Az OECD a 2008-as pénzügyi válság óta legalacsonyabb szintre rontotta a világgazdaság idei növekedésével kapcsolatos előrejelzését. A szervezet szerint a kereskedelmi konfliktusok számának növekedése és a feltörekvő piacok bizonytalansága miatt várható visszaesés.
A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) legújabb előrejelzésében az idei évre 2,9 százalékos gazdasági növekedést vár a májusban becsült 3,2 százalék helyett.
A jövő évi GDP-növekedési előrejelzését 3,4 százalékról 3 százalékra fogta vissza az OECD.
Tavaly a gazdasági növekedés 3,6 százalékos volt a világon.
Az euróövezet idei gazdasági növekedésével kapcsolatos becslését minimálisan, 1,2 százalékról 1,1 százalékra, a jövő évit már jelentősebben, 1,4 százalékról 1 százalékra rontotta. Tavaly az euróövezet GDP-je 1,9 százalékkal nőtt.
Németország gazdasági növekedése is lassul az OECD korábbi becsléséhez képest. Az idei várható növekedési rátát 0,7 százalékról 0,5 százalékra, a jövő évit pedig 1,2 százalékról 0,6 százalékra gyengítette.
A brit gazdaság idei növekedésére vonatkozó becslését az OECD 1,2 százalékról 1 százalékra, a jövő évit 1 százalékról 0,9 százalékra változtatta.
Abban az esetben, ha Nagy-Britannia megállapodás nélkül lépne ki az EU-ból a gazdaság teljesítménye 2 százalékkal lenne kisebb, mint egy rendezett távozás esetén 2020-2021-ben – jegyezték meg a jelentés összeállítói.
Az Egyesült Államok gazdasági növekedése a tavalyi 2,9 százalékról idén 2,4 százalékra, jövőre 2 százalékra lassul. Májusban az OECD 2019-re magasabb, 2,8 százalékos, jövőre szintén nagyobb, 2,3 százalékos amerikai gazdasági növekedést várt.
Kínában is mérséklődik a GDP-növekedés, és kisebb lehet a májusban becsültnél a tavalyi 6,6 százalék bővülés után. Az OECD az idei becsült GDP-növekedést 6,2 százalékról 6,1 százalékra, a jövő évit 6 százalékról 5,7 százalékra változtatta.