Pestiesen szólva jól muzsikál a japán állami nyugdíjalap. Vagy inkább az eredményeiről szóló tudósítás zene a szigetországiak füleinek: a japán állami nyugdíjalap (GPIF) három év legnagyobb profitját, 91 milliárd dollár nyereséget ért el a március végével záródott pénzügyi évben.
A világ legnagyobb összeggel gazdálkodó nyugdíjalapjának a nyeresége 6,9 százalékkal múlta felül az egy évvel korábbit – adta hírül az MTI.
A GPIF kissé elmozdult a legbiztonságosabbnak vélt, de éppen ezért kisebb nyereséget termelő papíroktól. Néhány éve, 2014-ben döntött arról, hogy fokozatosan 25 százalékról 50 százalékra növeli a részvények arányát a portfólióban, a kevésbé jövedelmező, bár biztonságosabb államkötvények kárára.
A döntés, a jól megválasztott portfólió az idei, március 31-én záró pénzügyi évben szépen hozott a konyhára:
a japán részvényekbe történt befektetések nyeresége 15,7 százalékkal, a külföldi részvények esetében pedig 10,2 százalékkal nőtt.
A japán államkötvényeken a nyereség 0,8 százalék, a külföldi állampapírokon pedig 3,7 százalék volt. A külföldi államkötvényekbe történt befektetések nyereségét csökkentette a jen 4,8 százalékos drágulása a dollárhoz képest.
A március végével záródott pénzügyi év végén a GPIF vagyonának 25,1 százaléka volt japán, 23,9 százaléka pedig külföldi részvényekben, továbbá 27,5 százaléka japán és 14,8 százaléka külföldi államkötvényekben.
A GPIF által leginkább preferált részvények a japán Toyota Motor Corp és a Mitsubishi UFJ Financial Group, továbbá az Apple, a Microsoft és az Amazon amerikai cégek. A nyugdíjalap kötvényportfóliójában elsősorban japán, amerikai, olasz és francia államkötvények vannak.