Oroszország dacol az olajkitermelés összeomlásával kapcsolatos várakozásokkal, Moszkvának azonban meg kell dupláznia erőfeszítéseit, hogy új vevőket találjon, ha nem akarja, hogy a következő hónapokban csökkenjen a kitermelés.
A februári ukrajnai offenzívát közvetlenül követő zuhanás után az orosz termelés az elmúlt három hónapban újra felfutott, mivel a finomítás fellendült, és az ázsiai vevők átvették a nyugatiak által elkerült szállítmányokat. Az Európai Unió tilalma, valamint a gazdasági növekedés lassulása azonban súlyos csapást mérhet az orosz olajtermelőkre.
“Az orosz olajvállalatok élvezték a nyári szezon szépségeit: a növekvő belföldi kereslet és az uniós szankciók hiánya lehetővé tette számukra, hogy növeljék a termelést” – mondta a Bloombergnek Katona Viktor, a Kpler adatszolgáltató cég vezető elemzője. “Ahogy a közeljövőre tekintünk, ez biztosan megváltozik” – tette hozzá.
Az orosz nyersolaj kitermelése júliusban elérte a háborús csúcsot, mintegy napi 10,8 millió hordót. Katona szerint a mennyiség napi 10,5 millióra csökkenhet, amikor az uniós tilalom decemberben életbe lép. A Rystad Energy elemzői az év végére napi 10,1 millióval számolnak, míg a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) 2023 elejére napi 2 millió körüli visszaesést vár.
Az uniós embargó, amely december 5-től a tengeri nyersolaj behozatalára és a legtöbb csővezetékes szállításra vonatkozik, az IEA becslései szerint napi mintegy 1,3 millió hordót von majd ki az európai piacról. Február 5-én az olajtermékek behozatalára vonatkozó tilalom következik, amely valószínűleg további napi 1 millió hordónyi mennyiséget fog csökkenteni – közölte az IEA.
Számos hagyományos vásárló már most is elutasítja az orosz hordók átvételét, ami arra készteti Moszkvát, hogy ázsiai vevőknek adjon el, gyakran jelentős árengedménnyel. A Bloomberg által összeállított, hajók nyomon követésére vonatkozó adatok szerint Oroszország idén közel napi 800 ezer hordóval növelte a régióba irányuló tengeri nyersolajforgalmát.
A Kpler, a Rystad és a moszkvai székhelyű BCS Global Markets elemzői szerint azonban az ország nem számíthat arra, hogy Ázsia az összes fölösleges hordót felszívja, amint az uniós tilalom életbe lép, mivel a régió már így is telített orosz nyersolajjal.
“Rövid távon Ázsia már most is szinte mindent visz, amit tud”
– mondta Ron Smith, a BCS elemzője.
Szergej Vakulenko, az orosz olajiparban több mint 25 éves tapasztalattal rendelkező független szakértő szerint az Európába irányuló teljes jelenlegi tengeri exporttal megegyező mértékű orosz termeléskiesés a legrosszabb forgatókönyv, és valószínűtlen, hogy bekövetkezik. Várakozásai szerint a kereskedők világszerte buzgón keresnek majd vevőket az extra orosz mennyiségekre, mivel máshol kevés a szabad termelési kapacitás.
Vakulenko úgy látja, hogy az orosz kitermelés az év végéig nagyjából szinten marad, és ezt a véleményt osztja Kirill Bahtin, a Sinara Bank vezető olaj- és gázipari elemzője is.
“2023 februárjáig többé-kevésbé stabil, napi 10,8 millió hordónyi orosz folyékony szénhidrogén termelésére számítunk“, köszönhetően az Európából Ázsiába irányuló sikeres erőfeszítéseknek, mondta Bahtin.
A Kommerszant című napilap hétfői jelentése szerint e hónap első heteiben Oroszország napi nyersolaj- és kondenzátum-kitermelése átlagosan mintegy 10,47 millió hordó volt naponta. A júliushoz képest bekövetkezett 3%-os csökkenés mögött valószínűleg a szezonalitás áll, nem pedig olyan hosszú távú tényezők, mint a szankciók, mivel az alacsonyabb kínálat nagy része kisebb termelők egy csoportjától származik.