Kezdőlap Világgazdaság Fitch: a világháború óta nem látott recesszió jöhet
No menu items!

Fitch: a világháború óta nem látott recesszió jöhet

A koronavírus-járvány miatt csaknem háromezer milliárd dollárral lesz szegényebb a világ az idén. Ez lehet a legmélyebb globális recesszió a világháború óta – áll a Fitch Ratings átfogó előrejelzésében.

A nemzetközi hitelminősítő a 17 oldalas, jelentősen rontott prognózisokat tartalmazó tanulmányban közölte: modellszámításai szerint a világgazdasági szintű hazai össztermék (GDP) az idén 3,9 százalékkal zuhan.

A Fitch szerint ilyen mély globális recesszióra a második világháború óta nem volt példa.

A cég hangsúlyozza: előrejelzése azt jelenti, hogy a világgazdaság teljesítménye 2020-ban kétszer nagyobb mértékben esik vissza, mint a 2008-2009-es globális pénzügyi válságot kísérő recesszió idején.

A Fitch Ratings számításai szerint a 3,9 százalékos világgazdasági GDP-csökkenés 2800 milliárd dolláros globális jövedelemzuhanásnak felel meg a tavaly megtermelt jövedelemhez képest.

Ez azt is jelenti, hogy a világgazdaság által az idén várhatóan előállítandó bruttó jövedelem 4500 milliárd dollárral marad el a cég által a járvány előtt 2020-ra valószínűsített szinttől – áll a tanulmányban.

A hitelminősítő a világ legnagyobb gazdasági erőcentrumai közül az euróövezetben várja a legmélyebb recessziót: új prognózisa szerint a valutauniós gazdaság hazai összterméke 2020 egészében 7 százalékkal zuhan.

A Fitch Ratings várakozása szerint az euróövezeti átlagon belül Olaszországban 8 százalékos, Spanyolországban 7,5 százalékos, Franciaországban 7 százalékos, Németországban 6,2 százalékos GDP-visszaesés lesz az idén.

A cég az amerikai hazai össztermék 5,6 százalékos, a japán GDP-érték 5 százalékos zuhanását valószínűsíti az idei évre, és Kínában is csak 0,7 százalékos növekedést vár 2020-ra.

A Fitch londoni elemzői közölték: nem számítanak arra, hogy az általuk vizsgált 20 hónapos előrejelzési távlatban az Egyesült Államok és az euróövezet hazai össztermékének értéke visszatérne a koronavírus-járvány előtt mért szintekre, akkor sem, ha a járvány okozta válság az idei év második felében a várakozásoknak megfelelően jelentősen enyhül.

Más nagy londoni házak is egész éves globális recessziót várnak 2020-ra, de eddig a Fitch Ratings 3,9 százalékos idei világgazdasági visszaesést valószínűsítő új előrejelzése a legborúlátóbb.

Az egyik legtekintélyesebb londoni pénzügyi-gazdasági elemzőház, az Oxford Economics friss prognózisában 2,8 százalékos globális GDP-csökkenés szerepel az idei év egészére.

A ház szintén hangsúlyozza, hogy ez lenne a legmélyebb világgazdasági recesszió a második világháború óta.

A cég az euróövezetben 5,1 százalékos, az Egyesült Államokban 4,1 százalékos, Japánban 4,8 százalékos GDP-visszaesést vár 2020-ban, és Kínában is recessziót jósol: várakozása szerint a kínai hazai össztermék az idei év egészében 0,2 százalékkal csökken reálértéken.

Az Oxford Economics londoni elemzői is számolnak tartós teljesítményveszteséggel: közölték, hogy számításaik szerint a globális hazai össztermék értéke középtávon 1,5 százalékkal lesz alacsonyabb annál a szintnél, amelyet a koronavírus-járvány előtt valószínűsítettek.

0Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

A kosárlegenda az üzleti életben se hátrál: szórja tripla duplát

A Steph Curry's Thirty Ink tavaly 174 millió dolláros bevételt termelt, és a vállalat szerint minden üzletága nyereséges

Sürgősségi mentőhajó fedélzetén született meg az együttműködési megállapodás

A Siófoki Kórház-Rendelőintézet és a Vízimentők Magyarországi Szakszolgálata és Önkéntes Tűzoltó Egyesület fogott össze a hatékony együttműködés érdekében.

