves indexek pedig januárban váltottak növekedésbe az előző évi csökkenésből.

Az euróövezetben januárban 0,4 százalékos volt az éves áremelkedés, februárban 1,5 százalékos, márciusban 4,4 százalékos, áprilisban 7,6 százalékos, majd májusban és júniusban 9,6 és 10,2 százalékos. Tavaly mindkét régióban termelőiár-defláció volt, az árszint minden egyes hónapban elmaradt az egy évvel korábbitól 0,7 és 5,0 százalékos mértékben. Az euróövezetben májusban volt a legnagyobb éves árcsökkenés, 5,0 százalékos, ami decemberre 1,1 százalékos árcsökkenésre mérséklődött.

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

AUTRESZ: kevesen ismerik, pedig nagy segítség a céges adótartozás rendezésére. Mutatjuk hogyan.

Dr. Pokó DiánaAzt már sokan tudják, hogy a gazdasági...

Nem lett követeléskezelési törvény, Magyarországnak is lesz EU-s kötelezettségszegési bírság

Az Európai Bizottság az Európai Unió Bírósága előtt keresetet...

Minden, amit az utasoknak tudniuk kell: A Ryanair 2025-ös szabályváltozása

A papírmentes beszállástól a poggyászkorlátozásig - Készüljön fel az...

A Honda és a Nissan összeolvadási tárgyalásokat folytat

A Honda és a Nissan állítólag feltáró jellegű tárgyalásokat...

Hírek

Az alkoholmentes sör egyre népszerűbb az EU-ban: De vajon megelőzi-e a hagyományos sört?

Az alkoholmentes sör egyre népszerűbb az EU-ban: De vajon...

A diktatúra habzó bája: nyugati mintájú söröző nyílt Észak-Koreában

Észak-Korea egy vadonatúj, nyugati stílusú sörözőt reklámoz fővárosában, de...

Rárepültek a gyanútlan Wizz Air utasokra

Adathalász e-mailben árulnak 10 eurós Wizz Air kupont a...

Erősödött csütörtök reggelre a forint

A februári kezdéshez képest a forint 1,6 százalékkal erősödött az euróval, valamint 2,3 százalékkal a dollárral és a svájci frankkal szemben.

Erősödött a forint szerdán

Erősödött kissé a forint szerdán a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon.

Vegyesen mozgott a forint kedd reggel

Az eurót 1,0305 dolláron jegyezték kedden reggel, alacsonyabban a hétfő esti 1,0313 dollárnál.

Gyengült a forint hétfő reggel

Az euró 1,0315 dollárt ért hétfő reggel a péntek esti 1,0326 dollár után.

Devizapiac – Erősödött kissé péntek reggelre a forint

Erősödött kissé a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben péntek reggelre az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Gazdaság

Az adóelőlegből is igénybe vehető az szja-kedvezmény

Nyomtatásra, irattárolásra sincs szükség, mert a nyilatkozatot az adóhivatal automatikusan továbbítja az abban megjelölt munkáltatónak, kifizetőnek.

Az alapvető élelmiszerek árának csökkentéséért lép a GVH

A nemzeti versenyhatóság álláspontja szerint az érdekképviseleti szervezetek által rendszeresen kiadott áremelési közlemények sérthetik a tisztességes piaci versenyt és fokozzák az inflációs nyomást.

Itt az első kamatforduló, utalják a csúcshozamot az inflációkövető állampapírokra

A PMÁP-ot az államkincstár 99 százalékos árfolyamon váltja vissza, de ez az egy százaléknyi veszteség is bőven megéri, hiszen a többi lakossági állampapír közül a legalacsonyabb kamatú is 5,5 százalékot fizet

Megvan az új PMÁP kamat, kezdődhet a nagy állampapírcsata

Az idei PMÁP-lejáratokról és kamatfizetésekről már tavaly megkezdték az egyeztetést az ügyfelekkel, hogy fel tudjanak készülni, mi legyen a pénzükkel, amikor érkeznek a kifizetések.