A GATT megalapítása, 1947 óta a legmélyebb válságát éli át a globális szabadkereskedelem – véli a Világkereskedelmi Szervezet elnöke.
A BBC-nek adott interjúban a gazdasági szakember ennek okát a világszerte eluralkodó protekcionizmusban látja.
A Buenos Airesben megnyílt G20-as csúcson részt vevő Roberto Azevedo megerősítette, hogy a csúcs egyik kulcskérdése az Amerika és Kína között egyre jobban eldurvuló kereskedelmi háború.
Úgy véli, hogy bekövetkezett az a pillanat, amikor a WTO alapértékei, az együttműködés alapelvei megrendültek, valamint a diszkrimináció ellenessége megkérdőjeleződött. Mindent újra kellene tárgyalni a folytatás érdekében.
Roberto Azavedo a BBC dél-amerikai tudósítójának azt is elmondta, hogy az Egyesült Államok lassan ellehetetleníti a WTO Fellebbviteli Testületének a munkáját, megakadályozva új keresetek benyújtását.
Ha ezt a kérdést nem tudják minél előbb orvosolni, legkésőbb a jövő évben megbénulhat az államok közötti kereskedelmi viták ügyintézése.
Éppen ezért Azevedo elnök szerint a jelenlegi WTO tagok egy „B tervvel” készülnek arra, hogy megőrizzék a testület működőképességét. A nagy kérdés számukra az, hogy az USA részt kíván-e venni ebben a tárgyalás sorozatban, vagy nélküle kell lépniük? – vélekedett a Kereskedelmi Világszervezet vezetője.
A BBC azon kérdésére, hogy mi lesz, ha mégsem valósul meg a Brexit-egyezmény, a WTO első embere a következőket nyilatkozta:
”Ha a közvélemény által „kemény Brexitnek” nevezett esemény következne be, akkor úgy vélem, hogy az Egyesült Királyság kereskedelmi ügyleteinek közel felét érintené negatívan a döntés, mert a WTO-nál az USA-val, Kínával, Japánnal, Brazíliával és Mexikóval folyamatban lévő kereskedelmi tranzakciókra vonatkozó szabályok végrehajtását nem befolyásolhatja semmi. Mindazonáltal Anglia és az EU közötti kereskedelem összmennyiségének legalább a felét befolyásolhatja a Brexit, ezért minden azon fog múlni, hogy a Brexit hatályba lépése után milyen adó és kereskedelmi szabályozás lép majd életbe”- mondta Roberto Azevedo.