Súlyos higiéniai és élelmiszerbiztonsági hiányosságok három budapesti bevásárlóközpontban

Három fővárosi bevásárlóközpont, az Árkád Budapest, a Westend City Center és a Pólus Center ételudvarában a Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) célzott élelmiszerbiztonsági ellenőrzést végzett.

Mesterséges intelligencia és az agrárium

 A mesterséges intelligencia alapú rendszerek komoly áttörést hozhatnak a magyar agráriumban rejlő lehetőségek kihasználásában.
Hirdetés

Hírek

Kínai ritkaföldfém stop: pánik előtt az európai autóipar 

Néhány európai autóalkatrész-gyár felfüggesztette a termelést, és a Mercedes-Benz is azt fontolgatja, hogyan védekezhetne a ritkaföldfémek hiányával szemben,

A kosárlegenda az üzleti életben se hátrál: szórja tripla duplát

A Steph Curry's Thirty Ink tavaly 174 millió dolláros bevételt termelt, és a vállalat szerint minden üzletága nyereséges

Sürgősségi mentőhajó fedélzetén született meg az együttműködési megállapodás

A Siófoki Kórház-Rendelőintézet és a Vízimentők Magyarországi Szakszolgálata és Önkéntes Tűzoltó Egyesület fogott össze a hatékony együttműködés érdekében.

Az USA keresi, de nem találja a kínai fogást

Donald Trump amerikai elnök a Truth Social platformon tett kijelentésével újabb hullámokat keltett a nemzetközi kereskedelmi színtéren

Trump az Acélembernél is keményebb: brutális acélvámokat vet ki  

 Washington szerdán megduplázta az acél- és alumíniumimportra kivetett vámokat, ugyanazon a napon, amikor Donald Trump elnök kormánya azt várja a kereskedelmi partnerektől, hogy tegyenek "legjobb ajánlatokat", hogy elkerüljék más büntető importadók július eleji hatályba lépését.

Mesterséges intelligencia és az agrárium

 A mesterséges intelligencia alapú rendszerek komoly áttörést hozhatnak a magyar agráriumban rejlő lehetőségek kihasználásában.

Szagmentes és újrahasznosított műanyagokat fejlesztett ki a Mol

Egyéves kutatómunkával olyan szagmentes újrahasznosított műanyagot fejlesztett ki a Mol, amit a piaci igényeknek megfelelően az autók belső alkatrészeinek keverékeihez és csomagolóanyagok gyártásához is lehet használni

Zsolnay Fényfesztivál 2025 – elvarázsolt fénykert

Fénnyel festett történelmi épületek, tüllök tengerén lebegő fénylények, interakció a mesterséges intelligenciával – a Zsolnay Fényfesztivál 2025-ben is minden érzékszervedet elvarázsolja.
Hirdetés

Gazdaság

Devizapiac – Vegyesen alakult hétfő reggelre a forint árfolyama

Vegyesen alakult hétfő reggelre a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben a péntek délutáni jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Családban marad a pénz: ennyit nyerhetnek a családtagok, ha közösen bankolnak

Hatékonyan menedzselhetők akár egy többgenerációs család pénzügyei is, ma már több bank is kínál erre alkalmas szolgáltatásokat. A közös bankolással akár több ezer forintot is spórolhatnak havonta, emellett a pénzügyi tudatosságot is fejleszthetik

Az MNB üdvözli a jegybanktörvény módosítását

A jegybank a jövőben kizárólag a törvényben meghatározott alapfeladatok ellátására fókuszál, elkötelezett az intézmény átlátható és hatékony működése mellett

Július 1-től újabb szigor az online számlaadat-szolgáltatásban. Itt van mire figyeljünk.

Az Online Számla rendszerbe jelentett számlaadatok pontosságának javítása érdekében újabb szigorítás várható a Nemzeti Adó- és Vámhivatal részéről a figyelmeztető- (WARNING) és hibaüzenetek (ERROR) kapcsán,