Gyorsuló ütemben emelkedett az euróövezet magánszektorának teljesítménye áprilisban, miután a szolgáltatási szektor augusztus óta először növekedni tudott. Az adatok azt mutatják, hogy az euróövezet a második negyedévben kilábal a recesszióból – közölte az IHS Markit.
Az euróövezet gazdaságában domináns szerepet betöltő szolgáltatóipar beszerzésimenedzser-indexe (BMI) 50,5 pontra kúszott fel a márciusi 49,6 pontról. Ez meghaladja az előzetesen közölt és az elemzők által is várt 50,3 pontot.
A feldolgozóipari beszerzésimenedzser-indexe a végleges adat szerint 62,9 pontra emelkedett a márciusban mért 62,5 pontról. A kereslet növekedésének hatására áprilisban már a második egymást követő hónapban ért el rekordszintet a feldolgozóipari BMI.
A feldolgozóipari és szolgáltatóipari adatokból képzett összetett beszerzésimenedzser-index 53,8 pontra ugrott áprilisban az előző havi 53,2 pontról. Ez tavaly július óta a legjobb érték, és meghaladja az előzetesen közölt, egyben és az elemzők által várt is 53,7 pontot.
A BMI 50 pont feletti értéke a vizsgált ágazat vagy alszektor növekedését, 50 pont alatti értéke pedig zsugorodását jelzi. Az előzőnél nagyobb 50 pont feletti érték a növekedés gyorsulására utal.
Európában a koronavírus-járvány harmadik hulláma arra kényszerítette több ország kormányát, hogy vezesse vissza fertőzés terjedésének megfékezését célzó zárlatokat. A gyárak azonban nagyrészt nyitva maradtak, a szolgáltatóipar pedig alkalmazkodott a helyzethez.
Az áprilisi felmérés adatai azt mutatják, hogy az euróövezet kilábal a duplaaljú recesszióból a második negyedévben
– kommentálta a tanulmány megállapításait Chris Williamson, az IHS Markit vezető közgazdásza.
Hozzátette, hogy a feldolgozóipar fellendülését a hazai és az exportpiacokon egyaránt megugró kereslet táplálja, és a jelek szerint a szolgáltatási szektor is visszatért a növekedéshez.
Ugyanakkor az ellátási láncokban a járvány miatt keletkezett zavarok az árak robbanásszerű emelkedéséhez vezettek a feldolgozóipari vállalatok számára. A kompozit ráfordítási árindex 61,9 pontról 64,0 pontra ugrott, ami 10 éve a legmagasabb érték.
“Miközben a gazdaság élénkülése magával hozta az inflációs nyomások erősödését, egyelőre úgy tűnik, hogy ez jórészt a feldolgozóiparra korlátozódik. A szolgáltatási szektor költségei, amelyek az Európai Központi Bank által szorosan figyelt maginflációs mutatók fő összetevőjét képezik, csak szerény ütemben nőttek” – mutatott rá Williamson.
Bár az euróövezetben az oltási programok nehezen, problémákkal indultak, mostanra felpörögtek, és a szolgáltató cégek körében javult az optimizmus. Az üzleti várakozások indexe 67,4 pontról 68,4 pontra emelkedett, ami több mint egy évtizede a legmagasabb érték.