A magyar kormány törekvése, hogy versenyképessé formálja a Kárpát-medence magyar közösségeit – mondta Nagy István agrárminiszter, aki hozzá tette a VIII. Kárpát-medencei Összefogás Fórumon: a tárca 50 határon túli agrárszervezettel működik együtt.
Hangsúlyozta, a fejlesztések során szorgalmazzák szűkebb értelemben a kárpát-medencei szintű magyar-magyar, tágabb értelemben a közép-kelet-európai gazdasági együttműködés megerősödését.
A kezdeti, elsősorban erkölcsi, szellemi természetű segítségnyújtás a magyar gazdaság egyre jobb teljesítményének köszönhetően kiegészült a külhoni magyar vállalkozások, köztük döntő részben agrárvállalkozások anyagi támogatásával, elsősorban a külhoni gazdaságfejlesztési pályázatok révén – emelte ki Nagy István.
Hozzátette, a kormány kiemelt figyelmet fordít azoknak a programoknak a támogatására, amelyek a helyi gazdák összefogásán alapulva értékteremtő, jövőt építő gazdasági vállalkozásokat hoz létre.
Nagy István kiemelte, a Kárpát-medencei Összefogás Fórum küldetése a szakmai fórumokon is jelen van, ahol válaszokat keresnek a határon túl élő magyar gazdák problémáira. Ennek érdekében a tárca mintegy 50 határon túli agrárszervezettel működik együtt, ezzel több mint tízezer határon túli magyar gazdálkodót tudnak megszólítani.
Az agrárminiszter elmondta, a magyarság és a Kárpát-medence gazdasági sikere a szomszédos államoknak is eredményeket jelent, a szomszéd országokra pedig stratégiai szövetségesként tekintenek, ebben az ott élő magyar nemzeti közösségek a legfőbb partnerek.
Magyarország célja, hogy a gazdasági feltételek javítása révén is, hozzájáruljon a külhoni magyarság nemzeti identitásának, nyelvének, kultúrájának megőrzéséhez, erősítéséhez és a szülőföldön való boldogulásához – mondta Nagy István.
Belánszky-Demkó Zsolt, az Agrárminisztérium nemzetközi kapcsolatokért felelős helyettes államtitkára hangsúlyozta, hogy az Agrárminisztérium külkapcsolataiban kitüntetett szerepet kap a külhoni magyarsággal való kapcsolattartás, így helyet kap a határon túli vidékfejlesztés, a szakképzés támogatása, a tanulmányutak, ösztöndíj- és gyakornok-programok szervezése, az európai uniós fórumok koordinációja, a szakmai programok anyagi támogatása, a szakmai napok megtartása, illetve a sikeres megjelenés az OMÉK-on.
A hétköznapi együttműködések erősítik a Kárpát-medencei gazdálkodási teret – tette hozzá a helyettes államtitkár.